Coś dla motocyklistek – gruntowny test damskiego stroju motocyklowego typu adventure Scott Priority GTX

kwi 1, 2024

Poznaj damski zestaw ciuchów motocyklowych Scott Priority GTX. To nowość na rynku damskich modeli typu adventure, oferująca komfort, ochronę i wszechstronność. Strój ten przeznaczony jest dla motocyklistek lubiących jazdę adventure. Nasza bezstronna recenzja da Ci dogłębny wgląd w ten produkt. Pomimo pewnego pola do poprawy w zakresie wentylacji i kieszeni, Scott Priority GTX to naszym zdaniem bardzo dobry wybór dla motocyklistek szukających niezawodnego sprzętu na dłuższe wyprawy. Przeczytaj i sprawdź, czy ten strój sprawdzi się też dla Ciebie.

W świecie motocyklowym kobiety są często w trudnej sytuacji jeśli chodzi o ubiór. Jest to szczególnie odczuwalne w sektorze adventure, w kwestii damskich strojów motocyklowych. Na rynku jest dostępny szeroki wybór strojów miejskich, ale oferta na dalsze wyprawy poza utartymi szlakami jest ciągle niewielka.  

Przez długi czas punktem odniesienia dla damskich strojów typu adventure był Klim ze swoim modelem Artemis. Test tego modelu opublikowaliśmy już na naszym blogu.Właśnie tego zestawu używaliśmy przez wiele lat i wiele tysięcy kilometrów. 

Ostatnio szwajcarska firma Scott-Sport wprowadziła nową linię kombinezonów typu adventure dla motocyklistek – Scott Priority GTX. Mogliśmy przetestować ten zestaw w naprawdę trudnych warunkach w Nepalu podczas naszej ostatniej ekspedycji. Ten artykuł to rezultat naszych testów. Artykuł ten NIE JEST SPONSOROWANY, a nasze przemyślenia bazują na własnym doświadczeniu.

Scott & MotoBirds

Co mówi Scott-Sport

 

Niewiele, tak naprawdę. To kombinezon z 3-warstwowego Gore-texu, wodoodporny i zaprojektowany jako 3 sezonowy. Ale mało znajdziecie szczegółów o tym stroju. Może poza dość trudną do przyswojenia specyfikacją techniczną.

Komfort

Spodnie pasują idealnie do kobiecej sylwetki. Są wygodne do noszenia, z lub bez odpinanej warstwy termicznej. Dobrze się układają na biodrach i są łatwe do dostosowania do indywidualnej budowy ciała.

Kurtka również jest bardzo wygodna w noszeniu: jest lekka biorąc pod uwagę charakter produktu i ilość ochraniaczy, a materiał jest stosunkowo elastyczny. Tył jest nieco przedłużony, co pomaga pozostać suchym, nawet jeździmy z plecakiem. Kiedy się pochylamy, dolna część pleców pozostaje zakryta.

 

Producent pomyślał o detalach, które powodują, że strój ten dobrze się użytkuje: Spodnie są regulowane w pasie, nie na rzep, jak to ma miejsce w przypadku prawie wszystkich kombinezonów, ale na zamek błyskawiczny. Kołnierz kurtki “domyka się” na mały magnes. Inne produkty na rynku często używają rzepów, które szybko się zużywają, a wtedy kołnierz kurtki nie zamyka się już poprawnie. Scott bardzo dobrze przemyślał te detale, które mają znaczenie również dla trwałości produktu.

Ponadto, można wygodnie jeździć z zamkniętym lub otwartym kołnierzem. W dużym upale robi to dużą różnicę.

Scott dołączył do stroju małą ściereczkę z mikrofibry do czyszczenia wizjera lub gogli. Gadżet ten jest przymocowany na gumce w jednej z kieszeni kurtki. To szczegół, oczywiście, ale pokazuje, że producent naprawdę starał się pomyśleć o wszystkim. Dla nas ta ściereczka była naprawdę przydatne!

Nawet po długim dniu na motocyklu, kombinezon nigdy nie stawał się niewygodny. Pod względem komfortu użytkowania i projektowania produktu, powiedziałabym, że Scott Priority GTX zasługuje na 5/5.

3 sezony?

 

Nie jestem pewna, czy rozumiem definicję “3 sezonowości” tego stroju. Pytanie, powinno być postawione inaczej: czy jest to kombinezon adventure, który można nosić we wszystkich warunkach pogodowych i różnych klimatach. W naszej pracy nie mamy czasu na zakładanie lub zdejmowanie kombinezonów przeciwdeszczowych, ani na dodawanie lub zdejmowanie warstw / podpinek w zależności od tego, czy jest cieplej, czy chłodniej. Strój musi dostosować się do nas, a nie odwrotnie. Oczywiście zazwyczaj jeździmy w krajach, gdzie jest ogólnie cieplej niż w Europie, ale czasami także w śniegu.

Podczas naszej ostatniej podróży do Nepalu miałam “idealne” warunki, aby naprawdę przetestować zestaw Scott Priority GTX.

W Kathmandu było 38 °C przy duszącej wilgotności. Wentylacja zestawu Scott, moim zdaniem, pokazała swoje ograniczenia w tych warunkach. Potem zaczęło padać. Nie był to lekki letni deszcz, ale prawdziwa ulewa, która trwała całe trzy dni. Drogi zostały zmyte, a szlaki zamieniły się w rzeki! Wreszcie w Lo Manthang w Górnym Mustang, temperatury spadły do zimnych 5 stopni rano (nie trzeba było używać warstwy termicznej kombinezonu nawet przy tej temperaturze). To była jedna z najtrudniejszych podróży pod względem klimatu i warunków pogodowych, jakie pamiętam.

Zestaw Scott Priority GTX sprawdził się bez zarzutu podczas tej ekspedycji. Byłam sucha, a nawet w porannym chłodzie na wysokości 4,500 m npm nie zmarzłam. To było zaskoczenie, jak bardzo ten zestaw sprawdził się w różnych warunkach pogodowych. Przy czym najgorzej moim zdaniem spisuje się w upale.

Scott & MotoBirds

Nie jestem pewna, czy termiczne wkładki dostarczone przez Scotta są naprawdę potrzebne. W praktyce używałam tylko warstw bazowych do regulacji termicznej.

Wentylacja

 

Na pierwszy rzut oka zestaw Scott Priority GTX zaskakuje niewielką ilością punktów wentylacyjnych, zarówno w spodniach, jak i kurtce. Wloty powietrza są jednak bardzo dobrze rozmieszczone i sprawdzają się w umiarkowanych i ciepłych temperaturach. Niestety brakuje wentylacji z tyłu spodni i rękawów, aby były naprawdę skuteczne w gorącym klimacie. Wszystkie kombinezony motocyklowe są “niewygodne” w gorącym klimacie, ale otwory z tyłu rękawów i nogawek byłyby prawdziwym plusem.

Scott & MotoBirds
scott & MotoBirds

Ochrona

 

Ten punkt jest ważny. Jeśli jeździsz na motocyklu wystarczająco długo, wiesz, że prędzej czy później się przewrócisz. To nie “czy”, ale “kiedy”. Zestaw Scott Priority GTX jest wyposażony w ochraniacze poziomu 2. Poziom ochrony to miara absorpcji siły uderzenia. Siła przekazywana na ciało z tego samego uderzenia jest o połowę mniejsza między ochraniaczem poziomu 1 a poziomu 2.

Zwróć jednak uwagę na ważny szczegół. Ochraniacz pleców nie jest dołączony do kurtki, podobnie jak ochraniacze klatki piersiowej. Musisz udać się do sklepu, aby zakupić je osobno. Miejsca na te ochraniacze są przewidziane, ale musisz je zdobyć samodzielnie.

Jest to wyraźnie wskazane na karcie produktu, więc nie jest to niespodzianka, choć jest to nieco kłopotliwe w praktyce.

Upadki

 

Ochraniacze są dobrze umieszczone i nie przesuwają się podczas chodzenia, ani użytkowania stroju. Nie miałam upadków przy testach kombinezony Scott Priority GTX, więc nie wiem, jak zewnętrzna część kombinezonu wytrzymuje ślizganie po szutrze czy asfalcie.

Nepal & MotoBirds
Nepal & MotoBirds

Kieszenie

 

Kieszenie zestawu Scott Priority GTX są wodoodporne. To duży plus. Nie ma potrzeby pakowania wszystkiego w plastikowe worki w kieszeniach!

Jednak naszym zdaniem, Scott był raczej zbyt konserwatywny, jeśli chodzi o liczbę kieszeni. Spodnie mają tylko dwie małe kieszenie typu jeans, ale nic na poziomie ud. Kurtka również ma za mało kieszeni. W podróży zawsze potrzebuje się kieszeni na pieniądze, dokumenty, telefon, power bank, okulary itp. W tym zestawie nie ma wystarczająco miejsca w kieszeniach na te wszystkie rzeczy. Musiałam więc polegać na moim plecaku. Kilka dodatkowych kieszeni byłoby naprawdę mile widziane dla większego komfortu użytkowania.Byłoby to dużym plusem.

Wodoodporny czy nie?

Istnieją niuanse, z którymi producenci czasami grają: wodoodporny (tłumaczenie: zmokniesz, jeśli pojedziesz w deszczu innym niż lekka mżawka przez kilka minut) lub wodoodporny… Ale jak wodoodporny dokładnie i na jak długo?

Cóż, po jeździe w ulewie przez kilka godzin bez przerwy, przez 3 dni z rzędu, mogę potwierdzić, że strój jest naprawdę wodoodporny nawet w tych ekstremalnych warunkach. Naprawdę dobrze się sprawdził. To produkt wysokiej klasy, który pozostaje w pełni funkcjonalny, nawet podczas wyjątkowych i ciągłych ulewnych deszczy. Prawdziwe 5/5!

Nepal & MotoBirds

Drobne zastrzeżenia

 

Zamek błyskawiczny zamykający kurtkę jest odsłonięty. To samo w sobie nie stanowi problemu, ponieważ pozostaje wodoodporny. Zastanawiam się jednak, czy z czasem kurz nie zużyje go przedwcześnie? Wszystkie inne kombinezony mają zamek błyskawiczny chroniony za materiałem kurtki, a kurz i tak pozostaje problemem. Zobaczymy, jak to będzie z czasem!

Dół spodni jest nieco wąski, aby nasunąć spodnie na buty motocrossowe. Podczas podróży terenowych zazwyczaj używam buty crossowe. Dla tych, którzy używają mniej rozbudowanych butów typu adventure, to nie będzie problemem.

KONSERWACJA

Scott-Sport jest dość oszczędny w swoich instrukcjach. Ponieważ produkt jest wykonany z membrany Gore-Tex, najprościej jest odnieść się do strony internetowej producenta.

 

Konserwację stroju trzeba przeprowadzać po każdej dłuższej wyprawie, ale w ten sposób membrana pozostanie skuteczna i nie zmokniecie! Warto więc zadać sobie trochę trudu.

Nepal & MotoBirds

Scott, ze względu na zamki błyskawiczne i wzmocnienia skórzane, nie zaleca używania suszarki do konserwacji (co z kolei zalecane jest na stronie gore-tex), obawiając się uszkodzenia tych elementów. Jeśli nie zastosujecie suszarki, możecie ponownie zaimpregnować zestaw i pozostawić do wyschnięcia.gs.

Kolory

 

W tym temacie za dużo do wyboru nie ma… Lepiej lubić czarny i szary. To jedyne dostępne kolory. Trochę żałuję, że zestaw nie jest dostępny w jaśniejszych odcieniach, naszym zdaniem lepiej sprawdzających się w upale i mniej podatnych na zabrudzenia.

 

Naprawy

 

Scott nie oferuje niestety serwisu naprawczego. To spory minus. Nie wiem, jak to działa w innych krajach, ale w Polsce nie ma wielu rzemieślników, którzy są chętni do naprawy membran Gore-tex.

 

Gwarancja

 

W przypadku reklamacji należy odesłać produkt do Scott-Sport (na własny koszt): Rte du Crochet 11, 1762 Givisiez, Switzerland. Wady materiałowe są następnie oceniane pod kątem podjęcia decyzji. W przypadku wady produkt jest wymieniany na nowy.

Nepal & MotoBirds
Nepal & MotoBirds

Podsumowanie

 

Scott, moim zdaniem, włożył naprawdę dużo wysiłku aby stworzyć produkt przeznaczony dla kobiet lubiących wyprawy motocyklowe typu adventure. To bardzo udany zestaw ciuchów wysokiej klasy, któremu niewiele można zarzucić. Miałam trochę obaw przed pierwszą jazdą w nowym dla mnie zestawie w wysokich górach, “na końcu” świata. Ale to była doskonała niespodzianka!

Jeśli rozważasz zakup uniwersalnego stroju motocyklowego na wszystkie sezony i dużo jeździsz na motocyklu, Scott Priority GTX cię nie zawiedzie. W tym zestawie możesz śmiało ruszać na każdą wyprawę. Strój utrzyma cię suchą we wszystkich okolicznościach oraz zapewni Ci odpowiedni poziom ochrony. Można lubić (lub nie) kolor produktu, ale krój na pewno jest dostosowany do kobiecych sylwetek.

Minusem jest fakt, że Scott nie oferuje żadnego zestawu naprawczego. W razie potrzeby będziesz więc musiała znaleźć lokalnego rzemieślnika lub sama zmierzyć się z tematem.

Podsumowując: zestaw ciuchów Scott Priority GTX to świetny stosunek jakości do ceny.

Plusy:

  • Wodoodporny, nawet kieszenie!
  • Przystosowany do różnych warunków pogodowych
  • Wygodny
  • Wiele dobrze przemyślanych szczegółów
  • Wysoki poziom ochrony

Minusy:

  • Za mało odpowiedniej wielkości kieszeni
  • Brak wyboru koloru
  • Trudno nasunąć spodnie na buty motocrossowe
  • Brak serwisu naprawczego
  • Zbyt słaba wentylacja na upały

Subskrybenci newslettera dostają więcej!

Dołącz do Uskrzydlającego Newslettera MotoBirds, aby nie umknęły Ci żadne ważne treści, testy sprzętu, podróżnicze inspiracje i najnowsze oferty w przyszłości! i najnowsze oferty! Damy Ci też znać o świeżych publikacjach na naszym blogu.

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy
0