Jak spakować się na wyprawę motocyklową. Praktyczna lista i wskazówki od MotoBirds!

paź 23, 2023

Czy istnieje  uniwersalna, gotowa lista niezbędnych rzeczy do zapakowania na wyprawę motocyklową? Jest to bardzo często temat dyskusji na wyprawach motocyklowych, a nawet na co dzień, wśród motocyklistów. Wielu podróżników często nas pyta, co powinni zabrać ze sobą na wyprawę motocyklową i jak to wszystko zapakować? Pakowanie na wyprawę jest zawsze kwestią kompromisu: waga i przestrzeń są na motocyklu ograniczone. W tym artykule zdradzimy Ci kilka cennych wskazówek co ze sobą zabrać, aby nie być przeładowanym i jednocześnie mieć wszystko to, co potrzebne. Mamy za sobą lata doświadczeń w podróżowaniu motocyklem. Uczyliśmy się zarówno na własnych błędach, jak i obserwując innych podróżników. W pakowaniu doszliśmy do perfekcji! Jednej recepty pewnie nie ma, ale na pewno istnieją dobre wskazówki, które mogą pomóc w uniknięciu popełnienia podstawowych błędów, a przede wszystkim przeładowania. Dzisiaj się z Tobą nimi podzielimy i zdradzimy jak spakować się na wyprawę motocyklową!

Wiele razy widzieliśmy podróżników wyruszających na wyprawę życia na przeładowanych motocyklach. Mieli po 60 kg i więcej bagażu. I zazwyczaj szybko żałowali, że tyle ze sobą zabrali. Poruszanie się takim “klocem” stanowiło raczej problem, a nie przyjemność. Na domiar złego często okazywało się, że w nadmiarze rzeczy nie mieli tak naprawdę tego, co najbardziej potrzebne…

Nie mamy złotej recepty na to, jak spakować się na wyprawę motocyklową. Wiemy jednak, że właściwe pakowanie jest zawsze kwestią kompromisu: waga  i przestrzeń są zawsze ograniczone na motocyklu.

W tym artykule, podzielimy się z Tobą naszymi doświadczeniami z przygotowania i pakowania rzeczy na wyprawę. Nasza podstawowa lista rzeczy do zapakowania  na wyprawę została opracowana i doskonalona podczas wielu wyjazdów, w różnych częściach świata i na różnych kontynentach. Nasza lista na pewno nie obejmuje każdej możliwej sytuacji, ale na pewno da Ci solidny punkt wyjścia, co i jak spakować na następną motocyklową przygodę!

co spakować - MotoBirds

Uniwersalne “mądrości” dla każdego rodzaju podróży

 

Zanim przejdziesz do szczegółów, co ze sobą zabrać, pamiętaj o trzech ważnych kwestiach, niezależnie od rodzaju podróży jaką planujesz:

1

Nie walcz z grawitacją

Zwłaszcza jeśli planujesz swoją podróż po nieutwardzonych drogach. W takim przypadku utrzymywanie rozsądnej wagi motocykla jest absolutnie kluczowe, a zbyt ciężki sprzęt będzie Twoim największym wrogiem. Lżejszy motocykl radzi sobie znacznie lepiej w piasku lub na luźnych nawierzchniach. A Tobie będzie znacznie łatwiej go prowadzić. Podczas długiej podróży prawdopodobnie nie raz zdarzy Ci się wywrotka. Lżejszy motocykl znacznie łatwiej podnieść i opanować. Z ciężkim “klocem”, szczególnie jeśli będziesz sam, możesz mieć kłopoty. Przy pierwszy podnoszeniu motocykla będziesz pamiętał nasze słowa! Pamiętaj też, że Twoja droga i możliwości hamowania są zupełnie inne na ciężkim sprzęcie, niż na lekkim. Na obciążonym motocyklu musisz wszystko zaczynać z większym wyprzedzeniem.

Dobrym pomysłem, aby pomóc sobie w podjęciu decyzji, czy coś jest na na pewno potrzebne na wyprawę jest… po prostu zważenie każdego przedmiotu oddzielnie. Następnie dodaj wszystko razem i zobacz ile rzeczywiście będzie ważył Twój bagaż (a nie “na oko”). Uwierz, że między tym co Ci się wydaje, a tym co jest naprawdę, często zdarzają się duże rozbieżności. Sumienne podsumowanie ułatwi Ci decyzję, czy powinieneś się czegoś pozbyć z kolekcji, czy waga całości jest dla Ciebie akceptowalna.

2

Pakuj się zdroworozsądkowo i zgodnie ze sztuką

Cięższe przedmioty powinny zawsze znaleźć się na dole bagażu  (ma to wpływ środek ciężkości motocykla).  Rzeczy, których najczęściej potrzebujesz na co dzień, pakuj na wierzchu, pod ręką. Przydatne do pakowanie są kolorowe torebki / worki. Jeśli zapakujesz je “tematycznie”, pomogą Ci łatwo zorientować się co, gdzie jest i nie będziesz musiał przekopywać się przez cały bagaż jeśli będziesz czegoś na szybko potrzebował. Jak już opracujesz optymalny system zapakowania rzeczy, zawsze pakuj je w ten sam sposób. Lepsze jest wrogiem dobrego… Jak coś działa, trzymaj się tego. Unikniesz bałaganu i nerwów.

3

Nie walcz ze środkiem ciężkości motocykla

Jeśli masz zamiar wziąć top-case, lub będziesz miał torbę przyczepioną do tylnego bagażnika, staraj się nie pakować do niej ciężkich rzeczy i raczej ograniczać jej wagę do minimum.  Dodając dużo wagi na górze siedzenia, niekorzystnie wpływasz na środek ciężkości “całego zestawu” i będzie to miało znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy.  Środek ciężkości motocykla powinien pozostać tam, gdzie go zaplanował producent!

Jeśli wybierasz się na wyprawę ze spaniem pod namiotem, lista będzie krótsza niż w przypadku wypraw z noclegami w hotelach lub pensjonatach: na pierwsze wyprawy będziesz musiał zapakować cały sprzęt kempingowy.

co spakować - MotoBirds

Jeśli wybierasz się na wyprawę ze spaniem pod namiotem, lista będzie krótsza niż w przypadku wypraw z noclegami w hotelach lub pensjonatach: na pierwsze wyprawy będziesz musiał zapakować cały sprzęt kempingowy.

co spakować - MotoBirds

Materac / karmiata do spania: na rynku jest mnóstwo dostępnych opcji. W MotoBirds kochamy Therm-a-Rest (NeoAir Uber Lite jest  dobrym wyborem). Cenimy ich produkty, ponieważ są niezwykle trwałe, lekkie i mają wbudowaną warstwę izolacyjną.

Ta warstwa pomaga utrzymać ciepło podczas zimnych nocy. Jednak Ty wcale nie musisz ograniczać się do tej marki. Jest mnóstwo innych również dobrych. Poszukaj czegoś, co Ci odpowiada i waży około 0,5 kg.

My możemy polecić taki produkt: Therma Rest Sleepinfg Pad

Nadmuchiwana poduszka: na wyprawie można się obejść bez żadnej poduszki.Ale jednak takie spanie na dłuższą metę nie jest (przynajmniej dla nas) zbyt wygodne i organizm nie regeneruje się właściwie. My poduszek używamy. Zawsze zabieramy ze sobą dmuchaną poduszkę Sea-to-Summit Aeros, spakowana zajmuje mniej niż pięść i będzie Ci służyć przez lata. Waży tylko 60 g.

Śpiwór: jest wiele wspaniałych śpiworów dostępnych na rynku. Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od tego, dokąd się wybierasz. Dopasuj zatem swój śpiwór do zakresu temperatur jakie są przewidziane w miejscach, po których będziesz się poruszać. My lubimy śpiwory marki Aura. Są dobrze wykonane, rozsądne cenowo i trwałe. Poza śpiworem najczęściej też używamy wewnętrzną wkładkę. Pozwala utrzymać śpiwór w czystości i zapewnia większą elastyczność w dostosowywaniu się do szerszego zakresu temperatur.

Czołówka: o czołówce nie możesz zapomnieć. Na pewno musi mieć żarówkę ledową i najlepiej jakby miała opcję ładowania. My korzystamy z marki Petzl.

Składane krzesełko: możesz powiedzieć, że to zbędny luksus. Też kiedyś tak myśleliśmy. Ale w miarę nabywania doświadczeń, zmieniliśmy zdanie. Przez długi czas nie braliśmy ze sobą krzesełek. Staraliśmy się siedzieć na ziemi, na kamieniach, na kawałkach drewna, materiału albo nawet kucać. Ale nic nie dorówna wygodnemu usadowieniu się po prostu na krześle, szczególnie po długim dniu na motocyklu. Kiedyś trzeba w końcu odpocząć!  Lubimy składane krzesła Helinox. Ważą naprawdę niewiele – 0,5 kg. Możesz w sieci znaleźć tańsze zamienniki, ale nie testowaliśmy ich wytrzymałości.

Kuchenka: po wielu różnych próbach dla nas najwygodniejsza okazała się wielopaliwowa kuchenka MSR. Jest lekka, bardzo trwała, działa w każdych warunkach i na różnego rodzaju paliwa, co jest niezwykle wygodne. Pancerna butelka na paliwo, która jest sprzedawana razem z kuchenką, może w sytuacjach awaryjnych posłużyć również jako rezerwa paliwa dla Twojego motocykla.

Pamiętaj, aby zawsze zabierać ze sobą zestaw uszczelek do pompki kuchenki!  Poczytaj o niej tutaj.

co spakować - MotoBirds

Zestaw garnków i naczyń: w tym zakresie jesteśmy minimalistami… Pakujemy na osobę: jeden garnek do gotowania, jeden kubek i jedną miskę, służącą również za talerz. Najbardziej lubimy zestaw silikonowych garnków i naczyń SeatoSummit. Zajmują naprawdę niewiele miejsca!

Jedzenie: zawsze mamy ze sobą minimalny zapas jedzenie. Szczególnie w miejscach odległych od cywilizacji. Ale nie wozimy zbyt dużo zapasów. To, co zawsze mamy ze sobą, to “porcja na czarną godzinę”, która wystarczy na pewno na jeden dzień – gdyby stało się coś nieoczekiwanego. Poza tym na bieżąco kupujemy potrzebne produkty po drodze. To, co działa świetnie jak zapas “na czarną godzinę”, to posiłki liofilizowane, które można znaleźć w prawie każdym przydrożnym sklepie: zupa proszkowa, suszony gotowy ryż lub makaron itp. Wszystko, co trzeba z nimi zrobić, to dodać wodę i porcja jest gotowa do jedzenia. Nie jest to zbyt wyszukana kuchnia, ale zaspokaja potrzeby energetyczne organizmu. Dobrym pomysłem jest, aby mieć zawsze ze sobą trochę soli, pieprzu i ewentualnie innych ulubionych przypraw. Dzięki temu urozmaicisz każdy, nawet najgorszy posiłek.

Kawa lub herbata, w zależności od tego, co wolisz, to również niezbędny element zapasów. Docenisz to każdego poranka!

Zawsze wozimy też ze sobą mała buteleczką detergentu do mycia. Jeśli akurat nam się skończył, do mycia używamy po prostu wody z… piachem. Czyści całkiem dobrze, i jest w pełni ekologiczny 🙂

 

Woda: na wyprawy w ciepłe rejony albo z dala od cywilizacji zawsze wozimy ze sobą 4 L bukłak na wodę, który łatwo można doczepić do bagażu albo zwinąć, jeśli akurat nie jest potrzebny. Plastikowe butelki są najgorszym możliwym rozwiązaniem, zawsze mogą pęknąć, tworzą odpady, które musisz wozić ze sobą aż znajdziesz śmietnik.

My używamy tego produktu: Ortileb Water Bag

co spakować - MotoBirds

Mały plecak używany podczas jazdy: My używamy plecaków rowerowych, w których możemy zmieścić 2L bukłak na wodę (”camelback”). Dostępność wody w każdym momencie pozwala utrzymać właściwe nawodnienie. Ponadto podręczny plecak to miejsce, w którym przechowujemy wszystkie małe przedmioty, do których musimy codziennie korzystać w trasie: krem, okulary przeciwsłoneczne itp. Najlepiej wybrać model plecaka z paskiem w talii i na klatce piersiowej. Dzięki temu plecak jest dobrze przymocowany do ciała i nie przeszkadza podczas jazdy. Istnieje wiele dostępnych opcji na rynku. Postaraj się aby Twój podręczny plecak nie był większy niż 14 L. Z większym będzie Ci niewygodnie. I wiadomo jak to jest: będziesz miał większy plecak, to na pewno wrzucisz do niego więcej rzeczy, niekoniecznie potrzebnych.

“PRZYDASIE”, KTÓRE ROBIĄ RÓŻNICĘ

 

Nauczyliśmy się na własnym doświadczeniu, że właściwe “przydasie” naprawdę potrafią ułatwić życie.

Dlatego zawsze zabieramy ze sobą:

 • torebki na zip-lock
 • trytytki
 • szwajcarski scyzoryk
 • taśma izolacyjna
 • szarą taśmę
 • sugru (sprawdź to w internecie!)
 • kilka małych buteleczek kleju
 • mały zestaw do szycia podróżniczego
 • Loctite o średniej wytrzymałości (koniecznością, jeśli jedziesz KTM)
 • gumki recepturki
 • kilka zapalniczek i zapałki
 • długopis
 • chusteczki papierowe
 • chusteczki nawilżane
 • zatyczki do uszu, jeśli z nich korzystasz
 • mały spray do czyszczenia gogli / szyby w kasku
 • powerbank
 • adapter
 • szminkę do ust
 • mała butelka detergentu do prania (nie jest potrzebna w hotelach)
 • krem z filtrem
 • czapkę z daszkiem i czapkę ciepłą
 • zapasowe paski / taśmy do mocowania bagażu: 2 sztuki
 • 6m linkę do powieszenia prania
 • okulary przeciwsłoneczne
 • środek przeciw komarom
 • kilka zapasowych worków na śmieci 30L: dobrze się sprawdzają do pakowania jedzenia, na mokre ubrania, na nawet śmieci
 • ściereczka z mikrofibry: świetnie nadaje się do wielu rzeczy, w tym jako ręcznik awaryjny
 • jeśli zamierzasz robić ogniska, kilka kawałków podpałki do ognia są przydatne, gdy drewno jest mokre i o wiele mniej niebezpieczne niż paliwo!
co spakować - MotoBirds
co spakować - MotoBirds

ODZIEŻ

 

To naprawdę niekończący się temat…  Niektórzy podróżnicy mają tendencję do pakowania całej szafy. Inni pakują tak niewiele, jakby wyjeżdżali z domu na 2 dni.  

Postanowiliśmy podzielić się z Tobą podstawową listę odzieży, którą możesz traktować, jako punkt wyjścia. Dobrym pomysłem jest pakowanie ubrań w różne kolorowe torebki – łatwo je potem znaleźć.

 • oddychająca bielizna termiczna: wystarczy, aby się ogrzać, ale w ciepłym klimacie bierzemy tylko jedną zmianę
 • skarpety motocyklowe: jedna para zapasowa
 • buff / komin: jeden zapasowy
 • T-shirty: 2
 • koszula z długim rękawem: 1, jest to  szczególnie ważne, jeśli jedziesz do miejsc z dużą ilością słońca
 • polar, kurtka: to zależy od tego, dokąd zabierze Cię twoja przygoda
 • bielizna: 2
 • oddychające, szybkoschnące spodni, najlepiej z odpinanymi nogawkami
 • obuwie: coś, co nie waży zbyt wiele i łatwo pakuje. My bierzemy sandały (służą od razu jako klapki) i buty typu adidasy
 • jedna para skarpet
 • jedna torba do brudnej bielizny
 • jedna torba do pakowania butów
 • kurtka przeciwdeszczowa: szczególnie jeśli Twój strój motocyklowy nie jest wodoodporny

PODSTAWOWE NARZĘDZIA

 

Ostateczna lista narzędzi, które powinieneś zabrać ze sobą  zależy od:  

 • czasu trwania podróży; 
 • jak daleko będziesz podróżował z dala od cywilizacji i miejsc, w których można uzyskać pomoc mechanika lub kupić części;
 • czy Twoja podróż będzie prowadziła głównie po szlakach terenowych, czy drogach asfaltowych?

Jeśli planowana przez Ciebie trasa będzie prowadziła przez długi okres poza utartymi szlakami, z dala od cywilizacji, powinieneś zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria: super mocny power bank, za pomocą którego będziesz mógł uruchomić motocykl, zapasowe dętki, epoksylinę, bukłak / kanister na dodatkowe paliwo, klocki hamulcowe itp. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się na taką podróż, napisz do nas, z przyjemnością podzielimy się z Tobą naszymi doświadczeniami.

co spakować - MotoBirds

Poniżej  znajdziesz ogólną listę narzędzi, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy pakowaniu na wyprawę. Nie jest ona wyczerpująca.

 

Przed wyjazdem znajdź adresy przydatnych serwisów motocyklowych na Twojej trasie. Zapisz offline ich lokalizacje, strony internetowe, telefony, adresy e-mail, tak żebyś w razie potrzeby miał to wszystko pod ręką, a nie zaczynał w stresie dopiero szukać.

 • podstawowy zestaw narzędzi dostosowany do Twojego modelu motocykla
 • instrukcja obsługi (serwisówka), może być w wersji elektronicznej
 • przenośna, boczna stopka, jeśli Twój motocykl nie ma centralki. Jeśli takiej nie masz zajrzyj do naszego sklepu
 • zestaw naprawczy do opon, który działa dla twojego typu opony – i upewnij się, że wiesz, jak go używać; jeśli używasz opony bezdętkowe nie zapomnij odpowiedniego zestawu… W przypadku przebicia tzw. mleko może pomóc, ale raczej na krótki dystans i nie w ciężkim terenie.
 • smar do łańcucha, jeśli Twój motocykl ma łańcuch
 • kompresor lub porządna pompka; powinno to być coś, co daje wystarczająco dużo ciśnienia, aby przy pompowaniu opona wskoczyła na swoje miejsce, więc raczej unikaj pompki rowerowej z supermarketu!
 • mały manometr (nie elektroniczny)
 • zapasowe bezpieczniki
 • zapasowy olej do silnika
 • klamka sprzęgła/hamulca
 • zapasowa żarówka, jeśli lampa nie ma diody LED
 • puszka WD40 – przydatne do wielu rzeczy

NAWIGACJA

Napisaliśmy  już wcześniej dłuższy artykuł na naszym blogu zajmujący się tym tematem dogłębnie. Zapraszamy do lektury.

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY

 

Posiadanie odpowiedniego zestawu medycznego podczas dalekiej podróży motocyklem jest absolutnie kluczowe. Nie lekceważ tego tematu i dobrze się do niego przygotuj. Od tego może zależeć Twoje życie. Na naszym blogu napisaliśmy artykuł o najlepszej naszym zdaniem apteczce przeznaczonej dla motocyklistów. Z artykułem możesz się zapoznać tutaj. 

co spakować - MotoBirds

Jeśli dalej z nami jesteś i czytasz ten artykuł, to zostało nam jeszcze jedno pytanie: ile powinien ważyć cały Twój bagaż? Innymi słowy: czy masz za dużo  rzeczy?

Przerobiliśmy to “ćwiczenie” w praktyce! W naszym przypadku maksymalna waga bagażu na wielotygodniową wyprawę motocyklową, po miejscach oddalonych od cywilizacji, podczas której będziemy korzystali z namiotów, to 18 – 20 kg na motocykl. Waga ta obejmuje minimalny zapas żywności na 2 dni, ale nie obejmuje zapasowej wody i paliwa.

W przypadku krótszych, europejskich podróży nasza docelowa waga bagażu wynosi około 15 kg. Bagażu jest mniej, ponieważ w Europie zazwyczaj nie jesteśmy daleko od cywilizacji, tj. sklepu, stacji paliw, mechanika itp.  

Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny przy pakowaniu na Twoją kolejną wyprawę motocyklową. I że nasza lista stanie się dla Ciebie dobrą bazą do rozwinięcia własnej, idealnej wersji.

co spakować - MotoBirds
co spakować - MotoBirds
co spakować - MotoBirds

Subskrybenci newslettera dostają więcej!

Dołącz do Uskrzydlającego Newslettera MotoBirds, aby nie umknęły Ci żadne ważne treści, testy sprzętu, podróżnicze inspiracje i najnowsze oferty w przyszłości! i najnowsze oferty! Damy Ci też znać o świeżych publikacjach na naszym blogu.

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy
0