Wyprawy motocyklowe MotoBirds – jak my to robimy

sty 12, 2022

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak przygotowujemy oferowane przez nas wyprawy motocyklowe MotoBirds, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania! Zapraszamy do przeczytania pełnego artykułu, w którym na przykładzie jednej z najnowszych wypraw – po Tanzanii, zdradzamy trochę naszych organizacyjnych tajemnic i pokazujemy jak podchodzimy do tego, by Twoje doświadczenia i przeżycia podczas wspólnych podróży były jak najlepsze. W dobrej organizacji wyjazdu, nie chodzi tylko o to, aby wybrać miejsce docelowe, zarezerwować kilka hoteli i przyjąć rezerwacje – to o wiele więcej pracy!

Wyprawy motocyklowe MotoBirds są jak góra lodowa

Zanim zabierzemy kogokolwiek z nami na wyjazd, musimy przejść przez miesiące przygotowań. Najlepszą analogią, jaka mogłaby się nasunąć, jest góra lodowa: prace przygotowawcze, które wykonujemy, to zanurzona część góry lodowej, której około 90% jest niewidoczna pod wodą.

To czego doświadczacie na trasie: 10%
Prace przygotowawcze: 90%
W tym artykule powiemy Wam o tych 90% które są niewidoczne!

Jesteśmy w końcowej fazie organizowania dwóch wypraw do Tanzanii, które odbędą się w marcu i październiku 2022 roku. Jest to więc świetna okazja, by podzielić się z tym, jak do tego podchodzimy. A także co to oznacza dla Ciebie jako uczestnika – jeśli dołączysz do jednej z naszych wypraw. 

Zatem przyjrzyjmy się z bliska pracom przygotowawczym, które są związane z organizacją wypraw motocyklowych MotoBirds.

 

JAK WYBIERAMY MIEJSCA NA WYPRAWY

 

W przypadku Tanzanii nie był to tak oczywisty i łatwy wybór, jak mogłoby się wydawać! Zostaliśmy poważnie dotknięci przez kolejne nieprzewidywalne ograniczenia związane z COVID. W wyniku tego miniony rok był w większości katastrofą.

Wyprawy motocyklowe MotoBirds na całym świecie

Ograniczenia związane z pandemią zatrzymały nas w martwym punkcie… Najpierw musieliśmy znaleźć nowe miejsca na wyprawy, do których podróżowanie byłoby w ogóle możliwe. Po drugie, miejsca te musiały być atrakcyjne pod względem podróżowania na motocyklu, zarówno po drogach asfaltowych, jak i w terenie, a także oferować dodatkowe atrakcje… Na przykład Szwajcaria (choć dostępna i piękna) ze względów formalnych nie może się znaleźć na liście miejsc, w których można jeździć w terenie…

Na szczęście niektóre państwa pozostały otwarte na turystykę. Musieliśmy też mieć wystarczający poziom komfortu, że zasady wjazdowe obowiązujące w tych krajach nie zmienią się z dnia na dzień, czyniąc wszystkie nasze wysiłki i inwestycje bezwartościowymi.

Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii

DLACZEGO TANZANIA?

 

MotoBirds przez długi czas nie miało w swojej ofercie wycieczek do Afryki. Skupialiśmy się na Azji, Ameryce Południowej i Środkowej, które od dawna eksplorowaliśmy. Na szczęście jeden z członków ekipy MotoBirds przez kilkanaście lat mieszkał w Afryce.

To dało nam cenną wiedzę z pierwszej ręki, który afrykański kraj może zaoferować najciekawszą motocyklową przygodę i atrakcje, których szukaliśmy… Tym krajem okazała się Tanzania! Ten kraj spełnia wszystkie nasze oczekiwania: oferuje wyjątkowe możliwości jazdy na motocyklu, cudowne krajobrazy, wspaniałe parki z dzikimi zwierzętami oraz świetne zakwaterowanie.

Poza tym chcieliśmy aby nasza oferta była kompletna i nie zabrakło w niej afrykańskiego kontynentu!

 

 

WYPRAWY MOTOCYKLOWE MOTOBIRDS – NASZA KLASYFIKACJA / RODZAJE

 

Pierwszą rzeczą, o której musimy zdecydować przygotowując się do nowej wyprawy, jest to, jaki charakter i motyw przewodni wybrać. Czy będzie to wyprawa po trasach asfaltowych czy raczej terenowa? Innymi słowy, w jakiej kategorii wyjazdów się znajdzie – Lux, Explorer czy Gravel Heroes (przeczytaj o tym więcej w rozdziale poniżej) oraz jakie będą atrakcje. Wyprawa nie może być „wszystkim naraz” i dla każdego. Musi też wpisywać się w ducha wyjazdów MotoBirds: być bezpieczna, ale jednocześnie pełna przygód, oferować ciekawą jazdę na motocyklu oraz wybór wyjątkowych atrakcji, wysokiej jakości hotele, niezapomniane krajobrazy i oczywiście dostępność samochodu wsparcia.

 

W przypadku Tanzanii naszym celem było zorganizowanie motocyklowej przygody, która łączyłaby następujące elementy:

Wspaniałe wrażenia z jazdy, włącznie z przeprawami przez rzeki, jazdą po single trackach, górach i sawannie, oczywiście z wyjątkową scenerią w tle.

Unikanie jazdy po asfalcie na długich dystansach.
Doskonałe hotele.
Zwiedzanie znanych na całym świecie głównych atrakcji północnej Tanzanii – safari w najwspanialszych parkach narodowych.
Różnorodność: jazda od stepów Massai, przez góry, po plaże nad Oceanem Indyjskim.
Terenowe motocykle dostępne na miejscu i samochód wsparcia.
Cena, która byłaby atrakcyjna w stosunku do oferty.
Możliwość uczestnictwa w wyjeździe motocyklistów, jak również osób jadących samochodem terenowym (4×4) – przy jednoczesnym zapewnieniu, że zarówno 4×4, jak i motocykle mają ciekawe, odpowiednio dostosowane trasy i atrakcje.

Precyzyjne określenie koncepcji wycieczki jest kluczowe dla uczestników. Dzięki temu wiadomo jakiego rodzaju wyzwań, trasy i zakwaterowania można się spodziewać podczas wyjazdu. A wiedza taka pomaga podjąć najlepszą decyzję w wyborze właściwej przygody.

PRZYGOTOWANIE TRASY

 

Jak wspomnieliśmy, jeden z członków naszego zespołu mieszkał i pracował przez wiele lat w różnych krajach Afryki. Wiedzieliśmy więc, co naprawdę warto zobaczyć, i mieliśmy dobry pomysł, co sprawi, że nasza wyprawa motocyklowa MotoBirds w Tanzanii będzie naprawdę wyjątkową przygodą. Świetne safari, wyjątkowe odkrycia, fantastyczne trasy motocyklowe, dobra mieszanka jazdy i innych aktywności, wszystko to znalazło się w naszym planie.

Wyprawa motocyklowa w Tanzanii

Wszystko, co musieliśmy teraz zrobić, to znaleźć sposób, aby połączyć kropki na mapie i stworzyć idealny plan podróży.

 

TOUR PRZYGOTOWAWCZY

 

Wybrana trasa jest tym, co może sprawić, że podróż dla uczestników będzie nudna lub ekscytująca. Można na przykład przejechać przez dowolnie wybrany kraj główną drogą i ograniczyć się do postojów na tankowanie. Tę samą podróż można odbyć małymi, bocznymi drogami poznając miejscowe atrakcje i zwyczaje. Można też pokonać to wszystko ścieżkami terenowymi. Każda z tych opcji daje inne doznania i doświadczenia.

Tanzania jest nowym kierunkiem dla MotoBirds. Musieliśmy poznać dokładnie trasę, na którą zabierzemy uczestników naszych wyjazdów. Jednym z kluczowych wyróżników MotoBirds jest to, że nie oferujemy wycieczek przygotowanych przez podmioty trzecie i nie sprawdzonych przez nas, ani nie siadamy przed Google Maps, aby naszkicować trasę, co każdy mógłby zrobić w zaciszu swojego domu. Każdą trasę poznajemy osobiście – chcemy też mieć pewność, że pasuje do profilu wyprawy. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest przejechanie całej planowanej trasy od początku do końca. Sprawdzamy również dostępne opcje zakwaterowania. Nikt nie chce przykrych niespodzianek – my też nie!

 

WYBÓR TRAS

 

Jest to z naszej strony znaczna inwestycja czasu i pieniędzy, ale wiemy, że warto. Oznacza to, że uczestnicy, którzy pojadą z nami na wyprawę, mogą być pewni, że cała trasa została dokładnie przetestowana. Sprawdzamy atrakcje, najlepsze miejsca do robienia zdjęć, robimy notatki po drodze.

To wszystko przekłada się na:

Większe bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników.

Więcej przyjemności z jazdy.
Większy komfort dla uczestników.
Brak marnowania czasu i eksperymentowania w trakcie wyprawy.
Motocyklem przez Afrykę

Będąc na miejscu wcześniej, wiemy czego się spodziewać i wiemy, że będziemy w stanie poradzić sobie z problemami – jeśli się pojawią. Naszym celem jest zapewnienie motocyklistom jak najlepszych wrażeń z wyprawy z MotoBirds.

Przywiązujemy ogromną wagę do wszelakich prac przygotowawczych, aby uczestnicy wyjazdu mogli jak najlepiej wykorzystać swój cenny urlop.

Po przejechaniu każdego kilometra trasy, którą wymyśliliśmy, zdobywamy niezbędne doświadczenie, aby podjąć optymalną decyzję co do ostatecznego kształtu wyprawy.

Podczas rekonesansu dowiadujemy się, czy jakiekolwiek odcinki zaplanowanej trasy wymagają zmian: może niektóre sekcje oferują zbyt mało do zobaczenia, a może wyzwania techniczne nie są zgodne z poziomem trudności trasy, którą sobie założyliśmy.

 

Afrykańskie dzieci z MotoBirds w Tanzanii

W Tanzanii przejechaliśmy ponad 3000 km w terenie w ciągu 10 dni, aby wytyczyć trasę, którą ostatecznie chcemy zaoferować na wyprawę motocyklową MotoBirds w Tanzanii. Kochamy jazdę na motocyklu, ale ta była naprawdę bardzo intensywna.

Najważniejszy jest efekt: pewność, że Ty jako kierowca będziesz w pełni cieszyć się wyprawą z MotoBirds. Czy to nie dlatego chcesz wybrać się z nami w trasę?

 

WYBÓR ZAKWATEROWANIA

Zakwaterowanie to zawsze trudny wybór… Kolejnym elementem wyróżniającym wyjazdy MotoBirds są noclegi. Staramy się nie jeździć do sieciowych, zazwyczaj bezdusznych, hoteli. Wybieramy miejsca, które mają szczególny urok i klimat. Chcemy abyś czuł się w nich przytulnie jak w domu, ale jednocześnie poznał „lokalne smaczki”.

Exkluzywny nocleg w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej z MotoBirds

Na wyprawie rozpoznawczej po Tanzanii mieszkaliśmy w hotelach, które wstępnie wybraliśmy. Odwiedziliśmy również alternatywne lokalizacje. Naszym celem było zapoznanie się z warunkami każdego z hoteli. Nie polegaliśmy na recenzjach. Szukaliśmy miejsc, które mają wyjątkowy wygląd i klimat. 

Niektóre kraje są cały czas dość tanie, ale Tanzania zdecydowanie do nich nie należy! Ceny niektórych hoteli mogą niejedną osobę wprawić w osłupienie… Tanzańczycy zrozumieli, że mogą zarobić na naturalnym pięknie swojego kraju i jego bogatej dzikiej przyrodzie: zdecydowanie nie jest to tani kraj!

GRA WARTA ŚWIECZKI

 

Chcemy, aby nasze wyjazdy były wyjątkowe, ale także przystępne cenowo. Chcemy, aby oferowały świetny stosunek jakości do ceny. Wszystko to bez uszczerbku na jakości hoteli, bezpieczeństwie trasy czy atrakcyjności odwiedzanych miejsc. Dobrze wiemy, że uczestnicy, którzy wyjeżdżają z nami, ciężko pracowali na swoje wakacje. Chcemy, aby wracali do domu z błyszczącymi oczami, wypiekami na twarzach i byli gotowi zarezerwować z nami kolejną przygodę!

Dlaczego zamiast Tanzanii nie pojechaliśmy do sąsiadującej, tańszej Kenii? Rzeczywiście, Kenia jest tańsza niż Tanzania – i wymyśliła koncepcję safari.

Zastanawiliśmy się nad tym krajem, ale naszym zdaniem Kenia jest w dużej mierze nastawiona na masową turystykę. Po drugie, uważamy, że Kenia nie oferuje takiego samego ogólnego wrażenia krajobrazowego jak Tanzania: Kilimandżaro, Mt Neru, NgoroNgoro, żeby wymienić tylko kilka, znajdują się w Tanzanii. Możliwość jazdy rano po górach, a kilka godzin później po stepie Masajów to rodzaj różnorodności, której szukamy.

MotoBirds nie sprzedaje safari. Oferujemy wyjątkową motocyklową przygodę w niesamowitych i zróżnicowanych krajobrazach – niesamowitą wyprawę motocyklową, z jednymi z najlepszych doświadczeń safari w Afryce Wschodniej – a wszystko to ze wspaniałymi hotelami.

Wystarczy wpisać w Google „safari Ngorongoro”, aby znaleźć 3-dniowy świetny pobyt za 800 USD – bez jedzenia. Nie ma możliwości, aby do takich cen doliczyć koszt wypożyczenia motocykla, hotele, samochód wsparcia itp. – i pozostać przystępnym cenowo.

MotoBirds w Afryce i Bawoly w Tanzanii

Nie jesteśmy organizatorem luksusowych wycieczek safari, jesteśmy motocyklistami, którzy chcą zabrać innych motocyklistów na wyjątkową przygodę, którą zapamiętają na długie lata. Musieliśmy znaleźć rozwiązania, które pasowałyby do tej koncepcji!

Kiedy dołączysz na jedną z naszych wypraw motocyklowych MotoBirds, nie tylko zobaczysz to, co najlepsze w danym kraju lub regionie, jeżdżąc po naprawdę fantastycznych drogach i ścieżkach, ale także będziesz mieć możliwość zrobienia tego za rozsądną cenę, która w najlepszy sposób odzwierciedla stosunek jakości do ceny.

 

PAKIET INFORMACYJNY

 

Jeśli byłeś już na wyprawie z MotoBirds, wiesz, że bardzo dbamy o przygotowanie szczegółowego pakietu informacyjnego. Naszym celem jest pomoc motocyklistom w przygotowaniu się do nadchodzącej wyprawy. Wkładamy w to wiele godzin pracy, aby mieć pewność, że uczestnicy są jak najlepiej przygotowani.

Nasz pakiet informacyjny zawiera:

Ogólny zarys programu, który daje przegląd tego, czego dotyczy wycieczka i jakie będą atrakcje.
Arkusz informacyjny dotyczący kraju i ekspedycji: zawierający szczegółowe informacje o tym, czego można się spodziewać podczas wycieczki: od modeli gniazdek po porady dotyczące pakowania. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby się przygotować.
Dzienny program objaśniający program na każdy dzień wyprawy.
Listę hoteli ze współrzędnymi GPS, numerami telefonów, adresami itp. wraz ze wszystkimi lokalizacjami.
W przypadku niektórych wycieczek: pakiet GPS ze szczegółowymi trasami GPX dla każdego, kto chce z niego korzystać.
Telekonferencję z uczestnikami w celu podsumowania pozostałych pytań przed wyjazdem.

Właśnie uchyliliśmy rąbka tajemnicy, aby pokazać Wam naszą pracę za kulisami, umożliwiającą Wasze podróże. Jesteśmy pasjonatami motocykli, ale dobrze wiemy, że nie ma drogi na skróty przy dokładnym przygotowaniu imprezy, jeśli chcemy sprawić abyście mogli jak najlepiej wykorzystać swój czas podczas wyprawy z nami.

Visit to the Masai village in Tanania
Safari in Tanzania with a Rhino
Visit to the Masai village in Tanania
Adventure motorcycle tour in Tanzania a rider with a masai-2

JESZCZE JEDNA RZECZ O WYPRAWACH MOTOCYKLOWYCH MOTOBIRDS…

 

Nie zajmujemy się organizacją ekstremalnych obozów przetrwania dla fanów hard-enduro, gdzie warunki są spartańskie, a teren szczególnie wymagający. Takie wyjazdy też lubimy, ale nie będziemy ich nikomu oferować w odległych zakątkach świata. To zbyt duże ryzyko. Nasze wyprawy są skierowane do uczestników poszukujących motocyklowych przygód, pragnących odkryć najlepsze krajobrazy i atrakcje danego regionu i poznać jego kulturę. Nie chodzi tylko o samą jazdę. Nasze wycieczki pozwalają wszystkim cieszyć się przygodą swojego życia w komfortowych warunkach.

Pamiętaj jednak, że nasze wyprawy motocyklowe zawsze będą stawiały przed Tobą pewne wyzwania, czy to pod względem wytrzymałości, umiejętności terenowych, dystansów do pokonania, czy klimatu. Dlatego tak ważne jest, aby uczestnicy, którzy myślą o pojechaniu na wycieczkę z MotoBirds, mieli jak najlepsze informacje i mogli dokonywać właściwego wyboru w odniesieniu do rodzaju jazdy i wycieczki, na którą się zapisują. Warto zapoznać się przed wyjazdem ze skalą trudności wycieczek (1 do 10) i kategoriami wycieczek (Luxe, Explorer, Gravel Heroes), które oferujemy.

 

 

Jeśli nadal masz wątpliwości, który wyjazd jest dla Ciebie odpowiedni, napisz do nas e-mail lub zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące organizowanych przez nas wyjazdów!

 

Pełną listę aktualnie oferowanych wypraw znajdziesz w zakładce wyprawy dla każdego.

A jeśli jesteś motocyklistką i chciałabyś wybrać się na podbój świata w damskim gronie, to sprawdź ofertę naszych kobiecych wypraw motocyklowych “Tylko dla Orlic”.

 

 

Pozdrawiamy!

MotoBirds Team

 

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy
0