JAK MOTOBIRDS PAKUJE MOTOCYKLE DO TRANSPORTU
Granice stopniowo się otwierają, krok po kroku, w końcu coraz więcej możemy podróżować. Wszyscy marzymy o powrocie do podróży motocyklowych! Wyprawa w wymarzone miejsce często wiąże się z koniecznością transportu Twojego motocykla w dalekie zakątki świata. Wszyscy kochamy nasze motocykle. Kiedy oddajesz do transportu swój motocykl, chcesz go otrzymać w miejscu docelowym w dokładnie takim samym stanie, w jakim go przekazałeś. Niewiele jest bardziej irytujących rzeczy niż zaginięcie namiotu lub zaskoczenie pękniętą przednią szybą motocykla w dniu, w którym chcesz rozpocząć wyprawę. Transportujemy motocykle uczestników wycieczek MotoBirds, ale także dla niezależnych podróżników. Szczegóły dotyczące naszych planowych transportów i podróży znajdziesz na www.motobirds.com
WIEMY JAK TRANSPORTOWAĆ MOTOCYKLE
Zarabiamy na życie nie tylko podróżując na motocyklach, ale także organizując ich transport!
Przede wszystkim zainwestowaliśmy w odpowiednie narzędzia, klatki i sprzęt. Dopracowaliśmy też procesy związane z realizacją całej usługi transportowej od A do Z. Zaprojektowaliśmy odpowiednie instrukcje i procedury, aby cały transport przebiegał bezpiecznie. Nie ma znaczenia, czy gotujesz spaghetti po bolońsku, czy pakujesz motocykl. Uzyskanie samego pysznego dania oznacza, że musisz postępować zgodnie z recepturą. Im bardziej solidny przepis, tym bardziej przewidywalny wynik.
DIABEŁ TKWI W… PROCESACH
Pomijając na razie makaron, naszym celem jest dostarczenie twojego motocykla:
na czas,
bez uszkodzeń,
ze wszystkimi powierzonymi nam przedmiotami, bagażem,
bez marnowania Twojego czasu na „walkę” z administracją celną itp.,
w uzgodnionej przez nas cenie: bez dopłat i ukrytych kosztów.
W tym artykule podzielimy się z Tobą wszystkimi etapami procesu, które przechodzimy, gdy wysyłamy Twój motocykl.
01
PRZYJĘCIE MOTOCYKLA DO TRANSPORTU
Kiedy Twój motocykl dotrze do naszego magazynu, dokładnie go sprawdzamy. Fotografujemy sprzęt z każdej strony, a także kręcimy krótki filmik z Twoim motocyklem w roli głównej. Robimy to, aby utrwalić jego stan i mieć odpowiednią dokumentację. Mamy wtedy punkt odniesienia, w stosunku do tego, co będziesz odbierał „po drugiej stronie”. Następnie wypełniamy listę kontrolną wysyłki motocykla. Na tej liście dokumentujemy jego stan, a także odnotowujemy, jakie dodatkowe elementy są przez Ciebie przekazane z motocyklem do transportu, np. sakwy, kufry, tank-bag, kask itp.
Lista kontrolna zostanie później dołączona do Twojego motocykla i będzie z nim „podróżować”. Ważne jest dla nas i dla Ciebie, abyśmy zachowali te szczegółowe informacje: wtedy wiemy w miejscu docelowym, co zostało zrobione z motocyklem, jakie przedmioty zostały wysłane i jaki był stan każdego z elementów.
Pomimo całej dołożonej przez nas staranności, czasami – choć na szczęście rzadko, zdarzają się problemy… Na przykład odkrywasz zarysowane siedzenie. Wracamy wtedy do listy kontrolnej i zdjęć, aby dowiedzieć się, czy to my jesteśmy za to odpowiedzialni i jeśli tak naprawiamy szkodę, i od razu rozwiązujemy problem. Każdy taki incydent jest dla nas nauczką i doskonalić nasze procesy, dostosować metody lub ulepszać oprzyrządowanie.
02
JAK PAKUJEMY TWÓJ MOTOCYKL
Każda „operacja” pakowania motocykla do naszej specjalnej latki lub na platformę jest dokumentowana na naszej liście kontrolnej pakowania. Dzięki temu doładnie wiemy, co zostało zrobione z Twoim motocyklem, kto co wykonał i na jakim etapie itp. Lista „podróżuje” z Twoim motocyklem.
Sprawdzamy, czy akumulator jest odłączony. Jeśli nie, odłączamy i zabezpieczamy luźny kabel taśmą izolacyjną. To oczywiście wymóg prawa. Ale także dzięki temu Twój motocykl zapali w miejscu docelowym.
Weryfikujemy, czy kluczyk jest prawidłowo zabezpieczony.
Jeśli Twój motocykl jest zbyt szeroki, aby zmieścić się w naszej klatce z zamontowanymi kuframi, zdejmujemy je i odpowiednio zabezpieczamy.
Demontujemy przednią szybę i lusterka. Jeśli odkręcimy śruby lub są jakieś inne luźne elementy, przechowujemy to wszystko w torbie z zamkiem błyskawicznym. Na tej torbie zapisujemy numer rejestracyjny twojego motocykla i przyczepiamy ją do niego, aby mieć pewność, że wiemy, do którego sprzętu przynależy. Dzięki temu w miejscu docelowym łatwo przygotować do odbioru motocykl.
Twój motocykl jest umieszczany w naszej specjalnej metalowej klatce lub na platformie. NIE demontujemy przedniego koła. To wielka zaleta: nie ma ryzyka uszkodzenia koła ABS lub uszkodzenia jednej z tarcz hamulcowych. Nie ingerujemy w moment dokręcania śrub i nakrętek twojego motocykla. To ważne dla twojego bezpieczeństwa. I oczywiście przyspiesza to proces pakowania.
Przypinamy motocykl od przedniego widelca, do górnej części tylnego koła i do przedniego koła. Zawsze dokładnie sprawdzamy, czy pasy nie kolidują z żadną częścią motocykla: przewodem hamulcowym, linką, owiewką itp..
Mocujemy i zabezpieczamy elementy metalowej klatki wokół motocykla. Następnie weryfikujemy, czy żadne części motocykla nie stykają się z ramą klatki. Jeśli istnieje punkt styku, którego nie możemy, wyeliminować, odpowiednio zabezpieczamy motocykl – chcemy mieć pewność, że nic nie zostanie zarysowane.
Osobno zabezpieczamy przednią szybę i lusterka. Są przymocowane w bezpiecznym miejscu do motocykla. Na każdej części oczywiście zapisujemy numer rejestracyjny.
Osobno pakujemy kufry, torby, sakwy i inne przedmioty, które przekazałeś nam do transportu wraz z motocyklem. Wszystkie te rzeczy są uważane za „bagaż”. Bagaż jest transportowany na dedykowanej palecie. Pomiędzy wszystkimi torbami i sakwami umieszczamy gumowe maty. Na koniec cała paleta z bagażem jest owinięta folią plastikową. Folia utrzymuje wszystko „razem”, a także zapewnia dodatkową ochronę.
Czasami jesteśmy zaskoczeni ilością bagażu, który niektórzy motocykliści chcą zabrać ze sobą. Jego zbyt duża ilość może generować problem w zmieszczeniu się w ilości dostępnego miejsca! Dlatego prosimy motocyklistów o ograniczenie się do 4 sztuk bagażu na motocykl. Na przykład: dwa kufry, jedna torba na zbiornik, jedna torba na kółkach. Natomiast, jeśli zdecydowanie chcesz wysłać więcej rzeczy wraz ze swoim motocyklem, oczywiście zabierzemy je. Ale tak jak w samolocie, zostaniesz poproszony o uiszczenie niewielkiej opłaty za każdą dodatkową sztukę bagażu.
Jeszcze raz sprawdzamy, czy każdy motocykl jest dobrze przymocowany.
Klatka, w której znajdują się motocykle, jest pakowana do kontenera. Paleta z bagażami jest pakowana jako ostatnia.
Do każdego motocykla dołączona jest wypełniona lista kontrolna. Znajdziesz ją w miejscu docelowym.
03
ZANIM ODBIERZESZ SWÓJ MOTOCYKL
W miejscu docelowym lista kontrolna pomaga nam złożyć ponownie twój motocykl i przygotować go do odbioru. Do motocykla mocujemy także Twój bagaż. Sprawdzamy ciśnienie w oponach i uruchamiamy silnik.
Jeśli stwierdzimy, że Twój motocykl nie odpala, natychmiast Cię o tym poinformujemy. To samo z niskim ciśnieniem w oponach – lub jakimkolwiek innym problemem, który zauważymy.
04
TWOJA ODPOWIEDZILANOŚĆ
Zanim odbierzesz swój motocykl, musisz go dokładnie sprawdzić. Jeśli jest coś, co postrzegasz jako „problem” lub niedociągnięcie z naszej strony, powinieneś nas o tym od razu poinformować. Twoim obowiązkiem jest również upewnienie się, że motocykl funkcjonuje prawidłowo: hamulce itp. Nigdy nie wykonujemy jazdy próbnej żadnego motocykla!