Najlepsze trasy motocyklowe Chile, część 1 – Carretera Austral

lip 28, 2021

Chile to jeden z naszych ulubionych krajów na podróże motocyklowe. Niektóre szlaki w tym kraju są szerzej znane w motocyklowej społeczności. Inne, to ukryte perełki. Dziś opowiemy Wam o zapomnianych fragmentach słynnej Ruta 7, czyli Carretera Austral, które choć niewiarygodnie piękne, najczęściej są omijane przez motocyklistów podczas podróży do Patagonii.

Podróż motocyklowa do Ushuaia, czyli tzw. Fin del Mundo…

…to jedna z wymarzonych wycieczek każdego motocyklisty i słusznie!

Wszyscy, którzy odbyli podróż motocyklową do Patagonii są zgodni, że to niesamowite przeżycie i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie cudów natury, jakie oferuje Patagonia. Takiej flory i fauny, w otoczeniu majestatycznych lodowców i strzelistych szczytów nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie. Nawet kolory są tutaj bardziej wyraziste. A kapryśna pogoda jest doświadczeniem samym w sobie.

Najlepsze trasy motocyklowe Chile

Zapomniane fragmenty Carretera Austral

 

Podróż po “bocznych odnogach” chilijskiej Carretera Austral wydaje się ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem dla klasycznego, głównego szlaku do Ziemi Ognistej. Może to być niesamowita przygoda sama w sobie. Nie dojedziesz co prawda do Ushuaia, najbardziej wysuniętego miasta kontynentu południowoamerykańskiego, ale Villa O’Higgins też jest jednym z “miejsc ekstremalnych”. Jest to rzeczywisty koniec (lub początek) szlaku zwanego Carretera Austral.

 

Duża część południowego odcinka Ruta 7 (Carretera Austral) ma wiele atrakcyjnych bocznych dróg i pętli, które są bardzo rzadko odwiedzane. W końcu wszyscy “gnają” do Ushuaia nie poświęcając zbyt wiele czasu na atrakcje po drodze w Chile. A szkoda: krajobrazy są tu wspaniałe, paliwo i zakwaterowanie bardziej dostępne niż po stronie argentyńskiej.

 

Jedynym minusem tej trasy, jest konieczność jazdy z powrotem tą samą drogą… Ale w sumie to samo dotyczy Ushuaia. Co się robi po dotarciu na koniec świata? Odwrót i powrót w drugą stronę…

Zapomniane fragmenty Carretera Austral

Jeśli jednak ktoś bardzo nie chce spędzać w siodle kolejnych dni, istnieje możliwość wzięcia promu między Chaiten i Puerto Montt, co znacznie skraca jazdę powrotną.  Naszym zdaniem lepiej jest wrócić na kołach: droga jest niby ta sama, ale widziana od drugiej strony, robi jednak zupełnie inne, nowe wrażenie.

Ruta 7 - Carretera Austral

Czego się spodziewać?

 

Ruta 7 (Carretera Austral) to wspaniała 2000 km trasa. Jeśli dodamy do tego boczne pętle i odnogi, dojdzie kolejne kilkaset kilometrów. Kilometrów, na których nie spotkamy praktycznie nikogo. Za to widoki, będą zapierały dech w piersiach.

W tę niesamowitą podróż można wyruszyć nawet solo: trasa nie jest trudna technicznie. Pokonanie jej wymaga pewnej wytrzymałości, głównie ze względu na kapryśną pogodę i słynny, silny wiatr. Ale z punktu widzenia techniki nie jest to zbyt skomplikowana trasa. Każdy kto ma choć minimalne doświadczenie w jeździe po drogach nieutwardzonych będzie w stanie ją pokonać. Tak – spodziewajcie się wielu szutrów! A na bocznych pętlach również dróg nieutwardzonych. Jednak to właśnie nutka “dzikości” i braku cywilizacji sprawia, że cała podróż ma tak wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Także “hardcore enduro” nie będzie, ale piękne szutrowe, niesamowicie widokowe drogi w dużych ilościach.

CARRETERA AUSTRAL Z PERSPEKTYWY LOTU PTAKA

 

Byliśmy w Patagonii już kilka razy. Jeśli jedziesz tam pierwszy raz będziesz potrzebować co najmniej 3 tygodni na przeżycie motocyklowej przygody, która zabierze Cię do najpiękniejszych zakątków południowego Chile.

Podstawowy szlak Ruta 7 prowadzi w sposób pokazany na mapie. Jeśli chcesz przejechać tę trasę, możemy zaoferować Ci transport motocykla do/z Chile wraz z dokonaniem wszelkich formalności celnych, tak abyś mógł przeżyć swoją motocyklową przygodę życia.

Carretera Austral z perspektywy lotu ptaka

Harmonogram transportu motocykli znajdziesz na naszej stronieJeśli masz pytania, skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy i podzielimy się naszą wiedzą.

 

 

Zacznijmy od kilku praktycznych szczegółów

 

Zakwaterowanie:

Zakwaterowanie wzdłuż Ruta 7 można znaleźć głównie w tzw. cabañas. Domki można znaleźć w różnych opcjach budżetowych: od całkiem przystępnych do bardzo drogich i ekskluzywnych. Ze względu na specyfikę tego typu zakwaterowania, na pewno bardziej ekonomicznie będzie podróżować w grupie: koszt domku rozłoży się na kilka osób. Domki lepiej rezerwować z wyprzedzeniem (tak było przynajmniej przed pandemią), ale kto wie jak będzie teraz… Wiele z tych domków można rezerwować przez popularne platformy typu booking.com

 

Teoretycznie możesz również spać w namiocie podczas podróży. Ale po pierwsze pogoda w tej części Chile jest bezlitosna. Po drugie w całej Patagonii jest wiele prywatnych rancz (fincas), które są po prostu ogrodzone – więc nie ma szans na rozstawienie namioty. Na trasie są oczywiście wyznaczone campingi. Część z nich całkiem ładnie położona. Decyzję o takiej, czy innej formie zakwaterowania zostawiamy Wam – podróżnym. 

Ceny:

Chile nie jest tanim krajem. A jego południowa część (po której prowadzi Carretera Austral) jest droższa niż pozostałe części kraju. W dużym stopniu lokalna gospodarka jest uzależniona od turystyki, a sezon jest bardzo krótki – zaledwie kilka miesięcy w roku. Spodziewaj się cen wyższych niż w większości krajów w Europie.

Żywność:

W każdej osadzie i wiosce na trasie znajdują się sklepy i restauracje. Nie ma potrzeby pakowania dużej ilości zapasowego jedzenia.

Paliwo:

Wzdłuż całej Carretera Austral można bez większego problemu znaleźć paliwo. Jeśli Twój motocykl ma zasięg co najmniej 300 km nie ma potrzeby brania zapasowego paliwa. Najbardziej rozpowszechnioną siecią stacji benzynowych w Chile jest Copec.

Droga:

Północny fragment Carretera Austral jest częściowo wyasfaltowany. Południowe odcinki są prawie wszystkie szutrowe. Większość z nich jest w dobrym stanie.

Warto zwrócić uwagę na liczne, małe mosty nad strumieniami. Wiele z nich jest drewnianych, a więc po deszczu bardzo śliskich. Pamiętajcie o tym, bo o wywrotkę nietrudno.

Pogoda:

Pogoda w Patagonii to słynny i szeroko omawiany temat. Przede wszystkim pogoda zmienia się tam jak w kalejdoskopie. Tak, często pada deszcz. Ale zazwyczaj niezbyt długo i przeplata się ze słońcem. Pamiętaj jednak aby na pewno wziąć ze sobą do Patagonii ciuchy przecideszczowe i bieliznę termiczną, która zapewni Ci ciepło.  Przygotuj się na wszystkie pory roku (nawet śnieg w środku lata) przez kilka godzin.

Wiatr w tej części kontynentu nie jest zazwyczaj dotkliwy. Wichury zczynają się bardziej na południu po stronie argentyńskiej.

 

Części i dostępny serwis:

Jeśli potrzebujesz części, masz pecha… Od Puerto Montt na południe nie ma praktycznie żadnych sklepów motocyklowych ani serwisów. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma mechaników. Małe garaże i lokalnych mechaników znajdziesz w każdym średniej wielkości mieście.

Możesz zamówić części z Santiago de Chile albo jakiegokolwiek dealera z centralnej części kraju i czekać na ich dosłanie. Pamiętaj jednak, że większość dealerów w Chile akceptuje płatności online tylko z chilijskiego konta bankowego! Czyni to zamówienia online naprawdę trudnymi do realizacji. Jeśli masz problem z zamówieniem części, napisz do nas – zawsze spróbujemy Ci pomóc. 

Jeśli będziesz potrzebował pomocy drogowej, zawsze możesz liczyć na pomoc, od któregokolwiek z przejeżdżających samochodów. Nikt tu Cię nie zostawi samopas w potrzebie. Na większości trasy ruch lokalny odbywa się regularnie i ktoś na pewno pomoże.

 

Wybór opon:

Każdy ma swój ulubiony model.  Nie chcemy wchodzić w dyskusje na temat opon w tym artykule.  Naszym faworytem na wyprawę dobPatagonii jest Michelin Anakee  Wild. Na tych oponach możemy pokonać nawet do 8000 km, ma  akceptowalna przyczepność na większości powierzchni i jest dobrym kompromisem na trasy asfaltowo – szutrowe.   Niezależnie od tego, co wybrałeś, opona terenowa mieszana jest najlepszym rozwiązaniem do Patagonii.

Cała trasa, do iz Puerto Montt ma około 4000 km. Nie będziesz musiał zmieniać opon, pod warunkiem że zaczniesz wyprawę na nowym komplecie.

 

Pieniądze:

Bankomaty można znaleźć tylko w większych miastach. Upewnij się, że masz ze sobą wystarczająco chilijskich pesos przed opuszczeniem Puerto Montt. W wielu miejscach można w Chile płacić przy pomocy karty kredytowej, również na stacjach benzynowych.

serwis motocyklowy w Chile

 

.

 

Kiedy już jesteś dobrze przygotowany do podróży po południu Chile, pokażemy Ci kilka opcji trasy, spośród których możesz wybrać najbardziej Ci odpowiadającą. Nasz artykuł nie jest jednak propozycją trasy “dzień po dniu”.

 

Jeśli chcesz, abyśmy przygotowali całą trasę dla Ciebie, z lub bez zakwaterowania, chętnie to zrobimy: po prostu wyślij do nas wiadomość e-mail z zapytaniem!

 

 

 

Punktem startowyn słynnej Ruta 7 jest Puerto Montt

Puerto Montt nie jest szczególnie urokliwym miejscem. Ale nie da się go ominąć; to po prostu początek podróży po Ruta 7. Wybór hoteli i cabanas jest tu bardzo duży i w zależności od budżetu każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chcesz zatrzymać się w hotelu sieciowym o znanym standardzie, możesz skorzystać z Diego de Almagro. Jeśli wolisz zakwaterowanie w cabañas, rozsądną opcją są Cabañas del Puerto.

Carretera Austral

Jeśli zamierzasz odpocząć kilka dni w okolicy i podróżujesz w grupie, przyjemnym rozwiązaniem są cabañas nad samym morzem. Wszystkie można znaleźć w booking.com. Na centralnym placu w Puerto Montt znajduje się kilka restauracji i barów, które warto odwiedzić.

Puerto Montt do Hornopiren

 

Można wybrać następujące opcje: trasa 138 km lub trasa 106 km. 

1. Pierwsze prowadzi wzdłuż linii brzegowej, drogą V-875, a następnie łączy się z Ruta 7 później i dociera do Hornopiren. My najczęściej wybieramy właśnie tę opcję, która jest znacznie rzadziej uczęszczana. Trasa ta gwarantuje wspaniałe widoki na ocean. Po drodze można zobaczyć tradycyjne, rybackie wioski.

2. Opcja druga od początku prowadzi po Ruta 7. Widoki są o wiele mniej zróżnicowane, choć nadal interesujące.

Puerto Montt do Hornopiren

Kolejny dzień zaczyna się malowniczą, długą przeprawą promową. Na tym odcinku po prostu nie ma drogi. I jedyną możliwością jest skorzystanie właśnie z promu. W Hornopiren działa kilka firm promowych. Ale kursów nie ma dużo. Warto więc zrobić rezerwację z wyprzedzeniem. Prom możesz zarezerwować online.

Przeprawa promowa Hornopiren

Wskazówka: na przystani należysię stawić około godziny przed odpłynięciem promu. Znane są przypadki osób, które się spóźniły i nie było już dla nich miejsca na promie.

 

Po zjechaniu z promu czeka nas przejazd przez prawdziwy jurajski las! Wszystko tu wygląda jak z filmu o dinozaurach. Brakuje tylko samych dinozaurów. Trasa jest tu nieutwardzona, a drewniane mosty są zazwyczaj bardzo śliskie i wilgotne!  To niezwykle dziki i niespodziewany fragment Carretera Austral. My go bardzo lubimy.

Po drodze warto się zatrzymać przy Sendero los Alceres i Sendero Cascadas Escondidas (-42.659570, -72. 580821). Te dwa krótkie, piesze szlaki turystyczne dają fantastyczną okazję do spaceru wśród lasu deszczowego i doświadczenia go z bliska. Gorąco polecamy poświęcenie trochę czasu na choćby jeden z tych spacerów.

W Chaiten, cabañas Volcanes Patagonicos są jednymi z najlepszych w okolicy. Dla osób preferujących nieco więcej wygód, polecamy hotel Yelcho en La Patagonia, położony nieco poza miastem.

Sendero los Alceres i Sendero Cascadas Escondidas
Przeprawa promowa Hornopiren

W kolejnym dniu, na odcinku Chaiten – Futaleufu, znowu można wybrać dwie trasy: 152 km / 340 km.

Naszym zdaniem warto poświęcić więcej czasu w samym Futaleufu i okolicach, które są wyjątkowo malownicze. Sam dojazd do Futaleufu nie jest długi. W Futaleufu znajduje się stacja paliw.

W okolicy warto odwiedzić Lagunę Espejo, miejsce na pewno zapadnie Ci w pamięci. A jazda tam daje możliwość podejrzenia lokalnych realiów życia.

Jeśli chodzi o nocleg możesz zostać w Futaleufu lub wrócić z powrotem w kierunku Ruta 7 i zatrzymać się np. w  Puyuhuapi. Cała taka pętla ma około 340 km. W  Puyuhapi również znajduje się stacja benzynowa.

Szkoda jednak byłoby nie spędzić trochę czasu w Futaleufu. Jest to słynne miejsce raftingu, a Laguna Espejo jest zdecydowanie warta dodatkowych kilometrów. W Futaleufu nie ma zbyt wielu możliwości noclegowych: pamiętaj, aby zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem.

Z Futaleufu lub z Puyahuapi, w zależności od tego, co wybrałeś możesz przejechać przez kilka pobocznych “pętli”: drogi X-11 i X-13. Trasa ta będzie prowadzić wokół Lago Claro Solar, Lago Negro i Lago Rosselot. Widoki tutaj są absolutnie magiczne i na pewno nie będziesz żałować tych dodatkowych kilometrów.

Następną okazją na wycieczkę poza główną drogę Ruta 7 jest Puerto Cisne. Samo miasteczko nie jest specjalnie atrakcyjne, ale jest dobrym miejscem do obserwacji wielorybów i delfinów. Przy porcie znajduje się wiele łodzi, które organizują tego typu atrakcje. Odcinek drogi w pobliżu Puerto Cisne jest wykonany z zagęszczanej soli: uważaj jest bardzo ślisko, gdy jest mokro… W Puerto Cisne znajdziesz paliwo i podstawowe zakwaterowanie.

 

Sendero los Alceres i Sendero Cascadas Escondidas
Puerto Aysen i Puerto Chacabuco

Wioski Puerto Aysen i Puerto Chacabuco nastawione są przede wszystkim na turystów trekkingowych. Jednak sama jazda tam jest wspaniała. Będziesz jechać wzdłuż malowniczej rzeki Rio Manihuales.

Na dalszą podróż możesz wybrać jeden z trzech wariantów:

1. Kontynuować jazdę po głównej Ruta 7.

2. Podążać trasą wzdłuż Rio Manihuales.

3. Objechać dwie boczne pętle w okolicy. Wybierz to, co Ci odpowiada, ale pamiętaj o paliwie i zasięgu jaki masz na motocyklu! Żadna z tych opcji Cię nie zawiedzie, a wspaniałe widoki są warte jazdy!

Carretera Austral Ruta 7

Kolejny przystanek w podróży na południe to Puerto Chacabuco, skąd drogą nr 240 dotrzesz do Coyhaique.

Jest to większe, stosunkowo turystyczne miasto, które jest równocześnie bazą wypadową do wielu atrakcji w okolicy. Jest to dobre miejsce na odpoczynek i regenerację.  Jeśli dotrzesz do Coyhaique wcześnie lub po dniu odpoczynku, możesz dodatkowo zrobić 157 km wycieczkę, całą po drogach szutrowych. To będzie piękna jazda wśród jezior i lasów.

Naszym następnym przystankiem jest Puerto Rio Tranquilo (216 km od Coyhaique). W pobliżu Puerto Rio Tranquilo znajdują się słynne marmurowe jaskinie (Catedrales de Marmol). Zdecydowanie warto je odwiedzić – wiele agencji turystycznych w mieście organizuje przejażdżki łodziami do Catedrales de Marmol. Biura większości operatorów znajdują się przy głównej drodze. Zazwyczaj nie ma potrzeby rezerwacji z wyprzedzeniem.

Kolejna przerwa na dłuższy odpoczynek, to miasteczko Cochrane (115 km od Puerto Rio Tranquilo). Możesz tu nabrać sił przed ostatnim odcinkiem podróży do Villa  O’Higgings – “prawie” końca Ruta 7 🙂

Carretera Austral Chile

Sugerujemy jedbak, aby z Villa O’Higgings pojechać do prawdziwego końca (początku) Carretera Austral. Jest to zaledwie 57 km od misateczka. Dojazd tam zajmuje około 3 godzin, ale będziesz na rzeczywistym końcu/początku słynnej Carretera Austral! Stamtąd musisz wrócić do Villa O’Higgins tą samą drogą  – nie ma innej opcji. Ale sceneria jest wyjątkowa, a uczucie bycia na końcu Ruta 7 jest bezcenne!

Sugerujemy zarezerwować z wyprzedzeniem nocleg w Villa O’Higgins. W miasteczku jest stacja benzynowa, ale niewiele opcji zakwaterowania.

Carretera Austral Villa O'Higgins
Początek Ruta 7 Carretera Austral

I to jest Villa O’Higgins! Ushuaia, czyli koniec (początek) Ruta 40 i jednocześnie Panamericana jest może bardziej znana, ale dotarcie do końca Ruta 7 jest nie większym osiągnięciem. I zaryzykujemy stwierdzenie, że zrealizowanym przez mniej ludzi…

 

Co dalej?

 

Bądź gotowy na wyprawę po Carretera Austral z MotoBirds lub samodzielnie. Jak tylko granice Chile zostaną oficjalnie otwarte, poinformujemy Cię o terminach transportów do Chile i planowanych przez nas wycieczek po Ameryce Południowej, w tym po Carretera Austral. Marzymy, żeby wrócić tam jak najszybciej! Zapisz się do naszego Newslettera, aby nie przegapić informacji!

Subskrybenci newslettera dostają więcej!

Dołącz do Uskrzydlającego Newslettera MotoBirds, aby nie umknęły Ci żadne ważne treści, testy sprzętu, podróżnicze inspiracje i najnowsze oferty w przyszłości! i najnowsze oferty! Damy Ci też znać o świeżych publikacjach na naszym blogu.

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy
0