fbpx

Jak wybrać wyprawę motocyklową – klasyfikacja MotoBirds

sty 17, 2022

Jak wybrać wyprawę motocyklową, aby odpowiadała naszym oczekiwaniom? Jak to zrobić, abyśmy na koniec nie czuli niedosytu z jazdy, abyśmy czerpali z niej przyjemność i mogli w pełni korzystać z uroków odwiedzanego regionu przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji czasu jazdy do czasu przeznaczonego na relaks? Każdy z nas, kto kiedykolwiek zdecydował się lub rozważał udział w zorganizowanej wyprawie motocyklowej zadawał sobie tego typu pytania. W MotoBirds dobrze wiemy, że osoby, które się do nas zgłaszają ciężko pracowały na swój wolny czas. Naszym celem jest upewnienie się, że każdy wróci do domu usatysfakcjonowany, z cudownymi wspomnieniami i niezapomnianymi wrażeniami z wyprawy. Wybór wyprawy odpowiednio dopasowanej do potrzeb i marzeń stanowi podstawę. Przeczytaj zatem ten artykuł i dowiedz się, co w MotoBirds zrobiliśmy, aby ułatwić Ci zadanie i pomóc w wyborze idealnego rozwiązania.

KLASYFIKACJA I RODZAJE WYPRAW MOTOBIRDS

 

Czy wspominaliśmy już jak bardzo zależy nam, aby każdy, kto decyduje się na wyprawę z MotoBirds wrócił z niej w pełni usatysfakcjonowany? Tak… powtórzymy to jeszcze nie raz! Wybór właściwej wyprawy to klucz do spędzenia urlopu tak, abyś na jego koniec nie czuł ani przeciążenia ilością wrażeń, ani niedosytu. No chyba, że mówimy o rodzącej się potrzebie wzięcia udziału w kolejnej wyprawie… haha! Nie da się zorganizować jednej, pasującej wszystkim, motocyklowej przygody, a nam zależy by każdy mógł w naszej ofercie znaleźć coś dla siebie. Dlatego, żeby było to możliwe, w MotoBirds wprowadziliśmy specjalny, bardziej szczegółowy podział nie tylko ze względu na skalę trudności, ale także na typ wyprawy.

Każda pozycja w naszej ofercie najpierw podlega ocenie ze względu na trudność trasy. Klasyfikujemy ją w skali od 1 do 10. Co to faktycznie oznacza w praktyce? Nasz system oceny ma pomóc uczestnikom zdecydować, czy dana wyprawa jest dla nich odpowiednia pod kątem poziomu ich zaawansowania i umiejętności. Zapytaliśmy o zaproponowaną przez nas skalę trudności motocyklistki i motocyklistów, którzy jeździli z nami – i bacznie wysłuchaliśmy ich uwag.

Drugim kryterium było stworzenie wypraw, które odpowiadałyby na zróżnicowane oczekiwania klientów pod kątem charakteru wyjazdu. Dlatego stworzyliśmy trzy kategorie oferowanych przez nas wypraw, które są skorelowane z poziomem trudności, ale także dają możliwość wyboru pod względem czasu spędzonego na jeździe, czasu wolnego od motocykla i kategorii oferowanych noclegów.

 

OD 2022 ROKU OFERUJEMY NASTĘPUJĄCE KATEGORIE WYPRAW:

Grupy mieszane – wyprawy otwarte dla Wszystkich

Luxe

Explorer

Gravel Heroes

Wyprawy tylko dla kobiet – "Tylko dla Orlic"

ORLICE – Moto Damas

ORLICE – Explorer

ORLICE – Gravel Heroines

Poziom trudności

1 – 3

4 – 7

8 – 10

01

Wyprawy “Luxe” oraz kobiece wyprawy “Orlice – Moto Damas”

Ta kategoria wypraw oferuje poziom trudności od 1 do 3. Stworzone zostały one z myślą o wszystkich motocyklistach, odpowiednio motocyklistkach, w tym także nowicjuszach, którym zależy na zachowaniu odpowiednich proporcji między czasem spędzonym na motocyklu, a czasem poświęconym na relaks np. nad basenem, czy na plaży. W tym przypadku nacisk kładziony jest bardziej na poznanie regionu, w którym organizowana jest wyprawa, z większą liczbą dni skupionych na aktywnościach poza motocyklowych. Dni jazdy są krótsze, a tempo jazdy wolniejsze. Na tego rodzaju wyprawach proponujemy wyłącznie ekskluzywne zakwaterowanie: wybieramy tylko komfortowe hotele.

 

Wybór wypraw MotoBirds z kategorii Luxe / Moto Damas na rok 2022:

Ameryka Centralna

Od 03 do 16 grudnia zapraszamy do Kostaryki.

Wyprawa motocyklowa na Kostaryke z MotoBirds
Motocyklisci na Kostaryce z MotoBirds
Przejazd motocyklem przez rzeke na Kostaryce

Azja

Między 02 a 13 października zapraszamy do Bhutanu.

Mnich na motocyklu w Bhutanie
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii

02

Wyprawy “Explorer” dla grup mieszanych oraz dla Orlic.

To nasze wyprawy będące zbalansowaną mieszanką jazdy, po różnego rodzaju drogach oraz aspektów poznawczych danego regionu. Poziom trudności waha się od 4 do 7. Niektóre z tych wypraw odbywają się głównie po drogach asfaltowych (nigdy głównych), podczas gdy inne oferują mieszankę dróg asfaltowych, szutrowych i nieutwardzonych. Nacisk kładziony jest na eksplorację regionu poprzez jazdę bocznymi drogami, co oznacza także możliwość pojawienia się wyzwań technicznych, czy to ze względu na rodzaj nawierzchni, klimat czy topografię drogi. W miarę możliwości w trakcie wyprawy noclegi zaplanowane są w wygodnych pensjonatach lub hotelach butikowych (trzygwiazdkowych lub równoważnych). Uczestnicy powinni być jednak przygotowani na tymczasowy dyskomfort związany z klimatem, odległością, stanem dróg itp.

 

Wybór wypraw MotoBirds z kategorii Explorer na rok 2022:

Afryka

Od 05 do 19 marca zapraszamy do Tanzanii.

Tanzanię odwiedzimy także pomiędzy 01 a 15 października.

Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Wyprawa motocyklowa po Tanzanii z MotoBirds
Motocykliści z Kilimandzaro w tle

Azja

W sierpniu w dniach 21 – 31 zapraszamy do Ladakhu, w Himalaje.

We wrześniu między 03 a 14 odkryjemy nowe, off-roadowe drogi w Hiamalajach.

Orlice zapraszamy na klasyczną orlicową wycieczkę w Himalaje w dniach 20 – 30 sierpnia (tam orlicowy projekt miał swoje początki).

Wyprawa motocyklowa w Himalaje z MotoBirds
Motocyklem przez Himalaje

Ameryka południowa

Pomiędzy 06 a 25 stycznia 2023 zapraszamy na koniec świata do kultowej Patagonii.

Wyprawa motocyklowa do Ushuaia
Jazda motocyklem przez Patagonie
Wyprawa adventure do Patagonii na motocyklach BMW

Ameryka centralna

Na przełomie listopada i grudnia od 19.11 do 02.12 zapraszamy do Kostaryki.

Zachód słońca w Kostaryce
Przejazd motocyklem przez rzeke na Kostaryce
Przejazd przez błoto motocyklem w Kostaryce

03

Wyprawy „Gravel Heroes / Heroines” (grupa mieszana i Orlice).

Jak sama nazwa wskazuje, są dla tych motocyklistek i motocyklistów, którzy szukają wyjątkowych przygód w terenie i zależy im przede wszystkim na jeździe terenowej. Poziom trudności plasuje się od 8 do 10. To nasze najbardziej wymagające wyjazdy. Trudności mogą być spowodowane odległościami, które trzeba przebyć każdego dnia, wysokością, klimatem, warunkami na trasie, czy też rodzajem nawierzchni. Te wyprawy przeznaczone są dla osób, które szukają wyzwań, przygody, nie unikają kurzu, brudu i wymagającej jazdy. Są to wyprawy, których realizacja w pojedynkę byłaby nie lada wyzwaniem. Chociaż nie są to na pewno ekstremalne obozy hard-enduro, niektóre dni z pewnością będą wymagały wytrzymałości, wysiłku i umiejętności. Zakwaterowanie nie obejmuje biwakowania, ale niektóre noclegi są w podstawowym standardzie – przede wszystkim ze względu na fakt, że w odległych od głównych szlaków regionach nie ma lepszych dostępnych opcji. Tam gdzie to możliwe noclegi zapewnione są w komfortowych pensjonatach, butikowych hotelach lub hotelach trzygwiazdkowych.

 

Wybór wypraw MotoBirds z kategorii Gravel Heroes/Heroines na rok 2022:

Afryka

Wszystkich fanów off-rodu zapraszamy do Tanzanii od 20 marca do 3 kwietnia.

Panie, off-roadowe Orlice, zapraszamy w październiku od 15 do 29 do Tanzanii.

Jazda motocyklem przez step w Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii

W naszym katalogu wycieczek zauważysz, że nie wszystkie wycieczki są dostępne we wszystkich trzech kategoriach. Powodem są ograniczenia logistyczne. Może się tak zdarzyć również, że na stronie widnieje informacja o wyprzedaniu wszystkich miejsc. Warto jednak do nas zawsze napisać na wypadek czyjejś rezygnacji.

04

PONIŻEJ ZNAJDUJE SIĘ OPIS, CO OZNACZA NASZ POZIOM OCENY TRUDNOŚCI TRASY.

 

od 1 do 2:

Cała trasa prowadzi po drogach asfaltowych. Nie jest potrzebna żadna specjalna wytrzymałość motocyklowa ani umiejętności techniki jazdy. Tę podróż można odbyć na praktycznie każdym rodzaju motocykla, o ile ma wystarczającą moc, aby dotrzymać tempa grupie. Te wycieczki są odpowiednie dla wszystkich motocyklistek i motocyklistów, bez względu na doświadczenie, w tym również dla nowicjuszy.

od 3 do 4:

Większość trasy prowadzi po drogach asfaltowych. Może być jednak kilka odcinków po drogach szutrowych lub gruntowych. Dni jazdy są dłuższe niż w poprzedniej kategorii. Może być kilka dni jazdy na dystansach powyżej 250 km. Te trasy można pokonać na dowolnym motocyklu, pod warunkiem, że ma wystarczającą moc, aby dotrzymać tempa grupie i może pokonać sporadyczne odcinki bez asfaltu. Na takich wyprawach komfortowo będą czuć się motocyklistki i motocykliści nawet z niewielkim doświadczeniem, ale Ci, którym nie straszne jest zjechanie z asfaltu.

od 5 do 6:

Większa część trasy prowadzi po drogach asfaltowych. Zdarzają się dłuższe odcinki albo nawet dni po drogach gruntowych lub szutrowych, o zróżnicowanym stanie. Dni jazdy mają zazwyczaj ponad 200 km. Może być kilka dni powyżej 350 km. Na tych trasach najlepiej sprawdzają się motocykle o pojemności co najmniej 600 cm3. W niektórych przypadkach klimat i/lub wysokość może również odgrywać rolę. Te wycieczki są odpowiednie dla motocyklistek i motocyklistów, którzy mają doświadczenie z dłuższymi dniami „w siodle”. Kiedy te wyjazdy nie odbywają się na organizowanych przez MotoBirds motocyklach, należy pamiętać o odpowiednim wyborze opon. Trzeba być także gotowym na „chaos na drodze”, czyli lokalne zwyczaje w ruchu drogowym, które mogą być trudne i nieoczekiwane w porównaniu do tego, co obowiązuje np. w Europie.

od 7 do 8:

Większość trasy prowadzi po drogach nieutwardzonych, gruntowych i szutrowych. Mogą pojawić się dłuższe odcinki z piaskiem, błotem, kamieniami lub „tarką”. Mogą wystąpić też fragmenty wymagające zaawansowanej techniki jazdy. Niektóre z odcinków trasy nie są na co dzień utrzymywane, w związku z tym ich stan może być bardzo różny (głównie zależy to od pogody). Istotną rolę może również odgrywać klimat i/lub wysokość. Niektóre dni jazdy mogą mieć ponad 400 km. Wymagany jest dobry poziom wytrzymałości motocyklowej na długą jazdę, a także doświadczenie w terenie. Kiedy te wycieczki nie odbywają się na organizowanych przez MotoBirds motocyklach, należy pamiętać o odpowiednim doborze opon. Trzeba być także gotowym na „chaos na drodze”, czyli lokalne zwyczaje w ruchu drogowym, które mogą być trudne i nieoczekiwane w porównaniu do tego, co obowiązuje np. w Europie.

od 9 do 10:

To najbardziej wymagające wyprawy. Odległości są duże, a większość trasy jest nieutwardzona. Mogą pojawiać się bardzo zróżnicowane warunki jazdy. Ekstremalne warunki klimatyczne, w tym np. bardzo duża wysokość również często odgrywają znaczącą rolę. Niektóre dni jazdy będą miały ponad 450 km, i mogą trwać ponad 8 godzin. To wyprawy dla doświadczonych jeźdźców i koneserów trudnych warunków. Tylko duże doświadczenie w jeździe w różnych warunkach terenowych pozwoli czerpać satysfakcję z takiej trasy i przyjemność z obserwowania mijanych krajobrazów. Te wycieczki nie są przeznaczone dla dużych motocykli turystycznych. Trzeba być także gotowym na „chaos na drodze”, czyli lokalne zwyczaje w ruchu drogowym, które mogą być trudne i nieoczekiwane w porównaniu do tego, co obowiązuje np. w Europie.

Mamy nadzieję, że powyższy opis oferowanych przez MotoBirds kategorii wyjazdów oraz skala ich poziomu trudności pozwoli Ci podjąć najlepszą decyzję co do wyboru wycieczki marzeń.

 

KOSZYK
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0