Jak wybrać wyprawę motocyklową – klasyfikacja MotoBirds

sty 21, 2023

Jak wybrać wyprawę motocyklową, aby odpowiadała Twoim oczekiwaniom? Jak to zrobić, abyś na koniec nie czuł niedosytu z jazdy i czerpał z niej maksimum przyjemności? Jak w wybrać wyprawę motocyklową, abyś mógł w pełni korzystać z uroków odwiedzanego regionu przy zachowaniu odpowiednich proporcji godzin spędzonych w siodle i relaksem? Każdy z nas, kto kiedykolwiek zdecydował się lub rozważał udział w zorganizowanej wyprawie motocyklowej zadawał sobie tego typu pytania. W MotoBirds dobrze wiemy, że osoby, które się do nas zgłaszają ciężko pracowały na swój wolny czas. Naszym celem jest upewnienie się, że każdy wróci do domu usatysfakcjonowany, z cudownymi wspomnieniami i niezapomnianymi wrażeniami z wyprawy. Wybór wyprawy odpowiednio dopasowanej do potrzeb i marzeń stanowi klucz do sukcesu. Zatem jak wybrać motocyklową wyprawę? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co w MotoBirds zrobiliśmy, aby ułatwić Ci zadanie i pomóc w wyborze idealnego rozwiązania.

Jaka wyprawa jest dla Ciebie odpowiednia? Klasyfikacja i rodzaje wypraw MotoBirds

 

Czy wspominaliśmy już jak bardzo zależy nam, aby każdy, kto decyduje się na wyprawę z MotoBirds wrócił z niej w pełni usatysfakcjonowany? Tak… powtórzymy to jeszcze nie raz! Wybór właściwej wyprawy motocyklowej to klucz do spędzenia urlopu tak, abyś na jego koniec nie czuł ani przeciążenia ilością wrażeń, ani niedosytu. No chyba, że mówimy o rodzącej się potrzebie wzięcia udziału w kolejnej wyprawie… haha! Nie da się zorganizować jednej, pasującej wszystkim, motocyklowej przygody, a nam zależy by każdy mógł w naszej ofercie znaleźć coś dla siebie. Dlatego, żeby było to możliwe, w MotoBirds wprowadziliśmy specjalny, bardziej szczegółowy podział nie tylko ze względu na skalę trudności, ale także na typ wyprawy i zainteresowań.

Każda pozycja w naszej ofercie najpierw podlega ocenie ze względu na trudność trasy. Klasyfikujemy ją w skali od 1 do 10. Co to faktycznie oznacza w praktyce? Nasz system oceny ma pomóc uczestnikom zdecydować, czy dana wyprawa jest dla nich odpowiednia pod kątem poziomu ich zaawansowania i umiejętności. 

Drugim kryterium było stworzenie wypraw, które odpowiadałyby na zróżnicowane oczekiwania klientów pod kątem charakteru wyjazdu. Dlatego stworzyliśmy trzy kategorie oferowanych przez nas wypraw, które są skorelowane z poziomem trudności, ale także dają możliwość wyboru pod względem czasu spędzonego na jeździe, czasu wolnego od motocykla i kategorii oferowanych noclegów. Naszym celem jest wyjście naprzeciw różnym oczekiwaniom klientów. Doświadczenie nauczyło nas, że tylko różnicując wyprawy możemy ten cel osiągnąć.

 

OD 2022 ROKU W OFERCIE MOTOBIRDS ZNAJDZIESZ NASTĘPUJĄCE KATEGORIE WYPRAW:

WYPRAWY OTWARTE DLA WSZYSTKICH (grupy mieszane)

Lux

Explorer

Gravel Heroes

Wyprawy "Tylko dla Orlic" (grupy kobiece)

Lux

Explorer

Gravel Heroines

Poziom trudności

1 – 3

4 – 7

8 – 10

01

Wyprawy “Lux” (grupy mieszane oraz wyprawy kobiece “Tylko dla Orlic”)

Poziom trudności od 1 do 3.
Te wyprawy stworzone zostały z myślą o wszystkich motocyklistach i motocyklistkach, w tym także nowicjuszach, którym zależy na zachowaniu równowagi pomiędzy czasem spędzonym na motocyklu, a czasem poświęconym na relaks np. nad basenem, czy na plaży. Oprócz malowniczych tras priorytetem jest komfort i luksus. Nacisk kładziony jest na poznanie regionu, w którym organizowana jest wyprawa, z większą liczbą dni skupionych na odpoczynku lub aktywnościach poza motocyklowych – ostateczny wybór jak chcesz spędzić czas podczas dnia „bez motocykla” zawsze należy do Ciebie. Dni jazdy są krótsze, a tempo jazdy dostosowane do poziomu komfortu uczestników. Na tego rodzaju wyprawach proponujemy wyłącznie ekskluzywne zakwaterowanie, niedostępne w pozostałych kategoriach naszych wypraw.

Niezależnie, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym jeźdźcem wyprawy typu Lux zapewnią Ci luksusowe wakacje w połączeniu z najlepszymi motocyklowymi trasami, poprowadzonymi drogami asfaltowymi. Na tych wyprawach nie jest wymagane żadne doświadczenie offroadowe.

2023 WYPRAWY MOTOBIRDS –  KATEGORIA LUX:

Ameryka Centralna & Azja

Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii

02

WYPRAWY “EXPLORER” (GRUPY MIESZANE I WYPRAWY KOBIECE „Tylko dla Orlic”)

Poziom trudności od 4 do 7.
Wyprawy z cyklu “Explorer” to wyprawy będące zbalansowaną mieszanką jazdy, po różnego rodzaju drogach oraz aspektów poznawczych danego regionu. Niektóre z tych wypraw odbywają się w dużej części po drogach asfaltowych (nigdy głównych), podczas gdy inne oferują większy procent dróg szutrowych i nieutwardzonych. Nacisk kładziony jest na eksplorację regionu poprzez jazdę bocznymi drogami, co oznacza także możliwość pojawienia się wyzwań technicznych, czy to ze względu na rodzaj nawierzchni, klimat czy topografię drogi. W miarę możliwości w trakcie wyprawy noclegi zaplanowane są w wygodnych pensjonatach lub hotelach (trzygwiazdkowych lub równoważnych). Uczestnicy powinni być jednak przygotowani na tymczasowy dyskomfort związany z klimatem, odległością, stanem dróg, czy dziennym dystansem do pokonania itp. To wyprawy dla wszystkich, którzy są gotowi podjąć wyzwania i niestraszne im mogące pojawić się na trasie trudności. Minimalne doświadczenie w jeździe poza asfaltem jest wymagane. Wybierając dla siebie wyprawę zawsze zwracaj uwagę na przyporządkowany każdej naszej propozycji stopień trudności oraz proporcję dróg asfaltowych do innych. Właściwy dobór trudności wyprawy do własnych umiejętności i doświadczenia na motocyklu pozwoli Ci bardzie komfortowo spędzić wymarzone wakacje.

2023 WYPRAWY MOTOBIRDS –  KATEGORIA EXPLORER:
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii

Afryka, Azja, Ameryka Centralna & Południowa

03

WYPRAWY „GRAVEL HEROES/HEROINES” (GRUPY MIESZANE I WYPRAWY KOBIECE “Tylko dla Orlic”)

Poziom trudności od 8 do 10.
Wyprawy typu Gravel Heroes / Heroines, jak sama nazwa wskazuje, są dla tych motocyklistek i motocyklistów, którzy szukają wyjątkowych przygód w terenie i zależy im przede wszystkim wyzwaniach, które gwarantuje jazda terenowa. To nasze najbardziej wymagające wyjazdy. Trudności mogą być spowodowane odległościami, które trzeba przebyć każdego dnia, wysokością, klimatem, warunkami na trasie, czy też rodzajem terenu / nawierzchni. Te wyprawy przeznaczone są dla osób, które szukają wyzwań, przygody, nie unikają kurzu, brudu i wymagającej jazdy. Są to wyprawy, których realizacja w pojedynkę byłaby nie lada wyzwaniem. Chociaż nie są to na pewno ekstremalne obozy hard-enduro, niektóre dni z pewnością będą wymagały wytrzymałości, wysiłku i umiejętności. Zakwaterowanie może obejmować również biwakowanie. A niektóre noclegi mogą być zapewnione jedynie w podstawowym standardzie – przede wszystkim ze względu na fakt, że w odległych od głównych szlaków regionach nie ma lepszych dostępnych opcji. Zawsze tam gdzie to możliwe, noclegi zapewnione są w komfortowych pensjonatach lub hotelach trzygwiazdkowych.

2023 WYPRAWY MOTOBIRDS – KATEGORIA GRAVEL HEROES/HEROINES:

Afryka & Azja

Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
motocyklistka jadąca motocyklem przez świat
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii

Przeglądając nasz katalog wypraw, możesz zauważyć, że nie wszystkie są dostępne we wszystkich trzech kategoriach. Niech Cię to jednak nie powstrzyma! Wynika to z faktu, że w niektórych krajach mogą istnieć ograniczenia logistyczne. Jeśli widzisz, że wyprawa jest wykupiona, nie poddawaj się jeszcze! Zawsze warto skontaktować się z nami na wypadek czyjejś rezygnacji. Wypatruj dostępnych miejsc i nie przegap okazji, by dołączyć do nas na niezapomnianą przygodę! Czytaj dalej, aby zobaczyć, jak zrozumienie poziomu trudności pomaga również wybrać wyprawę motocyklową, która jest dla Ciebie odpowiednia!

04

PONIŻEJ ZNAJDUJE SIĘ OPIS, CO OZNACZA NASZ POZIOM OCENY TRUDNOŚCI TRASY

 

od 1 do 2:

Cała trasa prowadzi po drogach asfaltowych. Wymagane jest minimalne doświadczenie na motocyklu. Nie trzeba wykazywać się dużą „wytrzymałością motocyklową”. Podróż można odbyć na praktycznie każdym rodzaju motocykla. Te wyprawy są odpowiednie dla wszystkich motocyklistek i motocyklistów, w tym również dla nowicjuszy.

od 3 do 4:

Większość trasy prowadzi po drogach asfaltowych. Może być jednak kilka odcinków po drogach szutrowych lub gruntowych. Dni jazdy są dłuższe niż w poprzedniej kategorii. Może być kilka dni jazdy na dystansach powyżej 250 km. Te trasy można pokonać na dowolnym motocyklu, pod warunkiem, że ma wystarczającą moc, aby dotrzymać tempa grupie i może pokonać sporadyczne odcinki bez asfaltu. Na takich wyprawach komfortowo będą czuć się motocyklistki i motocykliści nawet z niewielkim doświadczeniem, ale Ci, którym nie straszne jest zjechanie z asfaltu.

od 5 do 6:

Znaczna część trasy prowadzi po drogach asfaltowych. Zdarzają się dłuższe odcinki albo nawet dni po drogach gruntowych lub szutrowych, o zróżnicowanym stanie. Dni jazdy mają zazwyczaj ponad 200 km, a niektóre mogą przekroczyć 350 km. Bardziej ekstremalne warunki klimatyczne mogą dodatkowo potęgować zmęczenie I trudności na trasie. Te wyprawy są odpowiednie dla motocyklistek i motocyklistów, którzy mają doświadczenie z dłuższymi dniami „w siodle”. Kiedy nie odbywają się na organizowanych przez MotoBirds motocyklach, należy pamiętać o odpowiednim wyborze opon. Przygotuj się także na spotkanie z tzw. „chaosem na drodze” i zwyczajami w ruchu drogowym, do których możesz ni być przyzwyczajony. To jest wymagająca przygoda, która może Cię wyciągnąć poza strefę komfortu!

od 7 do 8:

Czy jesteś gotowy na przygodę terenową? Większość trasy prowadzi po drogach nieutwardzonych, gruntowych i szutrowych. Mogą pojawić się dłuższe odcinki z piaskiem, błotem, kamieniami lub „tarką”. Mogą wystąpić też fragmenty wymagające zaawansowanej techniki jazdy. Niektóre z odcinków trasy nie są na co dzień utrzymywane, w związku z tym ich stan może być bardzo różny (zależy to głównie od pogody). Istotną rolę może również odgrywać klimat i/lub wysokość. Niektóre dni jazdy mogą mieć ponad 400 km. Wymagany jest dobry poziom wytrzymałości motocyklowej na długą i męczącą jazdę, a także doświadczenie w terenie. Kiedy te wyprawy nie odbywają się na organizowanych przez MotoBirds motocyklach, należy pamiętać o odpowiednim doborze opon. Przygotuj się na lokalne zwyczaje w ruchu drogowym, w tym „chaos na drodze”, które mogą znacząco różnić się od tych, do których jesteś przyzwyczajony na co dzień. To jest ekscytująca przygoda, która może wymagać od Ciebie pokonywania nowych wyzwań!

od 9 do 10:

To najbardziej wymagające wyprawy. Odległości są duże, a większość trasy jest nieutwardzona. Mogą pojawiać się bardzo zróżnicowane warunki jazdy. Ekstremalne warunki klimatyczne, w tym np. bardzo duża wysokość mogą również wpływać na samopoczucie i koncentrację. Niektóre dni jazdy będą miały ponad 450 km, i mogą trwać ponad 8 godzin. To wyprawy dla doświadczonych jeźdźców i koneserów trudnych warunków. Tylko duże doświadczenie w jeździe w różnych warunkach terenowych pozwoli czerpać satysfakcję z takiej trasy i przyjemność z obserwowania mijanych krajobrazów. Te wycieczki nie są przeznaczone dla dużych motocykli turystycznych. Na wyprawie trzeba być gotowym na wszystko i liczyć się z możliwością wystąpienia „niewygód”, zmian w trasie i programie.

Mamy nadzieję, że połączenie naszych kategorii wypraw i poziomu trudności pozwoli ci podejmować lepsze decyzje i wybrać wyprawę odpowiednią dla Ciebie. Jeśli to jeszcze za mało, jesteśmy tylko kilka kliknięć lub telefon od odpowiedzi na wszystkie pytania!

Szukasz najlepszej motocyklowej przygody? Nie szukaj dalej! Nasze wyprawy oferują różne poziomy trudności i kategorie do wyboru, dzięki czemu znajdziesz idealną wyprawę dla siebie. Jazda, dzięki której zawsze będziesz w centrum swojej własnej przygody. Ale nie wierz nam tylko na słowo — jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, po prostu zadzwoń do nas lub wyślij e-mail (dane kontaktowe znajdziesz tutaj).

 

Zawsze chętnie pomożemy Ci zaplanować najbardziej ekscytujące i niezapomniane wakacje motocyklowe.

 

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy