Obalamy 8 mitów, które mogą powstrzymywać Cię przed wyprawą do Ameryki Łacińskiej
Mity, stereotypy, obiegowe opinie… Ameryka Łacińska dorobiła się pokaźnej kartoteki. Czy słusznie? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Dlatego, jeśli wyprawa do Ameryki Łacińskiej to Twoje marzenie, jednak boisz się zaryzykować, ten artykuł jest dla Ciebie!
W Kolumbii wszędzie czają się handlarze narkotyków
To prawda, że w Kolumbii jest najwięcej narkotykowych karteli na świecie. Nie oznacza to jednak, że na każdym rogu w Kolumbii spotkasz handlarzy narkotyków.
Zasady bezpieczeństwa są proste, a większość z nich uniwersalna na całym świecie:
- nie pytaj o narkotyki i nie próbuj ich kupić,
- nie dyskutuj z Kolumbijczykami o Pablo Escobarze,
- unikaj podejrzanych miejsc i dzielnic, zwłaszcza w nocy.
Jeśli możesz, podróżuj w grupie. Ekipa MotoBirds zabiera zapaleńców na epickie wyprawy motocyklowe w bezpieczne miejsca. Można śmiało wejść do lasu i nie trawić na fabrykę kokainy. Mimo to, zdrowy rozsądek jest podstawą na każdej szerokości geograficznej.
Wyprawa do Ameryki Łacińskiej jest niebezpieczna
Wyprawa do Ameryki Łacińskiej jest bezpieczniejsza niż wyprawa do wielu rejonów w Europie czy na świecie. Oczywiście trzeba śledzić informacje, wiedzieć, w których państwach nadal może być niebezpiecznie i jakich sytuacji unikać. Jest to kolejna uniwersalna zasada. Obecna sytuacja na świecie zmusza do zachowania czujności zawsze, niezależnie od obranego kierunku podróży.
Wyprawa do Ameryki Łacińskiej to okazja do wypicia świetnej kawy
Kolumbia jest producentem najlepszej kawy na świecie. Świetną kawę produkuje się też w Brazylii, Kostaryce i Gwatemali. Większość ziaren trafia jednak na eksport i lokalnie zostaje głównie kawa gorszej jakości. Co nie znaczy, że brakuje miejsc, gdzie można wypić doskonałą kawę. Ekipa MotoBirds zna ich całkiem sporo!
Żołądek nie przetrwa na strączkowym jedzeniu
Bo Ameryka Łacińska fasolą stoi… za to w Ameryce Północnej same burgery z frytkami. A we Włoszech pizza…
Ekipa MotoBirds mówi stanowcze nie, takiemu szufladkowaniu. Ameryka Łacińska nie jest jednolita, a co za tym idzie, w różnych miejscach można zjeść różne lokalne specjały. Niekoniecznie bazujące na strączkach. Potrawy z ryb, wspaniałe argentyńskie steki, owoce morza i w ogóle wszystkie owoce, to tylko wierzchołek kulinarnej góry lodowej.
Nasze żołądki przetrwały wiele podróży do Ameryki Łacińskiej i zawsze chętnie tam wracają. Cóż jeszcze możemy napisać?
Jest gorąco, więc trzeba jeść bardzo pikantne rzeczy, żeby się nie zatruć
Przed wyprawą Kolumba nie było na świecie naprawdę ostrego jedzenia. „Odkrycie” Ameryki to również odkrycie papryczek chili. Oznacza to, że jeszcze 500 lat temu hinduskie ostre curry nie zawierało tego składnika. I ludzie żyli, a też było gorąco…
Spożywaj posiłki w miejscach, gdzie obserwujesz ruch. I to również jest uniwersalna zasada. Jeśli nie ma klientów, to nawet w pięciogwiazdkowej restauracji jedzenie się zepsuje. W Ameryce Łacińskiej daj szansę ulicznemu jedzeniu, które jest świetne. Owszem, klimat ma tu znaczenie. Im wyższe temperatury, tym dalej należy się trzymać od surowych potraw (poza owocami).
À propos upałów, wszędzie żar leje się z nieba
Ameryka Łacińska jest całkiem spora, dlatego mamy świetną wiadomość. Z południowego krańca jest tylko rzut beretem na koło podbiegunowe.
Ameryka Łacińska jest zróżnicowana pod względem temperatur. Patagonia (Chile i Argentyna) to sporo wiatru i duże wahania temperatury (na pustyni w nocy bywają nawet poniżej zera). Kostaryka to słońce i przyjemna bryza od oceanu (a nawet dwóch, o czym pisaliśmy tutaj). Tam. Gdzie występują lasy deszczowe np. w Kolumbii, Boliwii czy Peru temperatury cały rok są wysokie, jest też wilgotno. W wysokich górach możesz trafić na śnieg.
Gigantyczne komary, drapieżne koty i jadowite węże
To chyba najczęstsze elementy amerykańskiej fauny, które można zobaczyć w filmach. Groźne i bezlitosne mogą skutecznie ostudzić zapał do podróżowania. I tutaj znów Ekipa MotoBirds może udzielić kilku uniwersalnych wskazówek:
- dzikie zwierzęta są…dzikie – dlatego nie należy ich zaczepiać,
- jeśli wybierasz się w miejsce, gdzie mieszkają niebezpieczne zwierzęta (np. do dżungli), wynajmij lokalnego przewodnika i odpowiednio się ubierz,
- w tropiki zawsze zabieraj – preparaty na komary i wszelkie gryzące paskudztwa.
Do tego nie biegaj po dżungli w japonkach, nie nadużywaj perfum i nie próbuj głaskać dużych kotów. Szczególnie cętkowanych. Możesz się również zaszczepić przed podróżą. Listę zalecanych szczepień znajdziesz na stronach ministerstwa.
Trwa wieczny karnawał i wszyscy tańczą na ulicach 24/7
Karnawał zaczyna się 6 stycznia w święto Trzech Króli i kończy się dzień przed Środą Popielcową. Łatwo zapamiętać, bo wszędzie karnawał związany ze świętami chrześcijańskimi trwa tyle samo.
Ponieważ karnawał nie trwa cały rok 24/7, to ludzie również robią sobie okresowe przerwy w tańczeniu na ulicach. Chociaż Latynosi bardzo kochają taniec, dlatego nie mów, że nie umiesz tańczyć. Jak jest ku temu okazja, idź na parkiet. Nikt tu nie będzie oceniać Twoich umiejętności.
Dwie strony medalu
Ameryka Południowa i Ameryka Środkowa to krajobrazowo piękny obszar, bardzo zróżnicowany kulturowo z bogatą, często bolesną historią. W wielu miejscach życie jest tu trudne, a sytuacja polityczna niestabilna. Czy to brzmi jak opis wielu rejonów Europy, Azji czy Afryki?
Ekipa MotoBirds zabiera zapalonych motocyklistów w bezpieczne i sprawdzone miejsca. Wyprawy do Ameryki Łacińskiej to jeden z naszych ulubionych kierunków. Zawsze chętnie tu wracamy. Zajrzyj do naszej oferty transportu albo wybierz zorganizowaną wyprawę i przekonaj się, że możesz spędzić czas bezpiecznie i niezwykle emocjonująco.