8 praktycznych wskazówek, co powinieneś przygotować, zanim wyruszysz na wyprawę motocyklową do Ameryki Łacińskiej

sie 9, 2022

Wyprawa na drugi koniec świata to doświadczenie zapadające w pamięć, które może odmienić Twoje życie. Uskrzydlić Cię. Zmienić Twój sposób postrzegania otaczającego świata. Chcemy, by zawsze były to dobre emocje i przeżycia, dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do odpowiedniego przygotowania przed wyprawą. Po co tracić czas na problemy, gdy można go wykorzystać na przeżycie epickiej przygody?

01

Zanim wyruszysz, sprawdź pogodę i spakuj odpowiednie ubrania

 

Do jazdy, na wyprawę, zabierz strój odpowiedni do warunków, który jest bezpieczny i wygodny. Pamiętaj, że jeśli upadniesz, strój ma cię chronić. Trasy wypraw motocyklowych zazwyczaj przebiegają daleko od szpitali i punktów medycznych, więc bezpieczeństwo stawiaj na pierwszym miejscu. 

Porządny kask jest obowiązkowy. Zabierz taki, do którego jesteś przyzwyczajony. Kask z pełną szczęką jest bezpieczniejszy niż kask otwarty, jeśli jest Ci w nim wygodnie, to najlepszy możliwy wybór. Podobnie jak wysokie obuwie. Ekipa MotoBirds wybiera wysokie buty motocyklowe typu motocross, czasem adventure. Są może mniej wygodne w chodzeniu, niż mniej zabudowane buty, za to nieporównywalnie lepiej chronią nogę w razie upadku.

Zadbaj też o dobrze dobraną bieliznę oddychającą, której będziesz używał na co dzień. Musi to być bielizna, która nie krępuje ruchów, ma właściwości oddychające i odprowadzające wilgoć na zewnątrz i łatwo utrzymać ją w czystości. 

I oczywiście, o ile Twój strój motocyklowy nie jest wodoodporny – koniecznie to sprawdź w praktyce przed rozpoczęciem dalekiej podróży, pamiętaj o lekkiej, nieprzemakalnej kurtce, która ochroni Cię od deszczu i wiatru.

jakie miejsca warto odwiedzić i dlaczego
MotoBirds Team Aleksandra Trzaskowska
przejazd motocyklem przez Salar de Uyuni

02

Zanim wyruszysz na wyprawę motocyklową, spakuj apteczkę i ubezpiecz się

Pamiętaj o apteczce. Jeśli zażywasz jakieś leki, zabierz je ze sobą. Na miejscu mogą być niedostępne lub wymagać recepty, więc nie warto ryzykować. Oprócz oczywistych rzeczy, jak bandaże, plastry czy leki typu paracetamol pamiętaj o środkach higienicznych. O tym co musisz wiedzieć wybierając apteczkę motocyklową pisaliśmy w innym artykule.

Nawilżane chusteczki czy chusteczki higieniczne to rzeczy, o których łatwo zapomnieć dlatego przygotuj wcześniej checklistę. Jeśli jedziesz na wyprawę z MotoBirds, otrzymasz listę, którą stworzyliśmy na bazie własnego doświadczenia. Pakowanie się na wielotygodniową wyprawę zajmuje nam teraz mniej niż 2 godziny. Tak, lubimy oszczędzać Twój czas.

Bardzo ważne jest również ubezpieczenie. Ubezpieczenie zdrowotne NFZ, które pozwala na bezpłatne leczenie, hospitalizację czy udzielenie pierwszej pomocy medycznej za granicą dotyczy jedynie krajów Unii Europejskiej, krajów EFTA, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Oznacza to, że wyjeżdżając do Ameryki Łacińskiej, musisz zadbać o porządne prywatne ubezpieczenie podróżne, które pokryje ewentualne koszty pobytu w szpitalu, transportu i usługi medycznej czy innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Jadąc na zorganizowaną wyprawę, upewnij się, czy firma, z którą jedziesz, na pewno zadbała o tę kwestię. Jadąc z MotoBirds, informacje o zakresie ubezpieczenia są podane w ofercie. Podstawowe ubezpieczenie jest zawarte w cenie wyprawy, więc nie stanowi dla Ciebie dodatkowych kosztów. Niektóre państwa jak np. Kostaryka w wybranych sytuacjach wymagają dodatkowego ubezpieczenia, o czym zawsze informujemy klientów – tak było w czasie pandemii Covid – 19. Zawsze możesz też rozszerzyć za pośrednictwem MotoBirds zakres ubezpieczenia ponad pakiet podstawowy, który oferujemy wraz z wyprawą. Informacje o dostępnych opcjach dostaniesz od nas po zapisaniu się na wybraną wyprawę.

03

Jeśli to konieczne, zaszczep się PRZED podróżĄ

 

A skoro już wspomnieliśmy o chorobach, do większości krajów Ameryki Łacińskiej szczepienia są zalecane (nieobowiązkowe), chociaż zdarzają się też szczepienia obowiązkowe przed podróżą. Przykładem może być Gujana Francuska, która wymaga szczepień przeciwko żółtej gorączce. 

Planując podróż do Argentyny, Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Kolumbii, Paragwaju czy Wenezueli warto zaszczepić się przeciwko żółtej gorączce. W nizinnej części Boliwii istnieje ryzyko zarażenia się cholerą, dlatego warto rozważyć szczepienie na tę chorobę, jeśli ktoś wybiera się w tamte rejony. Inne szczepienia zalecane przez WHO przed podróżą do Ameryki Łacińskiej to przede wszystkim: dur brzuszny, wścieklizna, WZW A, WZW B, błonica i tężec.

Wyruszając w podróż z MotoBirds, dostajesz od nas informację o obowiązkowych szczepieniach w danym kraju (jeśli takie występują). Szanujemy Twój czas, więc oszczędzamy Ci wielogodzinnych poszukiwań informacji w tym zakresie.

Picos led Paine Patagonia
Colombia
Atacama Desert

04

zajmij się biurokracją

 

Zanim wyruszysz do Ameryki Łacińskiej, sprawdź ważność paszportu. Chociaż większość państw nie wymaga wizy, jeśli nie planujesz spędzić tu więcej niż 90 dni. Mimo to, Twój paszport musi być ważny co najmniej 180 dni od dnia przyjazdu. W niektórych krajach jak np. Brazylia, przy wjeździe otrzymasz specjalną kartę pobytu, którą powinieneś mieć zawsze przy sobie.

Jeśli podróżujesz solo, koniecznie sprawdź na oficjalnej stronie rządowej, jakie są zalecenia dla podróżujących. Pod tym adresem dowiesz się również, jakie musisz mieć pozwolenia w danym państwie i czy przed podróżą czekają Cię obowiązkowe szczepienia.

05

Zaprzyjaźnij się z GPS jeszcze zanim wyruszysz na wyprawę

Dobrym pomysłem jest wgranie kluczowych lokalizacji w GPS oraz map offline regionów, po których będziesz się poruszał. Jeśli jedziesz samotnie, możesz wgrać całą trasę. MapsMe działa dobrze, podobnie jak Gaia GPS. Pamiętaj jednak, że sytuacja na drodze z różnych powodów może się zmienić. Zawsze bądź przygotowany na plan B. A najlepiej kilka awaryjnych planów. Zabierz też mapy, takie tradycyjne, na papierze, które działają nawet wtedy, gdy padnie zasięg.

Jeśli jedziesz na zorganizowaną wyprawę motocyklową w grupie, wgraj do GPS lokalizacje miejsc noclegowych. Od MotoBirds dostaniesz adresy wcześniej. Dzięki temu nigdy się nie zgubisz, a my jesteśmy spokojni, że trafisz bezpiecznie na miejsce. Również w sytuacji, gdy zechcesz spędzić w jakimś miejscu więcej czasu niż grupa, lub wręcz przeciwnie, któraś z odwiedzanych atrakcji zupełnie Cię nie zainteresuje. O tym, jak jesteśmy elastyczni na indywidualne potrzeby na grupowych wyprawach, pisaliśmy już tutaj.

06

KONIECZNIE zadbaj o motocykl

 

Motocykl, na którym wyruszysz na wyprawę, musi być w doskonałym stanie. Szczególnie jeśli podróżujesz samotnie, upewnij się, że pojazd, który posiadasz, sprawdzi się w terenie, po którym będziesz się poruszać. Wiemy, że opony to jeden z najbardziej znienawidzonych lub wyśmiewanych tematów w mediach społecznościowych. Od nas krótko: używamy opon, które są sprawdzonym środkiem. Lubimy opony Anakee Wild, które sprawdziły się na prawie każdej nawierzchni. Dobrze też, jeśli będziesz sam, spakować kilka zwykłych części: dźwignie sprzęgła i hamulca, zapasowy olej silnikowy (jeśli silnik tego potrzebuje) itp. Sprawdź, co w Twoim motocyklu najczęściej się psuje i zabierz odpowiednie części zapasowe. Pamiętaj – często nie będą one dostępne na miejscu!

Jeśli lubisz wyprawy solo, zabierz też ze sobą listę miejsc serwisowych dla Twojego motocykla. Jak wspomnieliśmy wcześniej o oponach: niektóre kraje są lepsze pod kątem dostępności opon niż inne. Możesz na przykład mieć trudności ze znalezieniem opon w Argentynie (albo ceny będą śmiesznie zawyżone). To, co u nas działa, to myślenie o życiu opony podczas planowania trasy. Warto mieć ze sobą również specyfikację płynów dla Twojego motocykla. 

Jadąc na zorganizowaną wyprawę w grupie z MotoBirds, masz zapewnioną pomoc techniczną w razie problemów z motocyklem. Trasa samochodu technicznego jednak nie zawsze pokrywa się w 100% z trasą motocyklową, dlatego warto spakować kawałek tzw. srebrnej taśmy i kilka sztuk trytek, cudownych wynalazków pomocnych w prowizorycznym naprawianiu… wszystkiego.

Ameryka Południowa
Cuzco
wyprawa mtocyklowa MotoBirds

07

Zrób listę najpotrzebniejszych rzeczy

 

Zrób wcześniej listę rzeczy, które będą Ci potrzebne. Dobrze się zastanów nad każdą pozycją, którą na niej umieściłeś. Zależy Ci na lekkim bagażu. Postaraj się położyć wszystko przed sobą, a następnie odnotuj wagę każdego pojedynczego przedmiotu. Nie trzeba byś fetyszystą, ale myślenie o wadze pomaga w podejmowaniu decyzji. Czy naprawdę musisz spakować żywność liofilizowaną na 7 dni? Czy tam, dokąd jedziesz, nie ma jedzenia? Czy masz zbędne narzędzia? 

Pamiętaj o rzeczach, które mogą być mniej oczywiste. Przykłady? Już służymy pomocą. Krem z SPF, jeśli chcesz uniknąć poparzeń słonecznych, czapka z daszkiem, woreczki strunowe, do których możesz zapakować wszystko, co nie powinno zmoknąć. Pamiętaj też o bukłaku na wodę (tzw. camelback) – my się bez niego nie ruszamy.

Spakuj powerbank. Przyda się na trasie. Jeśli w miejscu, do którego jedziesz, są inne gniazdka elektryczne, pamiętaj o zabraniu konwertera. Tak, tak, jadąc na wyprawę z MotoBirds, takie informacje również dostajesz na checkliście, dostosowanej do miejsca, które odwiedzisz. Listy tworzymy na bazie naszych podróżniczych doświadczeń, więc wiemy, kiedy lepiej zabrać strój kąpielowy, a kiedy przyda się cieplejsza bielizna.

Każde miejsce w bagażu jest na wyprawie na wagę złota.

08

Zanim wyruszysz w podróż, zawsze zapisz adres polskiej ambasady

 

To ważna rzecz, o której wielu zapomina. Dla bezpieczeństwa ZAWSZE miej zapisany adres i numer telefonu polskiej ambasady. W notesie, na tradycyjnym papierze, który działa też bez prądu i zasięgu. 

Oczywiście na wyprawie z MotoBirds dostaniesz checklistę, na której adres ambasady będzie podany. Jeśli wyruszasz w podróż samotnie, adresy ambasad znajdziesz w Internecie.

South America motorcycle trip

W grupie czy solo zawsze mogą pojawić się problemy

 

Jeśli wyruszasz na wyprawę z MotoBirds, wiedz, że nasza ekipa zna w sumie 9 języków i przejechała już tysiące kilometrów, więc w razie kłopotów wiemy jak pomóc. Wiemy też jak unikać potencjalnych problemów.

Jeśli jedziesz samotnie, możesz liczyć tylko na siebie i swoją umiejętność rozwiązywania trudności. W większości państw Ameryki Łacińskiej językiem urzędowym jest język hiszpański lub portugalski. Pamiętaj jednak o tym, że ludzie zamieszkujący te tereny są zróżnicowani pod względem pochodzenia, tradycji i kultury. W większości miejsc dogadasz się po hiszpańsku, jednak musisz liczyć się z tym, że na terenach położonych z dala od cywilizacji ludzie posługują się lokalnym dialektem lub innym językiem. 

Niezależnie od tego, czy chcesz jechać solo, czy w grupie, możesz liczyć na naszą pomoc. Samotnym jeźdźcom oferujemy transport pojazdów w każde miejsce na Ziemi. Pozostałych zapaleńców zapraszamy do oferty naszych wypraw, gdzie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy
0