Namibia – dlaczego warto ruszyć na wyprawę motocyklową z MotoBirds

lis 21, 2022

I znowu się zaczyna: MotoBirds otwiera nowe kierunki wypraw na rok 2023. W 2022 roku wyruszyliśmy na nasze pierwsze afrykańskie trasy, zaczynając od Tanzanii. Motocykliści byli zachwyceni! Ten sukces ustawił poprzeczkę wysoko dla przyszłych celów podróży… Przecież chcemy to zrobić co najmniej tak samo dobrze – a nawet lepiej.

Czyli jak?

 

Być może czytałeś już o tym, jak MotoBirds przygotowuje wyprawy lub co sprawia, że nasze wyprawy są naprawdę wyjątkowe.

Jak mówią: jeśli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego. Trzymaliśmy się tej zasady, aby opracować kolejną afrykańską przygodę motocyklową MotoBirds. Zauroczyła nas Namibia. Dlaczego warto wyruszyć tam z nami na wyprawę? Przeczytaj artykuł do końca, a na pewno znajdziesz odpowiedź.

Wyprawa do Afryki – cele MotoBirds

 

Afryka jest dużym kontynentem, ma jednak pewne ograniczenia. Część krajów może nie być interesująca do wyprawy motocyklowej (przykład? A marzysz o jeżdżeniu w Sudanie? Ogromny kraj o zaskakująco jednolitym krajobrazie…). W Afryce nie brakuje też obszarów spustoszonych przez wojny, krajów dotkniętych konfliktami lub po prostu zbyt niebezpiecznych.

Szukaliśmy bezpiecznego kraju, zapewniającego niekończącą się, pełną przygód jazdę widokową. Dającego możliwość wspaniałego relaksu po zejściu z motocykla. I z wyjątkowymi niespodziankami!

Obietnica MotoBirds

 

Chcemy, aby nasze wyprawy były inne, niepowtarzalne. To motocyklowe przygody, których nie mógłbyś przeżyć, działając na własną rękę. Zapaleńcy, którzy już podróżują z nami, wiedzą, że MotoBirds nigdy nie zaoferuje np. wycieczek w Alpy. Wprawdzie lubimy Alpy, jednak są setki świetnych przewodników, czy mapy Google, odsłaniające każdy zakamarek tego miejsca. Jaką wartość moglibyśmy dodać, aby to urozmaicić?

Wyprawy motocyklowe MotoBirds muszą mieć element wyzwania. Naszą obietnicą jest również zabranie Cię do miejsc, które pozostaną w Twojej pamięci, a których prawie nikt nie zna. Pomożemy Ci odkryć malownicze trasy, których być może nie ma nawet na mapie. Dla MotoBirds to Ty jesteś zawsze w centrum swojej własnej przygody. W profesjonalnej, bezpiecznej i przyjaznej atmosferze, przeplatanej pięknymi chwilami spędzonymi z innymi kierowcami.

Namibia dlaczego warto pojechac tam na motocyklu

Namibia, dlaczego warto tam wyruszyć?

 

MotoBirds zainteresowało się Namibią, bo, przynajmniej w teorii, spełniała wszystkie istotne kryteria idealnego miejsca na epicką wyprawę motocyklową.

Oto fakty, które – przynajmniej na papierze – sprawiły, że Namibia wydała nam się wspaniałym miejscem do jazdy:

 • Jest duża: około 2,3 razy większa od Niemiec, 1,5 wielkości Francji lub 2,6 wielkości Polski (może łatwiej będzie Ci to sobie wyobrazić, gdy spojrzysz na mapę. Jeśli połączysz Niemcy, Polskę i Czechy… nadal będą mniejsze od Namibii).
 • Zaludnienie to około 2,8 miliona ludzi (dla porównania w mniejszej Polsce zaludnienie wynosi ok. 37,9 mln ludzi), mieszkających głównie w miastach, miasteczkach i wioskach.
 • Jest oszałamiająco piękna: najstarsza pustynia świata, dzikie zwierzęta, wybrzeża, górzyste tereny, niepowtarzalne krajobrazy itp.
 • Jest bezpieczna: brak wojen domowych, konfliktów, niska przestępczość.
 • Ma świetną pogodę do jazdy: klimat różni się między północą a południem lub wybrzeżem a lądem, jednak zasadniczo jest dobry do jazdy przez cały rok.

Jak dotąd wszystko wygląda naprawdę dobrze. Ustalmy jeszcze, jak bardzo dostępny jest ten potencjalny raj dla motocyklistów.

Drogi i szlaki w Namibii

 

Czytasz jeszcze? To bobrze, bo informacje, którymi teraz będziemy się dzielić, są kluczowe. Tak że, czytaj do końca, aby niczego istotnego nie przegapić!

W Namibii spotkasz 4 rodzaje dróg:

 1. Drogi utwardzone: łączące główne ośrodki i sąsiednie kraje.
 2. Drogi szutrowe: jak powyżej, jednak nieutwardzone. Są to dobrej jakości drogi szutrowe z okazjonalną łatką piasku. Bardzo dobrze utrzymane.
 3. Nieutrzymywane trasy 4×4: te mogą być poważnym wyzwaniem, 100-kilometrowy odcinek, w niektórych miejscach, może zająć Ci aż 2 dni.
 4. Czysty off-road: przecinanie krajobrazu, aby dotrzeć do określonego punktu.

Opcje 3 i 4 to przeważnie odległe tereny, prawie zawsze położone bardzo daleko od jakichkolwiek skupisk ludności. Na tych trasach możesz nie spotkać człowieka przez kilka dni, a nawet tygodni. Nie ma tam również paliwa i wody. Ponieważ te trasy nie są utrzymywane, teren zmienia się cały czas i może być poważnym wyzwaniem nawet dla doświadczonych jeźdźców.

Namibia why is it worth going
reczna pila lancuchowa
jazda motocyklem po wydmach w Namibii

Jest jeszcze jedna ważna rzecz…

 

Jeśli wyszukasz w Internecie wycieczki motocyklowe w Namibii (tak jak my to zrobiliśmy), to znajdziesz mnóstwo osób, które je oferują. Niektóre w wersji self-drive, inne z przewodnikiem.

Jednak naszym zdaniem, po zagłębieniu się w temat, jest oczywiste, że wszystkie te wycieczki mają wspólną cechę – są uderzająco “zwykłe”:

 • Jeden segment wycieczek oferuje jazdę z Kapsztadu do Windhoek lub Swakopmund, z kilkoma przystankami na najważniejsze miejsca wymienione przez Lonely Planet.
 • Pozostałe oferty, mają pętle tylko na drogach szutrowych i utwardzonych, w Namibii, z prawie tymi samymi atrakcjami.

Czytając oferty, szybko zdasz sobie sprawę, że te wycieczki, bez wyjątku, trzymają się dróg utwardzonych i szutrowych (opcję 1 i 2 omówiliśmy w poprzednim akapicie).

Co więcej, wszystkie te wycieczki wydają się podbijać od 3 do 5 najlepszych trafień w wyszukiwaniu Google “Namibia highlight”.

Czy takie oferty nie wyglądają jak towar? Nam chodzi o coś więcej.

Dlatego, jeśli typ jazdy, którego właśnie szukasz, to jazda po szutrowej lub utwardzonej drodze, ciągnącej się po horyzont. Jazda po trasach, gdzie następny zakręt jest za 189 km lub odfajkowanie na liście wspomnień, że zobaczyłeś pierwszą trójkę proponowanych przez Google “Namibia’s top attractions” – nie szukaj dalej. Wybierz po prostu operatora, który ma markę i model motocykla, który Cię interesuje.

MotoBirds kochają przygodę, autentyczne odkrycia, urozmaicone trasy motocyklowe pełne niespodzianek. Dlatego naszym zdaniem te trasy to nic innego jak wersje przygodowych przejażdżek, coś jak sok w kartonie – towar obiecujący świeżość i naturalność, podczas gdy w rzeczywistości te wycieczki nigdy nie będą miały świeżości, smaku, autentyczności tego, co prawdziwe. Czy którakolwiek z tych wycieczek pozwoliłaby komukolwiek doświadczyć prawdziwej Namibii? Naszym zdaniem nie.

Dlaczego tak się dzieje?

jak się przygotowac na wyprawe motocyklowa
wyprawa motocyklowa jak sie przygotowac - 2

Zrozum ograniczenia

 

Pamiętasz, jak pisaliśmy o wielkości Namibii i jej zaludnieniu? Ogromny kraj i stosunkowo niewielka liczba ludzi sprawiają, że większość kraju jest bardzo odległa. Motocykliści korzystający z miejscowego sprzętu lub wypożyczalnie samochodów 4×4 mają zazwyczaj zakaz zapuszczania się poza główne drogi szutrowe. Są ku temu dwa doskonałe powody.

Po pierwsze, jeśli ludzie utkną, zgubią się lub będą mieli wypadek, dotarcie do nich i odzyskanie pojazdów byłoby poważną wyprawą. Ryzyko utraty sprzętu dla wypożyczalni jest zatem bardzo duże.

Po drugie, teren poza głównymi drogami utwardzonymi i szutrowymi bywa szorstki i bezlitosny, co ułatwia nadużywanie lub niszczenie pojazdów. Wypożyczalnie naprawdę tego nie lubią. Co ciekawe w 2019 roku (przed koroną) 450 wypożyczonych pojazdów 4×4 zostało zniszczonych przez turystów jeżdżących po szutrowych drogach Namibii. W większości przypadków jechali zbyt szybko i przewracali samochody, dlatego drobnym drukiem, wypożyczalnie zabraniają zjeżdżania z głównych dróg.

Czy Namibia nie zaczyna wyglądać jak raj do jazdy bez ograniczeń…

Pomysł MotoBirds na wyprawę do Namibii

 

Celem MotoBirds jest przygoda. Oferujemy prawdziwie epickie wyprawy motocyklowe. Umożliwiamy zapaleńcom zobaczenia, poczucie i jeżdżenie po prawdziwej Namibii. Dajemy szansę, aby zaryzykować przygodę daleko poza utartymi szlakami. Pisząc krótko: wyjść daleko i poza to, co zwykle.

Zawsze dążymy do stworzenia wypraw zabierających zapaleńców z dala od prostych szutrowych dróg i głównej osi. Tras do miejsc, których autentyczne piękno i charakter wykracza poza top 3 wyszukiwania w Google lub przewodniku Lonely Planet. Zróżnicowanych, pięknych i czasami również bardziej wymagających, dla tych, którzy tego chcą.

Wiemy jednak, że nie każdy jeździ na motocyklu: chcieliśmy dać taką samą możliwość przeżycia epickiej przygody także kierowcom 4×4. Czy byliśmy zbyt ambitni lub nierozsądni?

STUDY TOUR

 

Czas na działanie. Wsiedliśmy zatem do samolotu i wyruszyliśmy do Windhoek, aby sprawdzić, czy uda nam się zrealizować nasze ambitne plany. Pod wodzą doświadczonego w jeździe po pustkowiach i “nieoczywistych trasach” lokalnego przewodnika przejechaliśmy ponad 2500 km (odległość jak z Warszawy do Madrytu) w 10 intensywnych dni.

Na zmianę, jedno z nas siedziało w samochodzie 4×4, a drugie jechało na motocyklu. Przejechaliśmy mnóstwo prawdziwego off-roadu, ale też kilka szutrowych dróg, żeby wiedzieć, o co chodzi… Bez wiedzy, zdeterminowania i zamiłowania do offroadu naszego Namibijskiego przewodnika w życiu byśmy takich tras nie odkryli. Ich nie ma na żadnych mapach. A jak zdradził nasz przyjaciel, jemu – osobie która się urodziła i całe życie mieszka w Namibii – odkrycie i przejechanie tych tras zajęło… 15 lat.

Zwiedzaliśmy, odkrywaliśmy, grillowaliśmy mięso na otwartym ogniu, biwakowaliśmy pod rozgwieżdżonym niebem, jeździliśmy po wydmach, a nawet wybraliśmy się na safari.

I mamy kilka wniosków z naszej podróży studyjnej po Namibii, którymi się teraz z Tobą podzielimy. Gotowy, by dowiedzieć się, co MotoBirds przygotowało dla Ciebie w Namibii?

jazda motocyklem po wydmach w Namibii
reczna pila lancuchowa
lokalna ludnosc w Namibii

Przejażdżki

 

Nasz wybór motocykli na Namibię to Suzuki DRZ400 (elektryczny start), ewentualnie Husqvarna 701 dla tych, którzy chcą bardziej sportowej opcji. Choć naszym zdaniem na namibijską podróż lepiej nadaje się DRZ, jest to wręcz idealny motocykl do jazdy, jaką uprawiamy w Namibii: ciągnie z dołu, jest stosunkowo lekki, i mało awaryjny, bardzo wyrozumiały.

Znaleźliśmy również samochody 4×4 – Toyoty Hilux, dla tych, którzy chcą się przyłączyć, a nie chcą jeździć na motocyklach. I tak, tymi samochodami możemy również jeździć w terenie, nie tylko po szutrze i głównych drogach!

Zespół wsparcia

 

Współpracujemy z najwyższej klasy namibijską ekipą, która posiada specjalnie zmodyfikowane pojazdy do takich wypraw. Dzięki tym pojazdom i zespołowi wsparcia mamy możliwość zapuścić się głęboko w serce Namibii, z dala od głównych dróg. Możemy w komfortowych warunkach obozować na dziko przez kilka dni z rzędu i naprawdę doświadczyć prawdziwej, surowej, nieskalanej turystyką Namibii. Znamy to i możemy o tym mówić, bo to zrobiliśmy. Jeździliśmy tymi szlakami i żyliśmy tym.

Szczerze? Tutaj zespół wsparcia jest niezbędny. Nie da się tego obejść i nie jest to jedynie kwestia wygody.

Namibia why is it worth going
support car in Namibia during a motorcycle tour with MotoBirds

Trasy

 

Wierni filozofii MotoBirds, będziemy pokonywać trzy różne trasy :

 • Explorer – Dzikia Namibia (w dwóch terminach: w maju oraz w październiku(w skali trudności naszych wypraw 8/10). Charakterystyka trasy: 50 % offroad / 40 % drogi szutrowe / 10 % drogi asfaltowe. Jest to nasza propozycja trasy zróżnicowanej po północnej Namibii: terenowej, ale nie ekstremalnej. Oferuje piękną mieszankę szutrów, a także kilka ekscytujących tras off-road. W programie jest jazda po wydmach! Podczas wyprawy nie tylko nasycisz się jazdą, ale zobaczysz także kilka z namibijskich atrakcji “must see” oraz nasze wyselekcjonowane “ukryte perełki”.
 • Gravel Heroes – Namibia Off Road Extreme (w skali trudności naszych wypraw 10/10! – tylko dla doświadczonych jeźdźców offroadowych). Charakterystyka trasy – 90 % offroad / 10 % drogi szutrowe i asfaltowe. Wyprawa przeznaczona dla zapaleńców uzależnionych od jazdy offroadowej, szukających wyzwań i wymagających szlaków, z dala od cywilizacji, którym niestraszne są niewygody. Ta trasa w 90% prowadzi poza utartymi szlakami północnej Namibii. Większość noclegów będzie na dzikich lub zorganizowanych kempingach, w namiotach lub, wedle wyboru uczestników, bezpośrednio pod rozgwieżdżonym niebem. Tam, gdzie jedziemy, nie będzie możliwości zakwaterowania “pod dachem”.
 • Lux – Malownicza Namibia Południowa (w skali trudności naszych wypraw 6/10). Charakterystyka trasy: 30% drogi szutrowe / 60% drogi asfaltowe. To nasza propozycja wyprawy do Namibii na jesień 2023. W porównaniu do wypraw po północy Namibii jest to łatwiejsza trasa, z mniej wymagającą jazdą i bez noclegów na kempingu (tylko hotele i lodże). Trasa zaprojektowana jest dla tych miłośników motocykli, którzy chcą spędzić na dwóch kołach wakacje pełne przygód, ale preferują jazdę po drogach asfaltowych. Jeśli interesuje Cię taka przygoda i nie chcesz przegapić szczegółów – już dziś zapisz się na nasz Newsletter. Pierwszy dowiesz się o tym, co przygotowaliśmy.

Wszystkie przygotowane przez nas trasy po Namibii mają ten szczególny smak MotoBirds. Z więcej niż kilkoma pięknymi niespodziankami i atrakcjami po drodze. Zapewniamy, że żadna z tych opcji nie będzie zbliżona do wersji soku z kartonu z przygodowymi wycieczkami motocyklowymi.

Jesteśmy pewni, że trafiliśmy w dziesiątkę z Namibią, która ma naprawdę wszystko, o czym marzyliśmy. Łącznie ze wspaniałym jedzeniem. Znaleźliśmy sposób, aby i Tobie umożliwić przeżycie tej niesamowitej przygody. Nie możemy się doczekać, żeby tam wrócić! Czy chcesz się do nas przyłączyć?

Chcesz wiedzieć więcej?

 

Jeśli poczułeś skok adrenaliny, gęsią skórką czy chociaż lekkie zaciekawienie, łatwo możesz dowiedzieć się więcej. Sprawdź naszą stronę internetową, aby uzyskać więcej szczegółów na temat wypraw. Część zostanie dopiero opublikowana, dlatego, jeśli masz pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, napisz do nas lub zadzwoń!

Jeśli jesteś entuzjastą 4×4 lub chciałbyś zabrać ze sobą kogoś, kto nie jeździ na motocyklu, to również znajdziesz coś dla siebie. W każdej z naszych wypraw po Namibii możesz wziąć udział podróżując samochodem 4×4!

 

Bezpiecznej jazdy!
Zespół MotoBirds

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy
0