Wiemy, co warto zobaczyć podczas wyprawy do Kanady!

mar 20, 2023

Zapach żywicy, policja konna i turkusowe jeziora. Czy to właśnie z tym kojarzy Ci się wyprawa do Kanady? Jeśli tak, musimy zaznaczyć, że to tylko wierzchołek góry lodowej. To drugie co do wielkości państwo na świecie leży w aż czterech strefach klimatycznych. Przygotuj się na niesamowite krajobrazy, ogromne przestrzenie i różnorodną przyrodę. Kanada jest też bardzo bezpiecznym państwem. Wyprawa do Kanady jest zatem idealna również dla tych motocyklistów, którzy lubią samotne podróże. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Kanadzie, zanim ruszysz w podróż.

Wyprawa do Kanady – Lodowce i pola lodowe

 

Pola lodowe to duże obszary łączące lodowce i tworzące się na ich obrzeżach. Powstają w wyniku nagromadzenia śniegu, który pod wpływem własnego ciężaru, staje się lodem. Dzięki nim jest zachowana ciągłość lodu w krajobrazie. Co więcej, to właśnie one zasilają lodowce podczas przesuwania się.

W Ameryce Północnej, jednym z najbardziej znanych pól lodowych jest kanadyjskie Columbia Icefield. To jednocześnie największe pole lodowe położone w Górach Skalistych. Biegnie wzdłuż granicy Kolumbii Brytyjskiej i Alberty, i zajmuje ok. 325 kilometrów kwadratowych powierzchni. Roczne opady śniegu wynoszą tu nawet do 7 metrów. Lód z pola lodowego zasila aż 6 okolicznych lodowców:

  • Lodowiec Athabasca,
  • Lodowiec Castleguard,
  • Lodowiec Kolumbii,
  • Lodowiec kopuły,
  • Lodowiec Stutfield,
  • Lodowiec Saskatchewan.

Przy okazji przypominamy, że pola lodowe możesz znaleźć również w Patagonii (zresztą, podobnie, jak lodowce). Oczywiście w Ameryce Łacińskiej tych atrakcji, jest znacznie więcej. Pisaliśmy o tym tutaj.

Z czterema strefami klimatycznymi i rozległymi krajobrazami Kanada jest jak książka przygodowa dla miłośników przyrody. Możesz zwiedzać do woli bez konieczności ciągłego oglądania się przez ramię – to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. I jeszcze jedno: Kanadyjczycy są znani ze swojego przyjaznego charakteru, więc na pewno poznasz nowych przyjaciół po drodze, podszlifuj swój francuski wtrącając kilka unikalnych powiedzeń z Quebecu. A może nawet złapiesz kilka przepisów na syrop klonowy!

Kanada

kto potrafi policzyć jeziora!?

 

Kanada to kraj, w którym jest ponad 2 miliony jezior! Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi. Jeziora Kanady stanowią ok. 60% wszystkich jezior na świecie. Jeśli kochasz kąpiele, wyprawa do Kanady jest zdecydowanie dla Ciebie. Ponieważ woda jest krystalicznie czysta, w większości jezior można się kąpać. O wędkowaniu nawet nie wspominamy. Podróżując leśnymi ścieżkami, możesz zatem zrobić sobie relaksującą przerwę nad wodą.

Lubisz spacery? Ponoć sercem spacerowych wypraw w Kanadzie jest miejscowość Lake Louise. Położona w Parku Narodowym Banff, w Górach Skalistych, swoją nazwę zawdzięcza niedaleko położonemu jeziorowi. W otoczeniu niemal bajkowych krajobrazów biegnie tędy ponad 1600 km szlaków. Oczywiście warto również zobaczyć samo jezioro Lake Louise. Jest naprawdę niezwykłe! Zachwyca turkusową taflą mieniącą się na tle ośnieżonych szczytów. Kolor wody pochodzi z mąki skalnej, która trafia do jeziora z pobliskich lodowców.

Jezioro Lake Louis jest otoczone świerkowym lasem. Największe wrażenie robi jednak potężny lodowiec Victoria, który kończy się tuż nad jego brzegiem. Spokojnie dotrzesz do niego spacerkiem. A jeśli to zbyt wiele wrażeń, zawsze możesz odpocząć w luksusowym hotelu z widokiem na jezioro. Istniejący od 1890 r. Fairomnt Chateau oferuje eleganckie pokoje z widokiem na jezioro, usługi spa i najwyższej klasy restauracje. Warto zajrzeć, chociaż na herbatę.

Kanada
Kanada
Kanada

Dorzucimy jeszcze małą ciekawostkę. W Parku Narodowym Banff najczęściej fotografowanym jeziorem jest Lake Moraine. I to właśnie zdjęcia tego jeziora często pojawiają się w wyszukiwarce po wpisaniu „Lake Louis”! Cóż, oba jeziora są wspaniałe i warte zobaczenia. Co więcej, Lake Moraine jest oddalony od miejscowości Lake Louise zaledwie o ok. 14 km. Jezioro otacza aż 10 górskich szczytów. Góry odbijają się w turkusowej tafli wody, co jest niesamowite, szczególnie gdy promienie słońca oświetlają okolicę.

Wyprawa do Kanady – raj dla miłośników przyrody

Kanada słusznie jest kojarzona z pięknym i różnorodnym krajobrazem. Lodowce, turkusowe jeziora oraz… Parki Narodowe! Podczas wyprawy do Kanady warto odwiedzić parki w Górach Skalistych. To wyjątkowe miejsca w skali światowej.

Park Narodowy Banff w prowincji Alberta to najstarszy park Narodowy w Kanadzie. Utworzony pod koniec XIX wieku jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w Ameryce Północnej. W 1984 roku Banff został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Żyją tu rysie, pumy, wilki i rosomaki. Są tu również siedliska wielu drapieżnych gatunków ptaków, np. bielika amerykańskiego, sokoła czy rybołowa.

Na północ od Parku Narodowego Banff w zachodniej części prowincji Alberta jest położony Park Narodowy Jasper. To największy park Gór Skalistych w Kanadzie. Znany jest z majestatycznych szczytów górskich, jezior, pól lodowych oraz wspaniałych wodospadów. Kamienny krajobraz przecinają ogromne kaniony. Park Narodowy Jasper również został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele gatunków zwierząt ma tu swój dom, w tym drapieżniki np. niedźwiedź czarny, kuguar, niedźwiedź gryźli, wilk leśny, rosomak czy orzeł. Mieszkają tu również karibu, łosie, jeżozwierze i świstaki. Park Narodowy Jasper jest mniej popularny i bardziej dziki niż Banff. Z pewnością, dzięki temu łatwiej spotkać tu dzikie zwierzęta, chociaż nastaw się raczej na spotkanie z jeleniem i mnóstwem wiewiórek.

 

Kanada
Kanada
Kanada

obowiązkowa Niagara?

 

Jeśli jesteś blisko, to na pewno warto. Czy Niagara jest jednak obowiązkowym punktem każdego programu? W Kanadzie jest naprawdę wiele wspaniałych wodospadów, więc Tobie zostawiamy decyzję! Oczywiście warto pamiętać o tym miejscu. Wodospady Niagara znajdują się na granicy Kanady i USA, i nie bez powodu nazywane się są cudem natury. Tworzą go 3 wodospady: Horseshoe, American Falls i Bridal Veil Falls. Corocznie przyciągają miliony turystów (tak, tutaj musisz się z tym liczyć). Absolutnym hitem jest możliwość podpłynięcia statkiem wycieczkowym bardzo blisko kaskady.

Kanada

miasta duchów

 

To prawdziwa gratka dla miłośników historii z dreszczykiem. Podczas wyprawy do Kanady możesz natknąć się na miasta duchów! Czyli miasta, które zazwyczaj rozrastały się w okolicach kopalni (np. uranu czy srebra). Gdy kopalnie zamykano mieszkańcy opuszczali okolice, w których nie było pracy. W niektórych z tych miast nadal mieszka garstka ludzi, w innych są muzea, część po prostu stoi porzucona. Zdaniem Ekipy MotoBirds robią niesamowite wrażenie. Szczególnie pamiętamy wizytę w dwóch z nich.

Kanada

Quesnelle Fork – miasto duchów założone w 1859 roku w regionie Cariboo w Kolumbii Brytyjskiej. Teren jest otoczony stromymi wzgórzami oraz rzekami Cariboo i Quesnel. Obecnie całe miasteczko to 21 budynków, zachowanych w różnym stopniu. W czasach swojej świetności było jednak znane jako największe miasto na północny zachód od San Francisco. W drugiej połowie XIX wieku mieszkali tu głównie chińscy kupcy i górnicy. Obecnie miasto jest cenione ze względów historycznych oraz na jego wartość estetyczną i rekreacyjną. To zasługa przepięknych widoków oraz bliskości rzeki, którą upodobali sobie wędkarze. Miasto duchów jest również wspaniałym miejscem na rodzinne pikniki.

 

W części północnej Kolumbii Brytyjskiej leży inne miasto duchów, czyli Kitsault. Miasto założono w 1979 roku i było ośrodkiem wydobycia molibdenu (pierwiastek podobny do ołowiu). Znajduje się w pobliżu granicy z Alaską, a właścicielem kopalni była amerykańska firma. Miasto było niewielkie, posiadało zaledwie jedną restaurację, basen, kręgielnie i centrum handlowe. Załamanie cen molibdenu doprowadziło do tego, że miasto stało się miastem duchów.

Prowadzenie kopalni stało się nieopłacalne i pracownicy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów zaledwie po 18 miesiącach pobytu. Obecnie Kitsault robi dość upiorne wrażenie (jak w apokaliptycznych filmach), chociaż odwiedzenie go jest ciekawym przeżyciem.

Wyprawa do Kanady – dobra kawa w Vancouver

 

Miasto Vancouver znajduje się w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska. Vancouver otrzymało prawa miejskie dopiero w 1886 roku. Nadal w samym mieście mieszka zaledwie 600 tys. mieszkańców. Vancouver jest, jednak częścią większej aglomeracji Greater Vancouver Regional District. Miasto słynie z gościnności i tolerancji. Mieszka tu wielu emigrantów, którzy kultywując zwyczaje ze swoich ojczystych krajów, tworzą mozaikę różnych kultur.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Co ciekawe, w Vancouver jest aż 180 parków! Wśród nich jest również Dr Sun Yat Sen Classical Garden, pierwszy poza Chinami chiński ogród w stylu dynastii Ming.

Co więcej, centrum Vancouver jest bardzo nowoczesne. Stoi tu wprawdzie dużo wieżowców, jednak władze dbają, aby nie popsuć panoramy miasta otoczonego przez góry. Jest tu również wspaniałe planetarium, w którym można miło spędzić czas. Miłośnicy zimowych sportów mają możliwość jazdy na nartach. Warto też będąc w Vancouver  odwiedzić Akwarium, którego misją jest ochrona różnorodnych gatunków oceanicznych i wodnych.

Kanada

Planujesz już termin wyprawy do Kanady?

 

Kanada ma jeszcze jedną zaletę, która jest interesująca, jeśli planujesz wyprawę motocyklową. Kanadyjczycy lubią duże samochody. Dzięki temu kanadyjskie ulice są szersze niż europejskie! Drogi są dobrze utrzymane, więc podróż po tych dużych przestrzeniach jest naprawdę przyjemna. To taka wisienka na torcie.

Jeszcze się wahasz, czy w ogólne możesz wybrać się na taką wyprawę? Naszym zdaniem, wcale nie potrzebujesz powodu, o czym już też pisaliśmy, o tutaj.

Kanada

A jeśli już chcesz tam jechać, to pamiętaj, że 2023 roku MotoBirds organizuje tam regularne transporty motocykli i samochodów. Szczegóły transportów i grafik dostępne są zawsze na naszej stronie w zakładce transport.

Kanada

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy
0