Kroniki bieliźniane: test bielizny termoaktywnej RedLine Outlast

wrz 11, 2024

Bielizna termoaktywna to świetny sposób na zachowanie komfortu i bezpieczeństwa podczas długich podróży motocyklem, niezależnie od pogody. Dzięki niej ciało utrzymuje odpowiednią temperaturę, zarówno w upale, jak i w chłodzie. Warto zwrócić uwagę na bieliznę, która dobrze odprowadza wilgoć, reguluje temperaturę, jest wygodna i trwała. Produkty RedLine Outlast, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, świetnie sprawdzają się w różnych warunkach. Testy pokazały, że są wygodne, trwałe i doskonale radzą sobie z utrzymaniem komfortu przez cały dzień. Idealny wybór na długie trasy motocyklowe!

Zadbaj o swój termiczny komfort podczas podróży motocyklowej

Podróże motocyklem oferują unikalne poczucie wolności i przygody, które trudno znaleźć przy podróżowaniu jakimkolwiek innym środkiem transportu. Długie trasy mają jednak specyficzne wyzwania, szczególnie jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo.

Wszyscy mieliśmy do czynienia z różnymi rozwiązaniami jeśli chodzi o tzw. pierwszą warstwę używaną do jazdy na motocyklu: od bawełnianych t-shirtów do nowoczesnej bielizny termoaktywnej. Współcześnie to właśnie bielizna termoaktywna jest najczęściej używana. Warto więc wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze tego produktu, co się sprawdza, a co nie.

Zaczynamy od… początku

Na początek kilka kluczowych definicji, aby lepiej zrozumieć, o co w ogóle się rozchodzi. Istnieją dwie główne kategorie odzieży używanej do podróżowania: sportowa i outdoorowa.

Następnie są trzy główne kategorie odzieży technicznej:

  • Odzież termiczna (sportowa): jest zrobiona z oddychającego materiału, który zapewnia warstwę izolacyjną wokół ciała, chroniąc je przed zimnem. Może być odporna na wiatr lub nie.
  • Odzież odprowadzająca wilgoć (sportowa): ten rodzaj odzieży pozwala na utrzymanie potu z dala od ciała, dzięki czemu zachowujesz uczucie komfortu, a Twoja skóra unika. To ten rodzaj odzieży, który zakładasz np. na bieganie, jazdę rowerem, jazdę na nartach jako tzw. pierwszą warstwę,  często pod innym ubraniem.
  • Odzież outdoorowa: Najszersza i najbardziej zróżnicowana grupa. Odzież z tej kategorii może być wykonana praktycznie z każdego materiału (w tym z PET pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek).

Nie będziemy zagłębiać się w szczegółowe omówienie zalet różnych materiałów. Generalnie do produkcji odzieży sportowej i outdoorowej stosuje się różne materiały syntetyczne.

Z biegiem lat pojawiły się nowe tkaniny syntetyczne i tkaniny syntetyczne mieszane z innymi elementami, co otworzyło nowe możliwości przy produkcji odzieży. Do tkanin może być dodawane np. srebro przeciw, co zapobiega nieprzyjemnym zapachom, elastyczne włókna, co zwiększa komfort noszenia, a także właściwości chłodzące lub grzewcze. 

Wkraczamy w erę odzieży termoaktywnej…

bielizna termoaktywna RedLine
bielizna termoaktywna RedLine
bielizna termoaktywna RedLine

Bielizna termoaktywna i jej właściwości

Bielizna termoaktywna posiada właściwości sportowych koszulek, ale dodatkowo wprowadza element kontroli termicznej, który pomaga regulować temperaturę ciała w upalną lub zimną pogodę. To trochę tak, jakby mieć własny system ogrzewania lub klimatyzacji, ale bez zasilania.

Dlaczego to ważne: wysokie temperatury mogą osłabiać percepcję, powodować dekoncentrację i spowalniać proces podejmowania decyzji. A wszystkie te elementy są szczególnie ważne przy prowadzeniu motocykla. 

Możemy wpływać na nasze bezpieczeństwo poprzez aktywne i pasywne środki bezpieczeństwa. Aktywne bezpieczeństwo to na przykład ostrożna jazda. Pasywne bezpieczeństwo polega na posiadaniu sprzętu, który nas chroni i/lub nie osłabia naszej percepcji i zdolności do podejmowania decyzji. Regulacja temperatury ciała jest więc kluczowym elementem pasywnego bezpieczeństwa, mamy które mamy wpływ wybierając się w motocyklową podróż.

Posiadanie odzieży termoaktywnej pozwala również na jazdę w szerszym zakresie temperatur bez konieczności dodawania lub zdejmowania kolejnych warstw ubrania: pakujesz się lżej, nie musisz się zatrzymywać, aby się ubrać lub rozebrać. Całkiem fajnie!

bielizna termoaktywna

Obalmy mity o bieliźnie termoaktywnej

Powszechnie słyszy się, że używanie bielizny termoaktywnej ma sens tylko wtedy, gdy jest zimno. To nieprawda! Bielizna termoaktywna może (a nawet powinna) być noszona zarówno w upalnym, jak i chłodnym klimacie. Zapewnia ona komfort termiczny oraz efektywne zarządzanie wilgocią, a tym samym komfort i wygodę. W chłodne i deszczowe dni bielizna termoaktywna powinna jest zakładana pod dodatkową warstwą odzieży, dostosowaną do warunków pogodowych. Natomiast latem jedna wystarczy dobrze dopasowana jedna warstwa bielizny termoaktywnej. Pomyśl o swojej odzieży jak o warstwach cebuli: im zimniej, tym więcej warstw dodajesz.

Bielizna termoaktywna zapobiega poceniu się… Fałsz – na szczęście tak nie jest. Pocenie się to sposób, w jaki organizm się schładza. Jednak dzięki swojej specjalnej strukturze, bielizna termoaktywna, doskonale odprowadza pot (wilgoć), dzięki czemu zapewnia komfort.

Bielizna termoaktywna / Thermoactive underwear
Bielizna termoaktywna / Thermoactive underwear

“Must have” bielizny termoaktywnej

Jakie są “must have” bielizny termoaktywnej? Spędzając wiele tygodni w roku na motocyklu, w bardzo różnych warunkach klimatycznych, wypróbowaliśmy już kilka marek bielizny termoaktywnej. A w ostatnich miesiącach, podczas wypraw po Wietnamie (gdzie temperatury dochodziły do +47 stopni Celsjusza) oraz po Kirgistanie (gdzie temperatury spadały do 0 stopni Celsjusza), mieliśmy okazję testować bieliznę termoaktywną RedLine Outlast. 

Przez lata zbieraliśmy doświadczenia, które pozwoliły nam wyznaczyć cztery kryteria, które musi spełniać dobra bielizna termoaktywna.

Skuteczne odprowadzanie potu i wilgoci
Podczas spędzania wielu godzin na motocyklu, szczególnie w wysokich temperaturach albo wymagającym terenie motocyklowe na pewno będziesz się pocić. Może to być niekomfortowe, a nawet prowadzić do podrażnień skóry. Dlatego tak ważne są dobre właściwości bielizny termoaktywnej w zarządzaniu odprowadzaniem potu i wilgoci. Bielizna termoaktywna musi odprowadzać pot z ciała, aby czuł  utrzymać skórę suchą i gwarantować poczucie komfortu za kierownicą.

Kontrola temperatury ciała
Dobra bielizna termoaktywna utrzymuje chłodzi ciało, gdy jest gorąco, i ogrzewa, gdy jest zimno.

Komfort
Bielizna termoaktywna będzie “na twojej skórze” przez wiele godzin dziennie. Nie może powodować swędzenia, ani podrażnień. Zwłaszcza tam, “gdzie siedzisz”. Powinna być też na tyle wygodna, że nie będziesz jej czuł pod zbroją lub kombinezonem motocyklowym.

Trwałość
Jako przewodnicy motocyklowi, prowadzący po kilka, a czasem kilkanaście wypraw w ciągu roku, poddajemy sprzęt intensywnemu użytkowaniu. Z doświadczenia wiemy, że marki, których używaliśmy wcześniej, zużywają się po 2 latach – lub krócej: dzieje się tak z powodu tarcia o kombinezon motocyklowy lub zbroję, codziennego prania itp. Znalezienie rozwiązania, które wytrzyma dłużej i zapewni lepszą funkcjonalność, było dla nas bardzo ważne.

Rozmiar bielizny termoaktywnej ma znaczenie

Bielizna termoaktywna musi być dobrze dopasowane do ciała i przylegać do skóry. Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z bielizną termoaktywną, jest wybór zbyt dużej bielizny – „aby była luźniejsza”. Jest to duży błąd, ponieważ dodatkowa przestrzeń między materiałem a skórą znacznie obniża właściwości termiczne bielizny. Może to również powodować tarcie. Warto również pamiętać, że bielizna termoaktywna powinna być pierwszą warstwą odzieży. Najlepiej działa, gdy ma bezpośredni kontakt ze skórą. Można nosić dodatkowe warstwy na bieliźnie termicznej, ale nie zawsze jest to konieczne. Wszystko zależy od pory roku i panujących warunków pogodowych. Jeśli na zewnątrz jest zimno lub wietrznie, zdecydowanie powinieneś założyć dodatkowe warstwy odzieży. Jeśli na zewnątrz jest ciepło, bielizna termiczna wystarczy i może być jedyną warstwą odzieży.

Bielizna termoaktywna / Thermoactive underwear

Bielizna termoaktywna RedLine Outlast

W tym roku na targach motocyklowych “Warsaw Motor Show 2024” spotkaliśmy ekipę z RedLine, innowacyjnego polskiego producenta bielizny termoaktywnej. Przy produkcji bielizny termoaktywnej wykorzystują nowoczesną technologię, a założenia ich produktów brzmiały naprawdę przekonująco. Ponadto, mają linię dedykowaną specjalnie dla motocyklistów, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.  Postanowiliśmy więc przetestować bieliznę termoaktywną RedLine Outlast “w warunkach bojowych”, podczas naszych wypraw.

Technologia RedLine Outlast wykorzystuje nowe materiały zaprojektowane w celu optymalizacji komfortu motocyklistów. Podobno w użyciu jest nawet… technologia kosmiczna: „Technologia termoaktywna Outlast® została wyróżniona jako „Certified Space Technology™” w 2003 roku przez Space Foundation, międzynarodową organizację non-profit promującą działalność kosmiczną. Outlast jest jedyną na świecie firmą tekstylną, która otrzymała ten certyfikat.

Z tego co wiemy, astronauci nie jeżdżą na motocyklach w kosmosie (jeszcze…). Czy więc ta technologia sprawdza się na Ziemi, równie dobrze jak w kosmosie?

Technologia Outlast w bieliźnie termoaktywnej

Jak twierdzą specjaliści z RedLine: „Wspaniałą cechą technologii Outlast jest to, że działa ona w obu kierunkach – chłodząc lub ogrzewając w zależności od sytuacji. Gdy ciało się ochładza, w materiale termoaktywnym Outlast dochodzi do krystalizacji – ponownie zmienia się stan fizyczny, ale taki, który uwalnia ciepło. Ten cykl krzepnięcia i topnienia naturalnego wosku wewnątrz mikrokapsułek nie ulega zużyciu, lecz funkcjonuje ciągle i powtarzalnie. Outlast dzięki swoim tekstyliom stale zapewnia komfortową temperaturę, mimo ciągłych zmian temperatury i warunków zewnętrznych wokół nas w ciągu dnia i nocy.”

Brzmi to dokładnie jak coś, czego potrzebujemy na motocyklu! 

Jedną z kluczowych cech technologii Red Line Outlast jest jej zdolność do regulacji temperatury. Długie wycieczki motocyklowe mogą narażać motocyklistów na różnorodne warunki pogodowe, od palącego upału po przeszywający chłód. Tradycyjna odzież termiczna często nie radzi sobie z utrzymaniem komfortowej temperatury ciała, co prowadzi do większego zmęczenia.

Bielizna termoaktywna RedLine Outlast zawiera materiały zmiennofazowe (PCM), które absorbują, magazynują i uwalniają energię cieplną. Te materiały dostosowują się do temperatury ciała motocyklisty, zapewniając stały i komfortowy “klimat” wewnątrz bielizny. Gdy temperatura rośnie, PCM pochłania nadmiar ciepła, zapobiegając przegrzaniu. Natomiast gdy temperatura spada, zgromadzone ciepło jest uwalniane, aby utrzymać motocyklistę w cieple. Ten dynamiczny system termiczny znacznie zwiększa komfort podczas długich tras.

Nasz test bielizny termoaktywnej

Bieliznę termoaktywną RedLine Outlast testowaliśmy podczas 4 bardzo różnych wypraw motocyklowych, podczas których przejechaliśmy ponad 10 000 km na motocyklach.

Północny Wietnam, wyprawa offroadowa:

Pierwsza wyprawa miała miejsce w górach, na polach ryżowych i w dżungli w Północnym Wietnamie. Była to wymagająca technicznie, offroadowa trasa. Wszystko to przy wilgotności 100% i temperaturze powyżej 35 stopni. Było tak gorąco i wilgotno, że ciągle pociliśmy się non stop. Walka o przetrwanie na motocyklu w takich temperaturach była ciężką pracą.

Centralny Wietnam, wyprawa w krajoznawcza, w przeważającej części asfaltowa:

Druga wyprawa odbyła się w warunkach “nienormalnych temperatur”: przez 10 dni temperatury podczas jazdy przekraczały 43 stopnie Celsjusza. Jedynym sposobem, aby nie zemdleć, było dosłownie polanie się zimną wodą i liczenie na odparowanie, które pomagało w schładzaniu!

Dwie wyprawy w Kirgistanie, pierwsza, offroadowa wyprawa z cyklu “Tylko dla Orlic “ (czyli kobieca), druga “mieszana”, o wyższym stopniu offroadowej trudności:

Jeździliśmy w temperaturach w zakresie od 3 do 38 stopni Celsjusza. Różnice temperatur w ciągu dnia były naprawdę duże: rano było chłodno, a w ciągu dnia upalnie. Dzięki bieliźnie termoaktywnej RedLine Outlast nie musieliśmy się ubierać ani rozbierać w ciągu dnia! Było to prawdziwe objawienie!

Bielizna termoaktywna / Thermoactive underwear

Jak spisała się bielizna termoaktywna RedLine Outlast?

Bielizna termoaktywna RedLine Outlast świetnie poradziła sobie z odprowadzaniem potu od ciała: nigdy nie czuliśmy się mokrzy. Bielizna nie śmierdziała, nawet po 2 dniach użytkowania, w tym po spaniu w nim. Była wygodna w noszeniu, niemal jak druga skóra. To w przeciwieństwie do innych produktów, które przyklejają się do ciała i sprawiają wrażenie wilgoci. 

Materiał oddychał w każdych warunkach. Codzienne pranie nie wpłynęło na jego wydajność. Nigdy nie pachniał źle. To nienajfajniejsze uczucie pachnieć jak koza po całym dniu na motocyklu… 

Nigdy nie musieliśmy dodawać ani zdejmować warstw ubrań. Ułatwiło nam to bardzo życie i pozwoliło spakować mniej rzeczy.

Istnieje wiele marek, które oferują własne rozwiązania dla bielizny termoaktywnej. Bez wątpienia wiele jest dobrych. I na pewno jeszcze nie wszystkie mieliśmy okazję przetestować. Jednak całkiem sporo jest nienajlepszych rozwiązań, które nam się nie sprawdziły. Niektóre marki mają tak rozbudowane katalogi modeli, że stały się bardziej dodatkami modowymi niż funkcjonalną odzieżą termoaktywną. My szukamy funkcjonalnych warstw termoaktywnych, które będą działać dla motocyklistów i będą trwałe przy intensywnym użytkowaniu. Kolory mają nieco drugorzędne znaczenie… choć fajnie, jak jest z czego wybierać.

Bielizna termoaktywna / Thermoactive underwear
Bielizna termoaktywna / Thermoactive underwear

Werdykt

Bielizna termoaktywna RedLine Outlast 2.0 spełniła nasze oczekiwania. Nawet po intensywnym użytkowaniu w ekstremalnym upale lub przenikliwym zimnie, praniu niemal codziennie zapewniała nam komfort i przez cały czas utrzymała swoje parametry. Nie wykazała też żadnych widocznych oznak zużycia. Była wygodna w noszeniu we wszystkich warunkach, w których jeździliśmy. Szybko schnie.

Biorąc pod uwagę wartość i technologię zawartą w produkcie RedLine, uważamy, że bielizna termoaktywna Red Line oferuje świetny stosunek jakości do ceny.

I jeszcze jedno: W czasach, gdy wszystko wydaje się pochodzić z Dalekiego Wschodu – a europejskie miejsca pracy są masowo przenoszone za granicę, warto wspierać produkty lokalne, zaprojektowane i wykonane w Europie. RedLine – w Polsce.

bielizna termoaktywna

Gdzie kupić bieliznę termoaktywną RedLine?

Nic prostszego – możesz to zrobić bezpośrednio na ich stronie internetowej: https://redline.com.pl/pl/ albo w jednym ze sklepów, których listę znajdzisz tutaj: https://redline.com.pl/gb/content/8-shops 

Tak więc, życzymy wielu pięknych i komfortowych godzin w siodle, niezależnie od tego, co zdecydujesz się nosić.

Zespół MotoBirds.

Subskrybenci newslettera dostają więcej!

Dołącz do Uskrzydlającego Newslettera MotoBirds, a co dwa tygodnie podrzucimy Ci na maila garść praktycznych wskazówek, inspiracje, ciekawe publikacje czy bieżące informacje ofertowe, które sprawią, że będziesz bliżej zrealizowania swoich podróżniczych marzeń.

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy