O czym warto wiedzieć, zanim wyruszysz na wyprawę do Wietnamu?

kwi 17, 2023

Wyprawa na drugi koniec świata to poważna sprawa. Z jednej strony czujesz ciekawość i dreszczyk emocji. Z drugiej, może zastanawiasz się, czy Twój wybór miejsca na przeżycie przygody jest słuszny? Wyprawa do Wietnamu to doskonały wybór! W tym niezwykle różnorodnym kraju znajdziesz to, czego szuka każdy miłośnik przygód. Wspaniałe krajobrazy, wyśmienitą kuchnię, bogatą historię i gościnnych ludzi. Aby spokojnie cieszyć się każdą chwilą podróży, sprawdź, co warto wiedzieć, zanim wyruszysz na wyprawę do Wietnamu. Dzięki temu będą czekać na Ciebie tylko pozytywne niespodzianki.

Subskrybenci newslettera dostają więcej!

Dołącz do Uskrzydlającego Newslettera MotoBirds, aby nie umknęły Ci żadne ważne treści, testy sprzętu, podróżnicze inspiracje i najnowsze oferty w przyszłości! i najnowsze oferty! Damy Ci też znać o świeżych publikacjach na naszym blogu.

Wyprawa do Wietnamu – pamiętaj o różnicach kulturowych

 

Jest takie powiedzenie, że „co kraj to obyczaj”. Zawsze warto poznać przed wyprawą zwyczaje panujące w miejscu, które planujemy odwiedzić. Po pierwsze, aby nie wpaść w tarapaty. Po drugie, z szacunku dla ludzi, których spotykamy po drodze. I po trzecie, lubimy być postrzegani, jako kulturalni ludzie, prawda?

Vietnam

Warto zatem wiedzieć, jak w Wietnamie podaje się i odbiera się pieniądze. Podawanie pieniędzy jedną dłonią jest dopuszczalne wtedy, gdy rodzice dają pieniądze dzieciom lub wymiana dotyczy rówieśników. To kwestia szacunku. Dlatego, jeśli chcesz pokazać, że jesteś uprzejmy, podawaj i odbieraj pieniądze obiema dłońmi.

Odnośnie do pieniędzy, pamiętaj również, aby nie podnosić drobnych na ulicy. To pieniądze przeznaczone dla zmarłych. Podczas procesji pogrzebowej Wietnamczycy rozrzucają po drodze drobne pieniądze, aby zmarły mógł zapłacić za przeprawę na drugą stronę. Przez większą część trasy są to sztuczne pieniądze, jednak na mostach, zakrętach czy skrzyżowaniach i rondach używa się prawdziwych pieniędzy. Tak, aby diabły pilnujące tego terenu pozwoliły przejść zmarłemu. Wietnamczycy wierzą, że przez brak opłaty złe siły zatrzymują duszę i nie pozwalają jej odejść ze świata żywych.

Wyprawa do Wietnamu – o jakich jeszcze różnicach warto pamiętać

 

To może nie tyle różnica, ile zasada, o której musisz pamiętać wszędzie na świecie. Podczas wyprawy do Wietnamu również. Odwiedzając miejsca kultu, załóż o odpowiednie ubrania. Co więcej, w Wietnamie zdejmij buty przed wejściem do świątyni. Zrób to również, gdy masz okazję wejść do prywatnego domu (bywa też, że jest to mile widziane w prywatnych punktach usługowych np. salonach masażu).

Vietnam

Jeśli dasz się poczęstować Tug Lao, to dla własnego bezpieczeństwa wypal je na siedząco. Tytoń jest tak mocny, że nawet wytrawny palacz, prawdopodobnie na chwilę odpłynie, dlatego bezpieczniej jest siedzieć niż stać. Pamiętaj też, że dla Wietnamczyków picie alkoholu, to więcej niż przyjemne spędzanie czasu. Lubią sprawdzać, kto ma mocniejszą głowę, a mają przewagę, bo są u siebie i nie muszą się adaptować do klimatu.

Na wietnamskim targu wypada się targować! Zapomnij o kupowaniu czegokolwiek za pierwszą cenę, którą usłyszysz. Jako obcokrajowiec masz duże szanse, że pierwsza cena będzie po prostu zawyżona.

Zatem spokojnie, po usłyszeniu pierwszej ceny, możesz powiedzieć, że za drogo. Jeśli sprzedawca może zejść z ceny, na pewno Cię zatrzyma. Wietnamczycy to uczciwi i cierpliwi ludzie. Rzadko pokazują agresję. Wprawdzie targowanie się potrafi być emocjonujące, mimo to należy unikać personalnych wycieczek w kierunku sprzedawcy. Wietnamczycy, gdy już stracą cierpliwość, mają tendencję do bójek. Przy okazji, pamiętaj, że w obronie obrażonego sprzedawcy staną wszyscy „lokalsi”.

Vietnam

Wyprawa do Wietnamu a bezpieczeństwo

 

Wietnam jest uznawany za jeden z bezpieczniejszych krajów azjatyckich. Miejscowa ludność jest bardzo pomocna i przyjaźnie nastawiona do obcokrajowców. Oczywiście zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli wyruszysz na wyprawę do Wietnamu z MotoBirds, unikniesz zagrożeń, z którymi można się spotkać w dużych miastach. Po prostu rzadko w nich bywamy, a jeśli nawet, to jako grupa, więc jest bezpieczniej.

Co więcej, Wietnamczycy są z natury uczciwi i nie próbują celowo oszukiwać turystów. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zawsze pytać o cenę przed zakupem. Uczciwość nie przeszkadza bowiem Wietnamczykom zawyżać ceny dla obcokrajowców. Warto też wiedzieć o tym, że w Wietnamie nagminnie kradzione są kaski motocyklowe. Dlatego nigdy nie zostawiaj ich luzem na pojeździe. Zawsze rozglądaj się też na drodze i podchodź do znaków drogowych z umiarkowanym zaufaniem. Bezwzględne przestrzeganie zasad ruchu drogowego nie jest mocną stroną Wietnamczyków. Dlatego musisz po prostu uważać. Wybierając wyprawę motocyklową MotoBirds, zajrzyj do naszej klasyfikacji wypraw. Sporo dowiesz się z niej o rodzaju tras i stopniu trudności.

Vietnam

Jeszcze jedna ważna rzecz! Jeśli zamierzasz przywieźć sobie egzotyczną pamiątkę z wyprawy do Wietnamu, pamiętaj o ograniczeniach. Obowiązują tu bardzo surowe kary za łamanie prawa, również zakazu wywozu różnych dóbr kultury i przedmiotów antycznych. Dlatego zawsze przed zakupem pamiątki upewnij się, czy nie jest ona objęta takim zakazem. Z Wietnamu nie można też wywozić zwierząt, roślin i nasion gatunków zagrożonych wyginięciem oraz chronionych konwencją waszyngtońską CITES w tym produktów medycyny chińskiej zawierających piżmo, oraz inne odzwierzęce półprodukty.

Wyprawa do Wietnamu – strój odpowiedni do pogody i… środka transportu!

 

Chyba nie musimy pisać o tym, że na wyprawę motocyklową zabieramy strój motocyklowy? Bezpieczny, wygodny i odpowiedni do warunków. Więcej o tym pisaliśmy na blogu w artykule 8 praktycznych wskazówek, co powinieneś przygotować, zanim wyruszysz na wyprawę motocyklową do Ameryki Łacińskiej. Warto do niego zajrzeć, bo większość rad jest uniwersalna i przyda się niemal na każdej wyprawie. 

Na wyprawę do Wietnamu zabierz też letnie ubrania i odzież przeciwdeszczową. Wietnam to kraj rozciągnięty z północy na południe na długości ponad 1650 km, zatem w różnych częściach Wietnamu mogą panować różne warunki pogodowe. W centralnej części kraju od września do grudnia opady są dość częste i trzeba być na nie przygotowanym. Na południu Wietnamu panuje klimat tropikalny, w tej części kraju jest naprawdę gorąco. Pamiętaj o filtrach SPF, niezależnie od tego, do jakiej części Wietnamu się wybierasz. Przy okazji, jeśli kochasz słońce, koniecznie przeczytaj również nasz artykuł o Kostaryce.

Vietnam
Vietnam

Wyprawa do Wietnamu – przygotuj się na wyśmienitą kuchnię

 

Kuchnia wietnamska jest jedną najpopularniejszych kuchni na świecie. Trudno się temu dziwić, skoro na jej wyjątkowy charakter wpłynęła zarówno bliskość kuchni chińskiej, jak i francuski kolonializm. Kuchnia wietnamska opiera się na zasadzie 5 smaków, zgodnie z którą każdy smak odpowiada jednemu z 5 żywiołów. Łączenie w jednym daniu różnych smaków, odpowiednio przyporządkowanych do żywiołów, pomaga zachować zdrowie i witalność. Kuchnia Wietnamska słynie dzięki temu z dań łączących smaki, które mogłyby się wydawać skrajne.

Kuchnię wietnamską charakteryzuje ogromna ilość przypraw i, dodawany niemal do wszystkiego, sos rybny. Bardzo popularne są tutaj dania smażone w woku na niewielkiej ilości oleju. Jedzenie smażone jest szybko i w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu nabiera charakterystycznego smaku. Idealnym dodatkiem niemal do każdej potrawy jest kleisty ryż, kiełki oraz różne odmiany sałaty. Potrawy z woka są bardzo popularne u ulicznych sprzedawców. Jest to szybki, prosty i bezpieczny sposób na smaczny posiłek. Azjatycki Street Food jest tutaj bardzo popularny i niemal wszędzie stoją maleńkie stragany z jedzeniem.

Co więcej, w kuchni wietnamskiej zachwyca to, że od zawsze wykorzystywano dostępne świeże warzywa, kiszonki (również kiszone owoce), ryby i owoce morza, trawę cytrynową oraz grzyby Mun. Szczególnie centrum kraju to królestwo warzyw i owoców, w którym liczy się ilość dań, a restauracje prześcigają się w tworzeniu okazałych kart menu. Kuchnia środkowego Wietnamu jest barwna a każda potrawa dopracowana do granic możliwości.

Vietnam
Vietnam

Z kulinarnych ciekawostek… Wietnamczycy lubią zaczynać dzień od gorącego bulionu! Kawa jest tu mocna i tym słodsza im bliżej równika. Można tu również znaleźć bardzo nietypowy napój z ptasich gniazd i białego grzyba. Ma on słodki smak przypominający wanilię i jest produktem luksusowym, gdyż kilogram ptasich gniazd, z którego jest wytwarzany, kosztuje aż 2,5 tys. dolarów.

Wyprawa do Wietnamu – czy trzeba się zaszczepić?

 

Wyruszając na wyprawę z MotoBirds, dostajesz od nas informację o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach w danym kraju. Poinformujemy Cię również, co robić, aby uniknąć problemów ze zdrowiem (np. w Wietnamie nie pij wody z kranu i unikaj kostek lodu). Wietnam to dla Europejczyków zupełnie inne środowisko i klimat, przez co są bardziej narażeni na choroby niż rdzenni mieszkańcy, dlatego ważna jest profilaktyka. Pamiętaj, że Wietnam jest krajem tropikalnym, a to oznacza, że koniecznie musisz przestrzegać zasad ochrony własnego zdrowia. 

Najwięcej chorób w Wietnamie przenoszą komary, m.in. malarię i dengę. Na obie choroby nie ma szczepionki. Musisz zatem zrobić wszystko, aby zmniejszyć szanse na pogryzienie. Na szczęście jest to możliwe, dlatego pamiętaj o zabraniu środków odstraszających komary tropikalne. Kupując produkt, zwróć uwagę, czy posiada odpowiednie stężenie i substancje rekomendowane przez WHO. Na miejscu korzystaj z moskitier. Komarzyce mają zwyczaj przemieszczać się w poszukiwaniu kolacji. Może okazać się, że spędzisz w Wietnamie wspaniały urlop i nie zobaczysz ani jednego komara. Może zdarzyć się również tak, że trafisz na czas i miejsce, gdzie komarów będzie całkiem sporo. Nie sposób tego przewidzieć, dlatego musisz zabezpieczyć się na każdą opcję.

Vietnam

Przed wyprawą warto też pomyśleć o przyjęciu zalecanej szczepionki m.in. na takie choroby jak:

– zapalenie wątroby typu A i B,

– dur brzuszny,

– cholera,

– wścieklizna,

– tężec,

– błonica,

– krztusiec,

– żółta gorączka.

Wyprawa do Wietnamu – pamiętaj o biurokracji!

 

Aby wjechać do Wietnamu, musisz mieć ważny paszport lub paszport tymczasowy. Co więcej, obywatele niektórych krajów (w tym Polski) zobowiązani są również do posiadania wizy. W zależności od celu podróży wydawana jest wiza jednokrotna lub wielokrotna. O wizę można się ubiegać w urzędach konsularnych Wietnamu lub uzyskać ją na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy. Jest też możliwość uzyskania wizy jednorazowego wjazdu do Wietnamu za pośrednictwem Internetu. Taka wiza jest ważna przez 30 dni i nie jest honorowana na wszystkich przejściach granicznych. Jeśli wybierasz się na wyprawę do Wietnamu z MotoBirds, spokojnie, pomożemy Ci ogarnąć formalności.

Pamiętaj również o tym, że musisz mieć ze sobą międzynarodowe prawo jazdy. Oczywiście, jeśli zamierzasz prowadzić w Wietnamie pojazd. Jeśli wybierasz się z nami na wyprawę jako pasażer, ten punkt Cię nie dotyczy.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Przed wyjazdem upewnij się u swojego operatora sieci komórkowej, czy będziesz miał możliwość wykonywania połączeń podczas pobytu w Wietnamie. Sporo sieci komórkowych niestety nie obsługuje tego rejonu. Rozwiązaniem są wtedy karty kupowane na miejscu. Warto być jednak przygotowanym!

Vietnam
Vietnam

Jeszcze tylko lista najpotrzebniejszych rzeczy…

 

Czapka z daszkiem, woreczki strunowe czy krem łagodzący ugryzienia komarów. Zanim zaczniesz się pakować, zrób listę rzeczy, które będą Ci potrzebne. Przemyśl każdą pozycję na liście. Chcesz przecież zabrać lekki bagaż, stawiaj więc na użyteczność, a nie ilość. Oczywiście, wyruszając z MotoBirds, dostaniesz dla ułatwienia checklist. Mamy już sporo doświadczenia w pakowaniu bagaży na wyprawy… 

Wietnam to wspaniały i różnorodny kraj. Warto go zobaczyć i poczuć jego niezwykłą atmosferę. Cieszymy się, że wyprawy do Wietnamu wróciły do kalendarza wypraw MotoBirds. Wierzymy, że to kraj, który spodoba się zarówno miłośnikom podróży w grupach, jak i tym zapaleńcom, którzy zazwyczaj wybierają samotne podróże.

Vietnam
Vietnam

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy
0