fbpx
Jak wybrać wyprawę motocyklową – klasyfikacja MotoBirds

Jak wybrać wyprawę motocyklową – klasyfikacja MotoBirds

Jak wybrać wyprawę motocyklową – klasyfikacja MotoBirds

Jak wybrać wyprawę motocyklową, aby odpowiadała naszym oczekiwaniom? Jak to zrobić, abyśmy na koniec nie czuli niedosytu z jazdy, abyśmy czerpali z niej przyjemność i mogli w pełni korzystać z uroków odwiedzanego regionu przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji czasu jazdy do czasu przeznaczonego na relaks? Każdy z nas, kto kiedykolwiek zdecydował się lub rozważał udział w zorganizowanej wyprawie motocyklowej zadawał sobie tego typu pytania. W MotoBirds dobrze wiemy, że osoby, które się do nas zgłaszają ciężko pracowały na swój wolny czas. Naszym celem jest upewnienie się, że każdy wróci do domu usatysfakcjonowany, z cudownymi wspomnieniami i niezapomnianymi wrażeniami z wyprawy. Wybór wyprawy odpowiednio dopasowanej do potrzeb i marzeń stanowi podstawę. Przeczytaj zatem ten artykuł i dowiedz się, co w MotoBirds zrobiliśmy, aby ułatwić Ci zadanie i pomóc w wyborze idealnego rozwiązania.

KLASYFIKACJA I RODZAJE WYPRAW MOTOBIRDS

 

Czy wspominaliśmy już jak bardzo zależy nam, aby każdy, kto decyduje się na wyprawę z MotoBirds wrócił z niej w pełni usatysfakcjonowany? Tak… powtórzymy to jeszcze nie raz! Wybór właściwej wyprawy to klucz do spędzenia urlopu tak, abyś na jego koniec nie czuł ani przeciążenia ilością wrażeń, ani niedosytu. No chyba, że mówimy o rodzącej się potrzebie wzięcia udziału w kolejnej wyprawie… haha! Nie da się zorganizować jednej, pasującej wszystkim, motocyklowej przygody, a nam zależy by każdy mógł w naszej ofercie znaleźć coś dla siebie. Dlatego, żeby było to możliwe, w MotoBirds wprowadziliśmy specjalny, bardziej szczegółowy podział nie tylko ze względu na skalę trudności, ale także na typ wyprawy.

Każda pozycja w naszej ofercie najpierw podlega ocenie ze względu na trudność trasy. Klasyfikujemy ją w skali od 1 do 10. Co to faktycznie oznacza w praktyce? Nasz system oceny ma pomóc uczestnikom zdecydować, czy dana wyprawa jest dla nich odpowiednia pod kątem poziomu ich zaawansowania i umiejętności. Zapytaliśmy o zaproponowaną przez nas skalę trudności motocyklistki i motocyklistów, którzy jeździli z nami – i bacznie wysłuchaliśmy ich uwag.

Drugim kryterium było stworzenie wypraw, które odpowiadałyby na zróżnicowane oczekiwania klientów pod kątem charakteru wyjazdu. Dlatego stworzyliśmy trzy kategorie oferowanych przez nas wypraw, które są skorelowane z poziomem trudności, ale także dają możliwość wyboru pod względem czasu spędzonego na jeździe, czasu wolnego od motocykla i kategorii oferowanych noclegów.

 

OD 2022 ROKU OFERUJEMY NASTĘPUJĄCE KATEGORIE WYPRAW:

Grupy mieszane – wyprawy otwarte dla Wszystkich

Luxe

Explorer

Gravel Heroes

Wyprawy tylko dla kobiet – "Tylko dla Orlic"

ORLICE – Moto Damas

ORLICE – Explorer

ORLICE – Gravel Heroines

Poziom trudności

1 – 3

4 – 7

8 – 10

01

Wyprawy “Luxe” oraz kobiece wyprawy “Orlice – Moto Damas”

Ta kategoria wypraw oferuje poziom trudności od 1 do 3. Stworzone zostały one z myślą o wszystkich motocyklistach, odpowiednio motocyklistkach, w tym także nowicjuszach, którym zależy na zachowaniu odpowiednich proporcji między czasem spędzonym na motocyklu, a czasem poświęconym na relaks np. nad basenem, czy na plaży. W tym przypadku nacisk kładziony jest bardziej na poznanie regionu, w którym organizowana jest wyprawa, z większą liczbą dni skupionych na aktywnościach poza motocyklowych. Dni jazdy są krótsze, a tempo jazdy wolniejsze. Na tego rodzaju wyprawach proponujemy wyłącznie ekskluzywne zakwaterowanie: wybieramy tylko komfortowe hotele.

 

Wybór wypraw MotoBirds z kategorii Luxe / Moto Damas na rok 2022:

Ameryka Centralna

Od 03 do 16 grudnia zapraszamy do Kostaryki.

Wyprawa motocyklowa na Kostaryke z MotoBirds
Motocyklisci na Kostaryce z MotoBirds
Przejazd motocyklem przez rzeke na Kostaryce

Azja

Między 02 a 13 października zapraszamy do Bhutanu.

Mnich na motocyklu w Bhutanie
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii

02

Wyprawy “Explorer” dla grup mieszanych oraz dla Orlic.

To nasze wyprawy będące zbalansowaną mieszanką jazdy, po różnego rodzaju drogach oraz aspektów poznawczych danego regionu. Poziom trudności waha się od 4 do 7. Niektóre z tych wypraw odbywają się głównie po drogach asfaltowych (nigdy głównych), podczas gdy inne oferują mieszankę dróg asfaltowych, szutrowych i nieutwardzonych. Nacisk kładziony jest na eksplorację regionu poprzez jazdę bocznymi drogami, co oznacza także możliwość pojawienia się wyzwań technicznych, czy to ze względu na rodzaj nawierzchni, klimat czy topografię drogi. W miarę możliwości w trakcie wyprawy noclegi zaplanowane są w wygodnych pensjonatach lub hotelach butikowych (trzygwiazdkowych lub równoważnych). Uczestnicy powinni być jednak przygotowani na tymczasowy dyskomfort związany z klimatem, odległością, stanem dróg itp.

 

Wybór wypraw MotoBirds z kategorii Explorer na rok 2022:

Afryka

Od 05 do 19 marca zapraszamy do Tanzanii.

Tanzanię odwiedzimy także pomiędzy 01 a 15 października.

Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Wyprawa motocyklowa po Tanzanii z MotoBirds
Motocykliści z Kilimandzaro w tle

Azja

W sierpniu w dniach 21 – 31 zapraszamy do Ladakhu, w Himalaje.

We wrześniu między 03 a 14 odkryjemy nowe, off-roadowe drogi w Hiamalajach.

Orlice zapraszamy na klasyczną orlicową wycieczkę w Himalaje w dniach 20 – 30 sierpnia (tam orlicowy projekt miał swoje początki).

Wyprawa motocyklowa w Himalaje z MotoBirds
Motocyklem przez Himalaje

Ameryka południowa

Pomiędzy 06 a 25 stycznia 2023 zapraszamy na koniec świata do kultowej Patagonii.

Wyprawa motocyklowa do Ushuaia
Jazda motocyklem przez Patagonie
Wyprawa adventure do Patagonii na motocyklach BMW

Ameryka centralna

Na przełomie listopada i grudnia od 19.11 do 02.12 zapraszamy do Kostaryki.

Zachód słońca w Kostaryce
Przejazd motocyklem przez rzeke na Kostaryce
Przejazd przez błoto motocyklem w Kostaryce

03

Wyprawy „Gravel Heroes / Heroines” (grupa mieszana i Orlice).

Jak sama nazwa wskazuje, są dla tych motocyklistek i motocyklistów, którzy szukają wyjątkowych przygód w terenie i zależy im przede wszystkim na jeździe terenowej. Poziom trudności plasuje się od 8 do 10. To nasze najbardziej wymagające wyjazdy. Trudności mogą być spowodowane odległościami, które trzeba przebyć każdego dnia, wysokością, klimatem, warunkami na trasie, czy też rodzajem nawierzchni. Te wyprawy przeznaczone są dla osób, które szukają wyzwań, przygody, nie unikają kurzu, brudu i wymagającej jazdy. Są to wyprawy, których realizacja w pojedynkę byłaby nie lada wyzwaniem. Chociaż nie są to na pewno ekstremalne obozy hard-enduro, niektóre dni z pewnością będą wymagały wytrzymałości, wysiłku i umiejętności. Zakwaterowanie nie obejmuje biwakowania, ale niektóre noclegi są w podstawowym standardzie – przede wszystkim ze względu na fakt, że w odległych od głównych szlaków regionach nie ma lepszych dostępnych opcji. Tam gdzie to możliwe noclegi zapewnione są w komfortowych pensjonatach, butikowych hotelach lub hotelach trzygwiazdkowych.

 

Wybór wypraw MotoBirds z kategorii Gravel Heroes/Heroines na rok 2022:

Afryka

Wszystkich fanów off-rodu zapraszamy do Tanzanii od 20 marca do 3 kwietnia.

Panie, off-roadowe Orlice, zapraszamy w październiku od 15 do 29 do Tanzanii.

Jazda motocyklem przez step w Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii
Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii

W naszym katalogu wycieczek zauważysz, że nie wszystkie wycieczki są dostępne we wszystkich trzech kategoriach. Powodem są ograniczenia logistyczne. Może się tak zdarzyć również, że na stronie widnieje informacja o wyprzedaniu wszystkich miejsc. Warto jednak do nas zawsze napisać na wypadek czyjejś rezygnacji.

04

PONIŻEJ ZNAJDUJE SIĘ OPIS, CO OZNACZA NASZ POZIOM OCENY TRUDNOŚCI TRASY.

 

od 1 do 2:

Cała trasa prowadzi po drogach asfaltowych. Nie jest potrzebna żadna specjalna wytrzymałość motocyklowa ani umiejętności techniki jazdy. Tę podróż można odbyć na praktycznie każdym rodzaju motocykla, o ile ma wystarczającą moc, aby dotrzymać tempa grupie. Te wycieczki są odpowiednie dla wszystkich motocyklistek i motocyklistów, bez względu na doświadczenie, w tym również dla nowicjuszy.

od 3 do 4:

Większość trasy prowadzi po drogach asfaltowych. Może być jednak kilka odcinków po drogach szutrowych lub gruntowych. Dni jazdy są dłuższe niż w poprzedniej kategorii. Może być kilka dni jazdy na dystansach powyżej 250 km. Te trasy można pokonać na dowolnym motocyklu, pod warunkiem, że ma wystarczającą moc, aby dotrzymać tempa grupie i może pokonać sporadyczne odcinki bez asfaltu. Na takich wyprawach komfortowo będą czuć się motocyklistki i motocykliści nawet z niewielkim doświadczeniem, ale Ci, którym nie straszne jest zjechanie z asfaltu.

od 5 do 6:

Większa część trasy prowadzi po drogach asfaltowych. Zdarzają się dłuższe odcinki albo nawet dni po drogach gruntowych lub szutrowych, o zróżnicowanym stanie. Dni jazdy mają zazwyczaj ponad 200 km. Może być kilka dni powyżej 350 km. Na tych trasach najlepiej sprawdzają się motocykle o pojemności co najmniej 600 cm3. W niektórych przypadkach klimat i/lub wysokość może również odgrywać rolę. Te wycieczki są odpowiednie dla motocyklistek i motocyklistów, którzy mają doświadczenie z dłuższymi dniami „w siodle”. Kiedy te wyjazdy nie odbywają się na organizowanych przez MotoBirds motocyklach, należy pamiętać o odpowiednim wyborze opon. Trzeba być także gotowym na „chaos na drodze”, czyli lokalne zwyczaje w ruchu drogowym, które mogą być trudne i nieoczekiwane w porównaniu do tego, co obowiązuje np. w Europie.

od 7 do 8:

Większość trasy prowadzi po drogach nieutwardzonych, gruntowych i szutrowych. Mogą pojawić się dłuższe odcinki z piaskiem, błotem, kamieniami lub „tarką”. Mogą wystąpić też fragmenty wymagające zaawansowanej techniki jazdy. Niektóre z odcinków trasy nie są na co dzień utrzymywane, w związku z tym ich stan może być bardzo różny (głównie zależy to od pogody). Istotną rolę może również odgrywać klimat i/lub wysokość. Niektóre dni jazdy mogą mieć ponad 400 km. Wymagany jest dobry poziom wytrzymałości motocyklowej na długą jazdę, a także doświadczenie w terenie. Kiedy te wycieczki nie odbywają się na organizowanych przez MotoBirds motocyklach, należy pamiętać o odpowiednim doborze opon. Trzeba być także gotowym na „chaos na drodze”, czyli lokalne zwyczaje w ruchu drogowym, które mogą być trudne i nieoczekiwane w porównaniu do tego, co obowiązuje np. w Europie.

od 9 do 10:

To najbardziej wymagające wyprawy. Odległości są duże, a większość trasy jest nieutwardzona. Mogą pojawiać się bardzo zróżnicowane warunki jazdy. Ekstremalne warunki klimatyczne, w tym np. bardzo duża wysokość również często odgrywają znaczącą rolę. Niektóre dni jazdy będą miały ponad 450 km, i mogą trwać ponad 8 godzin. To wyprawy dla doświadczonych jeźdźców i koneserów trudnych warunków. Tylko duże doświadczenie w jeździe w różnych warunkach terenowych pozwoli czerpać satysfakcję z takiej trasy i przyjemność z obserwowania mijanych krajobrazów. Te wycieczki nie są przeznaczone dla dużych motocykli turystycznych. Trzeba być także gotowym na „chaos na drodze”, czyli lokalne zwyczaje w ruchu drogowym, które mogą być trudne i nieoczekiwane w porównaniu do tego, co obowiązuje np. w Europie.

Mamy nadzieję, że powyższy opis oferowanych przez MotoBirds kategorii wyjazdów oraz skala ich poziomu trudności pozwoli Ci podjąć najlepszą decyzję co do wyboru wycieczki marzeń.

 

Wyprawy motocyklowe MotoBirds – jak my to robimy

Wyprawy motocyklowe MotoBirds – jak my to robimy

Wyprawy motocyklowe MotoBirds – jak my to robimy

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak przygotowujemy oferowane przez nas wyprawy motocyklowe MotoBirds, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania! Zapraszamy do przeczytania pełnego artykułu, w którym na przykładzie jednej z najnowszych wypraw – po Tanzanii, zdradzamy trochę naszych organizacyjnych tajemnic i pokazujemy jak podchodzimy do tego, by Twoje doświadczenia i przeżycia podczas wspólnych podróży były jak najlepsze. W dobrej organizacji wyjazdu, nie chodzi tylko o to, aby wybrać miejsce docelowe, zarezerwować kilka hoteli i przyjąć rezerwacje – to o wiele więcej pracy!

Wyprawy motocyklowe MotoBirds są jak góra lodowa

Zanim zabierzemy kogokolwiek z nami na wyjazd, musimy przejść przez miesiące przygotowań. Najlepszą analogią, jaka mogłaby się nasunąć, jest góra lodowa: prace przygotowawcze, które wykonujemy, to zanurzona część góry lodowej, której około 90% jest niewidoczna pod wodą.

To czego doświadczacie na trasie: 10%
Prace przygotowawcze: 90%
W tym artykule powiemy Wam o tych 90% które są niewidoczne!

Jesteśmy w końcowej fazie organizowania dwóch wypraw do Tanzanii, które odbędą się w marcu i październiku 2022 roku. Jest to więc świetna okazja, by podzielić się z tym, jak do tego podchodzimy. A także co to oznacza dla Ciebie jako uczestnika – jeśli dołączysz do jednej z naszych wypraw. 

Zatem przyjrzyjmy się z bliska pracom przygotowawczym, które są związane z organizacją wypraw motocyklowych MotoBirds.

 

JAK WYBIERAMY MIEJSCA NA WYPRAWY

 

W przypadku Tanzanii nie był to tak oczywisty i łatwy wybór, jak mogłoby się wydawać! Zostaliśmy poważnie dotknięci przez kolejne nieprzewidywalne ograniczenia związane z COVID. W wyniku tego miniony rok był w większości katastrofą.

Wyprawy motocyklowe MotoBirds na całym świecie

Ograniczenia związane z pandemią zatrzymały nas w martwym punkcie… Najpierw musieliśmy znaleźć nowe miejsca na wyprawy, do których podróżowanie byłoby w ogóle możliwe. Po drugie, miejsca te musiały być atrakcyjne pod względem podróżowania na motocyklu, zarówno po drogach asfaltowych, jak i w terenie, a także oferować dodatkowe atrakcje… Na przykład Szwajcaria (choć dostępna i piękna) ze względów formalnych nie może się znaleźć na liście miejsc, w których można jeździć w terenie…

Na szczęście niektóre państwa pozostały otwarte na turystykę. Musieliśmy też mieć wystarczający poziom komfortu, że zasady wjazdowe obowiązujące w tych krajach nie zmienią się z dnia na dzień, czyniąc wszystkie nasze wysiłki i inwestycje bezwartościowymi.

Żyrafy w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej po Tanzanii

DLACZEGO TANZANIA?

 

MotoBirds przez długi czas nie miało w swojej ofercie wycieczek do Afryki. Skupialiśmy się na Azji, Ameryce Południowej i Środkowej, które od dawna eksplorowaliśmy. Na szczęście jeden z członków ekipy MotoBirds przez kilkanaście lat mieszkał w Afryce.

To dało nam cenną wiedzę z pierwszej ręki, który afrykański kraj może zaoferować najciekawszą motocyklową przygodę i atrakcje, których szukaliśmy… Tym krajem okazała się Tanzania! Ten kraj spełnia wszystkie nasze oczekiwania: oferuje wyjątkowe możliwości jazdy na motocyklu, cudowne krajobrazy, wspaniałe parki z dzikimi zwierzętami oraz świetne zakwaterowanie.

Poza tym chcieliśmy aby nasza oferta była kompletna i nie zabrakło w niej afrykańskiego kontynentu!

 

 

WYPRAWY MOTOCYKLOWE MOTOBIRDS – NASZA KLASYFIKACJA / RODZAJE

 

Pierwszą rzeczą, o której musimy zdecydować przygotowując się do nowej wyprawy, jest to, jaki charakter i motyw przewodni wybrać. Czy będzie to wyprawa po trasach asfaltowych czy raczej terenowa? Innymi słowy, w jakiej kategorii wyjazdów się znajdzie – Luxe, Explorer czy Gravel Heroes (przeczytaj o tym więcej w rozdziale poniżej) oraz jakie będą atrakcje. Wyprawa nie może być „wszystkim naraz” i dla każdego. Musi też wpisywać się w ducha wyjazdów MotoBirds: być bezpieczna, ale jednocześnie pełna przygód, oferować ciekawą jazdę na motocyklu oraz wybór wyjątkowych atrakcji, wysokiej jakości hotele, niezapomniane krajobrazy i oczywiście dostępność samochodu wsparcia.

 

W przypadku Tanzanii naszym celem było zorganizowanie motocyklowej przygody, która łączyłaby następujące elementy:

Wspaniałe wrażenia z jazdy, włącznie z przeprawami przez rzeki, jazdą po single trackach, górach i sawannie, oczywiście z wyjątkową scenerią w tle.

Unikanie jazdy po asfalcie na długich dystansach.
Doskonałe hotele.
Zwiedzanie znanych na całym świecie głównych atrakcji północnej Tanzanii – safari w najwspanialszych parkach narodowych.
Różnorodność: jazda od stepów Massai, przez góry, po plaże nad Oceanem Indyjskim.
Terenowe motocykle dostępne na miejscu i samochód wsparcia.
Cena, która byłaby atrakcyjna w stosunku do oferty.
Możliwość uczestnictwa w wyjeździe motocyklistów, jak również osób jadących samochodem terenowym (4×4) – przy jednoczesnym zapewnieniu, że zarówno 4×4, jak i motocykle mają ciekawe, odpowiednio dostosowane trasy i atrakcje.

Precyzyjne określenie koncepcji wycieczki jest kluczowe dla uczestników. Dzięki temu wiadomo jakiego rodzaju wyzwań, trasy i zakwaterowania można się spodziewać podczas wyjazdu. A wiedza taka pomaga podjąć najlepszą decyzję w wyborze właściwej przygody.

PRZYGOTOWANIE TRASY

 

Jak wspomnieliśmy, jeden z członków naszego zespołu mieszkał i pracował przez wiele lat w różnych krajach Afryki. Wiedzieliśmy więc, co naprawdę warto zobaczyć, i mieliśmy dobry pomysł, co sprawi, że nasza wyprawa motocyklowa MotoBirds w Tanzanii będzie naprawdę wyjątkową przygodą. Świetne safari, wyjątkowe odkrycia, fantastyczne trasy motocyklowe, dobra mieszanka jazdy i innych aktywności, wszystko to znalazło się w naszym planie.

Wyprawa motocyklowa w Tanzanii

Wszystko, co musieliśmy teraz zrobić, to znaleźć sposób, aby połączyć kropki na mapie i stworzyć idealny plan podróży.

 

TOUR PRZYGOTOWAWCZY

 

Wybrana trasa jest tym, co może sprawić, że podróż dla uczestników będzie nudna lub ekscytująca. Można na przykład przejechać przez dowolnie wybrany kraj główną drogą i ograniczyć się do postojów na tankowanie. Tę samą podróż można odbyć małymi, bocznymi drogami poznając miejscowe atrakcje i zwyczaje. Można też pokonać to wszystko ścieżkami terenowymi. Każda z tych opcji daje inne doznania i doświadczenia.

Tanzania jest nowym kierunkiem dla MotoBirds. Musieliśmy poznać dokładnie trasę, na którą zabierzemy uczestników naszych wyjazdów. Jednym z kluczowych wyróżników MotoBirds jest to, że nie oferujemy wycieczek przygotowanych przez podmioty trzecie i nie sprawdzonych przez nas, ani nie siadamy przed Google Maps, aby naszkicować trasę, co każdy mógłby zrobić w zaciszu swojego domu. Każdą trasę poznajemy osobiście – chcemy też mieć pewność, że pasuje do profilu wyprawy. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest przejechanie całej planowanej trasy od początku do końca. Sprawdzamy również dostępne opcje zakwaterowania. Nikt nie chce przykrych niespodzianek – my też nie!

 

WYBÓR TRAS

 

Jest to z naszej strony znaczna inwestycja czasu i pieniędzy, ale wiemy, że warto. Oznacza to, że uczestnicy, którzy pojadą z nami na wyprawę, mogą być pewni, że cała trasa została dokładnie przetestowana. Sprawdzamy atrakcje, najlepsze miejsca do robienia zdjęć, robimy notatki po drodze.

To wszystko przekłada się na:

Większe bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników.

Więcej przyjemności z jazdy.
Większy komfort dla uczestników.
Brak marnowania czasu i eksperymentowania w trakcie wyprawy.
Motocyklem przez Afrykę

Będąc na miejscu wcześniej, wiemy czego się spodziewać i wiemy, że będziemy w stanie poradzić sobie z problemami – jeśli się pojawią. Naszym celem jest zapewnienie motocyklistom jak najlepszych wrażeń z wyprawy z MotoBirds.

Przywiązujemy ogromną wagę do wszelakich prac przygotowawczych, aby uczestnicy wyjazdu mogli jak najlepiej wykorzystać swój cenny urlop.

Po przejechaniu każdego kilometra trasy, którą wymyśliliśmy, zdobywamy niezbędne doświadczenie, aby podjąć optymalną decyzję co do ostatecznego kształtu wyprawy.

Podczas rekonesansu dowiadujemy się, czy jakiekolwiek odcinki zaplanowanej trasy wymagają zmian: może niektóre sekcje oferują zbyt mało do zobaczenia, a może wyzwania techniczne nie są zgodne z poziomem trudności trasy, którą sobie założyliśmy.

 

Afrykańskie dzieci z MotoBirds w Tanzanii

W Tanzanii przejechaliśmy ponad 3000 km w terenie w ciągu 10 dni, aby wytyczyć trasę, którą ostatecznie chcemy zaoferować na wyprawę motocyklową MotoBirds w Tanzanii. Kochamy jazdę na motocyklu, ale ta była naprawdę bardzo intensywna.

Najważniejszy jest efekt: pewność, że Ty jako kierowca będziesz w pełni cieszyć się wyprawą z MotoBirds. Czy to nie dlatego chcesz wybrać się z nami w trasę?

 

WYBÓR ZAKWATEROWANIA

Zakwaterowanie to zawsze trudny wybór… Kolejnym elementem wyróżniającym wyjazdy MotoBirds są noclegi. Staramy się nie jeździć do sieciowych, zazwyczaj bezdusznych, hoteli. Wybieramy miejsca, które mają szczególny urok i klimat. Chcemy abyś czuł się w nich przytulnie jak w domu, ale jednocześnie poznał „lokalne smaczki”.

Exkluzywny nocleg w Tanzanii podczas wyprawy motocyklowej z MotoBirds

Na wyprawie rozpoznawczej po Tanzanii mieszkaliśmy w hotelach, które wstępnie wybraliśmy. Odwiedziliśmy również alternatywne lokalizacje. Naszym celem było zapoznanie się z warunkami każdego z hoteli. Nie polegaliśmy na recenzjach. Szukaliśmy miejsc, które mają wyjątkowy wygląd i klimat. 

Niektóre kraje są cały czas dość tanie, ale Tanzania zdecydowanie do nich nie należy! Ceny niektórych hoteli mogą niejedną osobę wprawić w osłupienie… Tanzańczycy zrozumieli, że mogą zarobić na naturalnym pięknie swojego kraju i jego bogatej dzikiej przyrodzie: zdecydowanie nie jest to tani kraj!

GRA WARTA ŚWIECZKI

 

Chcemy, aby nasze wyjazdy były wyjątkowe, ale także przystępne cenowo. Chcemy, aby oferowały świetny stosunek jakości do ceny. Wszystko to bez uszczerbku na jakości hoteli, bezpieczeństwie trasy czy atrakcyjności odwiedzanych miejsc. Dobrze wiemy, że uczestnicy, którzy wyjeżdżają z nami, ciężko pracowali na swoje wakacje. Chcemy, aby wracali do domu z błyszczącymi oczami, wypiekami na twarzach i byli gotowi zarezerwować z nami kolejną przygodę!

Dlaczego zamiast Tanzanii nie pojechaliśmy do sąsiadującej, tańszej Kenii? Rzeczywiście, Kenia jest tańsza niż Tanzania – i wymyśliła koncepcję safari.

Zastanawiliśmy się nad tym krajem, ale naszym zdaniem Kenia jest w dużej mierze nastawiona na masową turystykę. Po drugie, uważamy, że Kenia nie oferuje takiego samego ogólnego wrażenia krajobrazowego jak Tanzania: Kilimandżaro, Mt Neru, NgoroNgoro, żeby wymienić tylko kilka, znajdują się w Tanzanii. Możliwość jazdy rano po górach, a kilka godzin później po stepie Masajów to rodzaj różnorodności, której szukamy.

MotoBirds nie sprzedaje safari. Oferujemy wyjątkową motocyklową przygodę w niesamowitych i zróżnicowanych krajobrazach – niesamowitą wyprawę motocyklową, z jednymi z najlepszych doświadczeń safari w Afryce Wschodniej – a wszystko to ze wspaniałymi hotelami.

Wystarczy wpisać w Google „safari Ngorongoro”, aby znaleźć 3-dniowy świetny pobyt za 800 USD – bez jedzenia. Nie ma możliwości, aby do takich cen doliczyć koszt wypożyczenia motocykla, hotele, samochód wsparcia itp. – i pozostać przystępnym cenowo.

MotoBirds w Afryce i Bawoly w Tanzanii

Nie jesteśmy organizatorem luksusowych wycieczek safari, jesteśmy motocyklistami, którzy chcą zabrać innych motocyklistów na wyjątkową przygodę, którą zapamiętają na długie lata. Musieliśmy znaleźć rozwiązania, które pasowałyby do tej koncepcji!

Kiedy dołączysz na jedną z naszych wypraw motocyklowych MotoBirds, nie tylko zobaczysz to, co najlepsze w danym kraju lub regionie, jeżdżąc po naprawdę fantastycznych drogach i ścieżkach, ale także będziesz mieć możliwość zrobienia tego za rozsądną cenę, która w najlepszy sposób odzwierciedla stosunek jakości do ceny.

 

PAKIET INFORMACYJNY

 

Jeśli byłeś już na wyprawie z MotoBirds, wiesz, że bardzo dbamy o przygotowanie szczegółowego pakietu informacyjnego. Naszym celem jest pomoc motocyklistom w przygotowaniu się do nadchodzącej wyprawy. Wkładamy w to wiele godzin pracy, aby mieć pewność, że uczestnicy są jak najlepiej przygotowani.

Nasz pakiet informacyjny zawiera:

Ogólny zarys programu, który daje przegląd tego, czego dotyczy wycieczka i jakie będą atrakcje.
Arkusz informacyjny dotyczący kraju i ekspedycji: zawierający szczegółowe informacje o tym, czego można się spodziewać podczas wycieczki: od modeli gniazdek po porady dotyczące pakowania. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby się przygotować.
Dzienny program objaśniający program na każdy dzień wyprawy.
Listę hoteli ze współrzędnymi GPS, numerami telefonów, adresami itp. wraz ze wszystkimi lokalizacjami.
W przypadku niektórych wycieczek: pakiet GPS ze szczegółowymi trasami GPX dla każdego, kto chce z niego korzystać.
Telekonferencję z uczestnikami w celu podsumowania pozostałych pytań przed wyjazdem.

Właśnie uchyliliśmy rąbka tajemnicy, aby pokazać Wam naszą pracę za kulisami, umożliwiającą Wasze podróże. Jesteśmy pasjonatami motocykli, ale dobrze wiemy, że nie ma drogi na skróty przy dokładnym przygotowaniu imprezy, jeśli chcemy sprawić abyście mogli jak najlepiej wykorzystać swój czas podczas wyprawy z nami.

Visit to the Masai village in Tanania
Safari in Tanzania with a Rhino
Visit to the Masai village in Tanania
Adventure motorcycle tour in Tanzania a rider with a masai-2

JESZCZE JEDNA RZECZ O WYPRAWACH MOTOCYKLOWYCH MOTOBIRDS…

 

Nie zajmujemy się organizacją ekstremalnych obozów przetrwania dla fanów hard-enduro, gdzie warunki są spartańskie, a teren szczególnie wymagający. Takie wyjazdy też lubimy, ale nie będziemy ich nikomu oferować w odległych zakątkach świata. To zbyt duże ryzyko. Nasze wyprawy są skierowane do uczestników poszukujących motocyklowych przygód, pragnących odkryć najlepsze krajobrazy i atrakcje danego regionu i poznać jego kulturę. Nie chodzi tylko o samą jazdę. Nasze wycieczki pozwalają wszystkim cieszyć się przygodą swojego życia w komfortowych warunkach.

Pamiętaj jednak, że nasze wyprawy motocyklowe zawsze będą stawiały przed Tobą pewne wyzwania, czy to pod względem wytrzymałości, umiejętności terenowych, dystansów do pokonania, czy klimatu. Dlatego tak ważne jest, aby uczestnicy, którzy myślą o pojechaniu na wycieczkę z MotoBirds, mieli jak najlepsze informacje i mogli dokonywać właściwego wyboru w odniesieniu do rodzaju jazdy i wycieczki, na którą się zapisują. Warto zapoznać się przed wyjazdem ze skalą trudności wycieczek (1 do 10) i kategoriami wycieczek (Luxe, Explorer, Gravel Heroes), które oferujemy.

 

 

Jeśli nadal masz wątpliwości, który wyjazd jest dla Ciebie odpowiedni, napisz do nas e-mail lub zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące organizowanych przez nas wyjazdów!

 

Pełną listę aktualnie oferowanych wypraw znajdziesz w zakładce wyprawy dla każdego.

A jeśli jesteś motocyklistką i chciałabyś wybrać się na podbój świata w damskim gronie, to sprawdź ofertę naszych kobiecych wypraw motocyklowych „Tylko dla Orlic”.

 

 

Pozdrawiamy!

MotoBirds Team

 

Przenośna boczna stopka motocyklowa. PRZYDATNE GADŻETY W PODRÓŻY – NASZA TAJNA BROŃ…

Przenośna boczna stopka motocyklowa. PRZYDATNE GADŻETY W PODRÓŻY – NASZA TAJNA BROŃ…

Przenośna boczna stopka motocyklowa. PRZYDATNE GADŻETY W PODRÓŻY – NASZA TAJNA BROŃ…

Jeśli, tak jak my, regularnie wyjeżdżasz na wyprawy i wycieczki motocyklowe, ten wpis powinien Cię zainteresować! 

Pewnie chociaż raz miałeś przebitą oponę “pośrodku niczego”. A jak nie, to prędzej czy później będziesz miał… Pewnie ociągasz się ze smarowaniem łańcucha pod koniec długiego dnia w siodle. Jak nie masz centralki w motocyklu to te tematy urastają czasem do rangi nie lada problemu. Wiemy jak to jest musieć ściągnąć koło z motocykla, kiedy nie masz go na czym podeprzeć, a dookoła nie ma kompletnie nic co może w tym pomóc. Nam w takich sytuacjach pomaga jeden gadżet, może i dla Ciebie okaże się użyteczny?

Jeśli podróżujesz motocyklem, który nie ma centralki, przy każdej przysłowiowej gumie, czy smarowaniu łańcucha pojawia się problem… Wiemy z doświadczenia, że jeśli motocykl jest akurat załadowany, problem jest nawet większy i często wiąże się z koniecznością ściągnięcia z motocykla całego albo prawie całego bagażu. W takich sytuacjach awaryjnych najczęściej nie ma w pobliżu żadnego przedmiotu, który mógłby posłużyć za podpórkę. Na wszystko jest mało czasu, a my jesteśmy zmęczeni. Bo zgodnie z przysłowiem “nieszczęścia chodzą parami”. Co zatem robić w takich sytuacjach?

Położyć motocykl i w ten sposób próbować ściągnąć koło? A co z cieknącym paliwem? Jak to wszystko rozkręcić, a potem jeszcze postawić? Generalnie same komplikacje! Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś tego podczas podróży motocyklowej, wiesz, że to wcale nie jest zabawne i pożera dużo czasu!

Przenosna boczna stopka motocyklowa MotoBirds

Na jednej z naszych wypraw zdarzyło się, że szprychy przebiły dętkę, a my musieliśmy zdejmować tylne koło aż cztery razy w ciągu jednego dnia… Wtedy obiecaliśmy sobie, że nigdy więcej takich kombinacji!

 

Początkowo zakupiliśmy przenośną boczną stopkę motocyklową z jednego z wiodących internetowych sklepów motocyklowych. Niestety pękła przy pierwszym użyciu w terenie, choć koncepcja “gadżetu” bardzo nam się spodobała. Jedynie wykonanie pozostawiało wiele do życzenia.

 

To wtedy zaczęliśmy myśleć nad naszym własnym, ulepszonym rozwiązaniem, które ułatwiłoby nam życie w sytuacjach awaryjnych. Nasza tajna podróżnicza “broń”, to przetestowana w terenie przenośna boczna stopka motocyklowa MotoBirds, nasza nóżko-podpórka! Co prawda nie zapobiegnie ona przebiciom, ale gwarantujemy, że sprawi, że ich naprawa będzie o wiele łatwiejsza.

PRZENOŚNA BOCZNA STOPKA MOTOCYKLOWA MOTOBIRDS

Kilka lat temu zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy naszą pierwszą przenośną nóżko-podpórkę. Od tamtej pory była z nami na każdej wyprawie motocyklowej. Widzieliśmy, co działa dobrze, a co wymaga poprawy. Po kilku sezonach wymyśliliśmy ulepszony projekt. Teraz nóżko-podpórka ma regulowaną długość, więc pasuje do każdego rodzaju motocykla. Jest łatwa do spakowania, lekka (400g) i praktycznie niezniszczalna. Jest wykonana ze stali nierdzewnej klasy medycznej, więc nigdy nie koroduje. Jest ręcznie wykonana przez producenta wyrobów medycznych, przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi do cięcia i spawania laserowego. Spójrz na wykończenie spoiny – nasz producent naprawdę wie, jak spawać stal nierdzewną!

PROJEKT I WYKORZYSTANIE

Konstrukcja stopki zapobiega zapadaniu się w miękkim podłożu. Ma na tyle dużą podstawę, żeby nie zapada się nawet w piachu. Nie chciałbyś żeby motocykl, który właśnie usiłujesz naprawić wylądował Ci na głowie…

Nóżka może być używana do podnoszenia zarówno tylnej, jak i przedniej części motocykla. Jeśli złapałeś akurat gumę z przodu, wystarczy podeprzeć ją o przednią część osłony silnika. W takim przypadku pamiętaj tylko, że motocykl musi być na biegu!

Jeśli chcesz podnieść tylne koło (guma albo smarowanie łańcucha), umieszczasz stopkę pod tylnym wahaczem. W tym przypadku należy założyć pasek/rzep na klamkę przedniego hamulca, żeby go zablokować. Zwykłe paski używane do mocowania bagażu sprawdzają się bardzo dobrze 🙂

W naszym projekcie sworzeń blokujący stopkę na odpowiedniej wysokości również jest wykonany ze stali nierdzewnej. Jest jednocześnie wystarczająco elastyczny, aby nie “przyszczypać” Ci palców podczas próby jego zainstalowania lub usunięcia.

motocyklowa boczna stopka
Przenosna boczna stopka motocyklowa MotoBirds stal nierdzewna mocowanie
Przenosna boczna stopka motocyklowa MotoBirds ze stali nierdzewnej
boczna stopka motocyklowa ze stali nierdzewnej spoiwo

SMAROWANIE ŁAŃCUCHA

Smarowanie łańcucha stało się “miłe, łatwe i przyjemne”. Dzięki przenośnej bocznej stopce motocyklowej możemy porządnie nasmarować łańcuch w mniej niż minutę. Podczas podróży motocyklowej często jesteśmy dość zmęczeni pod koniec dnia. Ostatnią rzeczą, którą większość z nas chce zrobić, to spędzać zbyt dużo czasu na doglądanie technicznych tematów związanych z serwisowaniem motocykla.

Dzięki takiej stopce nie będziesz miał problemu z uniesieniem koła motocykla i szybkim nasmarowaniu łańcucha. Za to szybko będziesz mógł pójść na kolację i piwo 🙂

 

WYMIANA LUB NAPRAWA OPON

Jeśli tak jak my miałeś “nieprzyjemność” łatać dziury w oponie kilka razy dziennie i kilka razy dziennie zdejmować koło z motocykla, przenośna boczna stopka motocyklowa powinna rozwiązać Twoje bolączki!  Dzięki niej możesz łatwo ustawić motocykl w pozycji pionowej i szybko zająć się kołem albo nasmarować łańcuch. Naprawianie opony nadal jest bólem, ale przynajmniej jej montaż i demontaż idzie szybko!

 

GDZIE NABYĆ PRZENOŚNĄ BOCZNĄ STOPKĘ MOTOCYKLOWĄ

Wiemy dobrze, że taka przenośna boczna stopka motocyklowa to gadżet, którego potrzebuje w podróży każdy motocyklista, którego motocykl nie ma centralki.

Stopkę możesz zamówić u nas, w MotoBirds – właśnie rozpoczęliśmy ich produkcję.

Wyślij do nas wiadomość na info@motobirds.com

💰 Cena: 250 PLN + wysyłka

 

Bezpiecznej jazdy!

 

TET Polska: motocyklowy adventure w centrum Europy (również dla mniej doświadczonych)

TET Polska: motocyklowy adventure w centrum Europy (również dla mniej doświadczonych)

TET Polska: motocyklowy adventure w centrum Europy (również dla mniej doświadczonych)

W te wakacje ekipa MotoBirds przejechała całą długość TET Polska. Byliśmy ciekawi co w trawie piszczy, mieliśmy kilka wolnych tygodni i brzmiało to jak miłe wyzwanie. Ruszyliśmy więc na naszą lokalną przygodę motocyklową! Wystartowaliśmy pełni entuzjazmu i determinacji. Spakowaliśmy cały ekwipunek kempingowy, narzędzia, przygotowaliśmy się jak do wyprawy na koniec świata i wyruszyliśmy.
Z Warszawy najpierw pojechaliśmy na wschód, trasą, którą sami zaprojektowaliśmy. Połączyliśmy się ze szlakiem TET w Mielniku. Stamtąd podążyliśmy TET’em w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Jakich narzędzi nawigacyjnych używaliśmy?

 

Pierwszy odcinek trasy przygotowaliśmy za a pomocą Gaia i Basecamp (załadowana mapa OpenStreetMaps). Poza jednym odcinkiem, który skończył się przysłowiowym odwrotem, trasa była niemalże idealna.

 

Na trasie TET używaliśmy do nawigacji Garmina GPS i aplikację Gaia. Pamiętaj, że standardowe mapy GPS Garmin nie będą zbyt pomocne, chyba że masz mapy topo.  Więc lepiej załadować od razu OpenStreetMaps

TET Polska

Na marginesie: ostatnio wystąpiły pewne problemy z pobieraniem OpenStreetMaps z jednej z najpopularniejszych witryn: http://garmin.openstreetmap.nl

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniej mapy, daj nam znać, pokierujemy Cię.

 

 

Czego się dowiesz z naszej relacji

 
To, czego na pewno nie zamierzamy tutaj robić, to opisywać trasy i naszej podróży kilometr po kilometrze. Istnie już mnóstwo blogów opisujących TET.  

 

W tym artykule damy ci raczej przegląd tego, czego się spodziewać po tej trasie oraz naszą opinię na temat podróży po polskim TET. Jeśli po lekturze będziesz mieć bardziej szczegółowe pytania, skontaktuj się z nami, a chętnie na nie odpowiemy.

 

Czy można polski TET przejechać na dużym motocyklu?

 

Polski TET ma kilka bardziej piaszczystych odcinków. Po dużych opadach, część trasy może z kolei być bardzo błotnista. Mokra trawa podwyższa dodatkowo stopień trudności. Czasami, trudno jest nawet po czymś takim chodzić… jednym słowem polski TET potrafi być wyzwaniem.

TET Polska KTM 690

Konkluzja – z odpowiednimi oponami i doświadczeniem w jeździe terenowej, można jak najbardziej pokonać polski TET na dużym motocyklu. My jeździliśmy po tej trasie na BMW 1200 GS, KTM 690 Enduro i KTM 790.

Polski TET motocyklem adventure

Ile czasu potrzebujesz na pokonanie całej trasy?

 

To całkowicie zależy od ciebie: znamy śmiałków którzy zamknęli cały krąg polskiego TET w ciągu 7 dni. Realistycznie rzecz biorąc, uważamy, że około 12 – 14 dni to dobry czas na pokonanie bez zbytecznego pośpiechu całej pętli. Daje to wystarczająco dużo czasu, aby cieszyć się scenerią, odwiedzić ciekawe miejsca po drodze, odpocząć od czasu do czasu – i nie kończyć każdego dnia z poważnie obolałym tyłkiem.

Naszym zdaniem podróż jest najciekawsza kiedy wiąże się z odkrywaniem danego regionu, a jazda motocyklem daje dodatkowe możliwości. Pędzenie w chmurze kurzu nie pozwoli Ci tego osiągnąć. Potrzeba czasu w siodle i poza nim, aby zobaczyć wszystko jak należy i zebrać doświadczenia. Polska jest naprawdę pięknym krajem i ma wiele do zaoferowania, a poszczególne regiony różnią się znacząco od siebie. Jesteśmy przekonani, że szkoda by było się przez nią „ścigać”.

I jeszcze jedno… Polska to duży kraj: polski TET to przejażdżka na dobre 3000 km 😉

 

 

Jaka część trasy to drogi nieutwardzone i szutrowe?

 

Szacujemy, że 60 % polskiego TET to drogi nieutwardzone i szutrowe. Pozostała część to lokalne drogi asfaltowe prowadzące przez wioski. W porównaniu z wieloma krajami Europy Zachodniej, gdzie wszystkie drogi są utwardzone lub nieutwardzone odcinki są zamknięte dla ruchu zmotoryzowanego, Polska jest rajem dróg gruntowych!

TET Polska

Czy można legalnie biwakować?

 

Na szczęście biwakowanie w Polsce jest legalne. Ale wcale nie trzeba pokonywać trasy TET nastawiając się jedynie na noclegi pod namiotem. Dla tych, którzy to lubią, znajdzie się mnóstwo pięknych lokalizacji po drodze. Ale jeśli ktoś nie chce biwakować, spokojnie może przejechać polskie TET śpiąc codziennie pod dachem, w klimatycznych pensjonatach lub hotelach. Pachnące białe łóżko, po dniu walki w błocie nie jest wcale takie złe … 😉

Pobyt w pensjonatach i hotelach raz na jakiś czas daje też możliwość zobaczenia miasteczek i wsi, których inaczej nigdy byśmy nie zobaczyli.

Jeśli zamierzasz biwakować, nie zapomnij wziąć ze sobą środka odstraszającego przeciw komarom, w niektórych miejscach, szczególnie blisko wody jest ich naprawdę dużo!!!

 

 

Czy warto wybrać się w tę podróż?

 

Polski TET został przygotowany dzięki wysiłkowi i poświęceniu kilku osób, które wykonały kawał świetnej roboty. Czapki z głów! Przejazd polskim TET’em to na pewno wielka przygoda i jak się okazuje wcale nie trzeba jechać do egzotycznych krajów, żeby przeżyć prawdziwy adventure.

Naszym zdaniem niektóre części TET zapewniają ciekawsze wrażenia z jazdy niż inne, zwłaszcza w terenie. Na przykład niektóre części Południa są gęściej zaludnione, z większym przemysłem. Gdybyśmy musieli to zrobić ponownie, prawdopodobnie pominęlibyśmy niektóre z tych obszarów. Ale to tylko nasza opinia, oparta na naszych oczekiwaniach. Wrażenia, to zawsze jest kwestia bardzo indywidualna. Jedni wolą góry, inni morze. Jedni las, inni łąki i pola. Fajne jest to, że na polskim TET znajdziesz stosunkowo zróżnicowane tereny.

Biorąc to pod uwagę, jeśli chcesz zainwestować trochę swojego czasu, całkowicie możliwe jest wykorzystanie TET jako bazy – tak jak my to zrobiliśmy. Następnie trasę można dostosować do tego, co odpowiada Twoim oczekiwaniom. Polska oferuje niezliczone możliwości jazdy zarówno na szosie, jak i w terenie. W wielu miejscach możliwe jest dostosowanie trasy do swoich umiejętności, potrzeb i do terenu, na którym Ci zależy, bez łamania prawa.

My nie zawsze podążaliśmy idealnie trasą TET. Po dużych burzach, kiedy było naprawdę błotniście robiliśmy sobie objazdy. Innym razem wybraliśmy kilka własnych szlaków, aby mieć więcej nieutwardzonych dróg na trasie. Zrobiliśmy również kilka objazdów, aby dostać się do tych idealnych miejsc kempingowych, na których nam zależało, a które leżały poza główną nitką TET.

 

To, co nam się najbardziej podobało

 

My kochamy dzikie campingi i nocowanie pod tysiącem gwiazd. Często udawało nam się biwakować nad brzegami jezior. Przy odrobinie planowania można znaleźć miejsca idealne, jak z bajki. W chwilach, gdy byliśmy zmęczeni, bez kłopotu udawało nam się znaleźć klimatyczne pensjonaty. Każdy miał w sobie „to coś”. Offroadowa, ale niezbyt trudna jazda, piękne widoki i ciągle dzika natura – to na pewno znajdziecie na polskim TET.

Wschodnia czesc TET Polska

 

 

Jak dostać się do Polski?

 

Ci, którzy nie mieszkają w Polsce, a chcą zmierzyć się z polskim TET mogą oczywiście dojechać do Polski na kołach. Jeśli jednak nie odpowiada Ci ta opcja, MotoBirds bez problemu przetransportuje Twój motocykl do Polski z każdego miejsca w Europie. Ty tylko będziesz musiał dolecieć.

 

Czy wycieczka po polskim TET jest droga?

 

Głównie zależy to od rodzaju noclegów jaki wybierzesz. Jeśli będzie to głównie biwakowanie na dziko, to takie wakacje naprawdę niewiele kosztują. Głównym wydatkiem będzie koszt paliwa. Noclegi w agroturystykach i pensjonatach, zwłaszcza z dala od dużych miast, też można znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

Konkluzja…

 

Przejazd po polskim TET daje motocyklistom wspaniałą okazję do odkrycia Polski: różnorodność krajobrazów i regionów jest szczególnie uderzająca. Niektórzy Europejczycy mogą myśleć, i wiemy że tak się zdarza, że Polska jest w zasadzie dużym, płaskim, nudnym krajem. Każdy, kto miał okazję tu jeździć, będzie wiedział, że to stwierdzenie jest dalekie od rzeczywistości!

Polski TET trasa
Podróż polskim TET daje także możliwość dotknięcia historii, która uczyniła Polskę tym, czym jest dzisiaj.
 
To oczywiście wycieczka przez piękne krajobrazy, ale także do pewnego stopnia doświadczenie podróży w czasie. Popioły poprzednich imperiów są rozrzucone po całej Polsce, jako milczący świadkowie historii: sowieckie silosy nuklearne, ruiny zamków z 11 wieku, nazistowskie bunkry, pozostałości linii Mołotowa, dawne osady, stuletnie brukowane drogi, tatarskie meczety, cerkwie, drewniane domy nietknięte przez czas… to wszystko jest dostępne podczas jednej pięknej motocyklowej przygody.

Najlepsze trasy motocyklowe Chile, część 2 – Północ

Najlepsze trasy motocyklowe Chile, część 2 – Północ

Najlepsze trasy motocyklowe Chile, część 2 – Północ

Oto kolejna odsłona najlepszych tras motocyklowych w Chile. Pisaliśmy już o zielonym Południu i Słynnej Ruta 7 – Carretera Austral, dziś zabierzemy Cię w księżycowe krajobrazy północy Chile. Niektóre z zaproponowanych w tym artykule tras możesz znać, inne mamy nadzieję będą dla Ciebie nowością. Zapraszamy w Andy i na altiplano!

Motocyklem na księżyc…

Dziś zabierzemy Cię w jeden z naszych ulubionych regionów na wyprawy motocyklowe – północne Chile. Naszą “wycieczkę” zaczniemy w Santiago de Chile, w pełni cywilizacji i dojedziemy do ostatniego miasteczka na północy kraju  – Arica. To jest trasa dla lubiących wyzwania, przygody i niewygody, i tych, którzy potrafią być samowystarczalni. W taką podróż lepiej nie wybierać się solo, ale wiemy, że wielu wytrawnych jeźdźców lubi właśnie ten sposób podróżowania. Ważne, żeby mieć świadomość, że w razie problemów w wielu miejscach będziesz zdany tylko na siebie.

Trasy motocyklowe w polnocnym Chile

 

Na czym najlepiej?

 

Nie jest to raczej trasa na duże motocykle typu BMW GS 1200. Ale jak to zwykle bywa – wszystko zależy od umiejętności kierowcy. Znamy osoby, które przejechały ten szlak na dużym BMW, a następnie na KTM 690 i dość jednoznacznie potwierdziły, że mniejszy sprzęt był lepszym wyborem. Jeżeli jednak jesteś wytrawnym jeźdźcem, dobrze sobie radzisz na luźnych nawierzchniach i w piachu, przejedziesz tę trasę nawet na dużym motocyklu. Pamiętaj tylko o odpowiednich oponach!

Nam najlepiej na tej trasie sprawdziły się motocykle gabarytów KTM 690 Enduro, Husquarna 710, DR 650.  

Musisz też być w stanie samodzielnie załatać / zmienić dętkę w razie potrzeby oraz naprawić podstawowe usterki, jeśli pojawią się po drodze. Tutaj, w wielu miejscach po prostu nie będzie dostępnych mechaników i warsztatów. 

Jeśli chodzi o bagaż – to my jeździmy z miękkimi sakwami lub rogalami. Kufry na tej trasie nie sprawdzą się. Jeśli zastanawiasz się jaki rodzaj bagażu wybrać, przeczytaj nasz test, w którym opisujemy nasze wrażenia z testu miękkich sakw motocyklowych Givi Canyon GRT709 35L vs. Mosko Moto Backcountry 35L.

 

 

Podstawowe informacje

Paliwo:

Potrzebujesz autonomii na co najmniej 650km. Jeśli Twój motocykl jej nie zapewnia, na niektórych odcinkach trasy będziesz musiał wieźć ze sobą dodatkowe paliwo. Jeśli szukasz lekkiego, elastycznego rozwiązania, sprawdzonym pomysłem jest “bukłak na paliwo” Giant Loop Fuel. To drogie, ale wytrzymałe i sprawdzone rozwiązanie. Jeśli nie “miękki bukłak”, możesz się zaopatrzyć w kanister typu Rotopax. Pamiętaj, że będziesz jechał po bardzo wyboistym terenie, więc ważne jest, aby bezpiecznie i dobrze zamocować na motocyklu dodatkowe paliwo.

Wyprawa motocyklowa do Chile

Woda:

Zawsze miej ze sobą zapas wody pitnej na cały dzień. To niezwykle suche rejony i w wielu miejscach nie znajdziesz bieżącej wody. My jeździmy z rozwiązaniem typu “camelback” na plecach i dodatkowo przytraczamy do bagażu miękki bukłak na wodę. Zawsze mamy ze sobą minimum 4 litry wody na osobę. 

 

Żywność:

W każdej miejscowości, które będziesz mijać na trasie dostępna jest podstawowa żywność. Jednak czasem żadnych wiosek po prostu nie będzie. I to przez wiele godzin, albo nawet cały dzień. Ważne jest więc, żeby mieć ze sobą minimalny zapas jedzenia na co najmniej 24 godziny.

Narzędzia i części zapasowe:

Musisz mieć ze sobą podstawowe narzędzia do Twojego rodzaju motocykla oraz części zapasowe. Nie kupisz ich po drodze. My zawsze zabieramy co najmniej dźwignię sprzęgła, hamulca, klocki hamulcowe, zapasowy olej, smar, bezpieczniki itp. Stałym elementem wyposażenia “narzędziówki” jest też specjalna stopka, która zastępuje centralkę. W wielu przypadkach z niej korzystaliśmy i bardzo ułatwiła nam życie. Zajmuje niedużo miejsca, a bardzo się przydaje w razie problemów. Wiemy, że to rozwiązanie jest trudno dostępne na rynku (robią je tylko 2 firmy i to obydwie spoza UE). Dlatego zdecydowaliśmy się zrobić naszą własną wersję.

Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem – daj nam znać! Możemy Cię w nie zaopatrzyć.

centralna stopka motocyklowa

Serwis:

Na tej trasie musisz liczyć przede wszystkim na siebie. Tylko w niektórych miejscach po drodze znajdziesz warsztaty i mechaników. Twój motocykl musi być na pewno perfekcyjnie przygotowany do podróży i musisz go znać od strony technicznej. Części zapasowe, które najczęściej zawodzą w Twoim modelu motocykla, musisz mieć ze sobą. Inaczej można gdzieś utknąć na dobrych kilka tygodni…

 

Opony i dętki:

Nam na tej trasie sprawdziły się opony typu Michelin Desert Race lub Anakee Wild. Wiemy, że każdy ma swój ulubiony zestaw. Nie będziemy więc nic sugerować. Muszą to być na pewno opony terenowe, które “nie znikają w oczach”.

 

Dętki zapasowe musisz mieć ze sobą. No chyba, że ich nie używasz. Jeśli jeździsz na zestawie z dętkami najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie dętka ultra heavy duty (4 mm).

 

Zakwaterowanie:

Na tej trasie na pewno będziesz musiał używać namiotu. W niektórych miasteczkach będzie opcja zatrzymania się w pensjonacie i hotelu. Śpiwór – raczej z tych ciepłych, z temperaturą komfortową już przy -5. Pamiętaj, że będziesz wysoko w górach.

 

Pieniądze:

Weź ze sobą zapas gotówki. Po drodze nie będzie wielu bankomatów, a możliwość płatności kartą będzie raczej ograniczona. Na większości stacji można płacić kartami, ale już w sklepach i restauracjach niekoniecznie.

 

Ceny:

Chile nie jest najtańszym miejscem.  Bądź przygotowany na europejskie ceny.

 

Trasa:

Jest to trasa dla doświadczonych motocyklistów. Musisz się czuć komfortowo w jeździe offroadowej oraz mieć wystarczającą kondycję i wytrzymałość na motocyklu, aby wytrzymać w terenie kilka dni z rzędu, na dużych wysokościach i w ekstremalnych warunkach pogodowych. Prawdopodobnie zdarzy Ci się wywrotka, więc musisz być w stanie podnieść swój motocykl (jeśli jedziesz sam). Jeśli potrzebujesz treningu przed wyprawą – daj nam znać. Współpracujemy z kilkoma szkołami i możemy Ci taki trening zorganizować.

 

To też jest długa krasa. Chile to ogromny kraj. Będziesz miał do pokonania kilka tysięcy kilometrów. Planuj regularnie odpoczynki. Inaczej zmęczenie narasta i łatwo o wypadek. A tego, w tym rejonie na pewno nie chcesz doświadczyć!

 

Nawigacja:

Musisz swobodnie posługiwać się gpsem. Drogi nie będą oczywiste albo nie będzie ich wcale. To nie czas na naukę obsługi Twojej nawigacji. Techniczną stronę musisz mieć “w małym palcu”. Jakiego rodzaju nawigację weźmiesz ze sobą – zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj też o załadowaniu do urządzenia dobrych, szczegółowych map. My korzystamy z Open Street Maps. Niezależnie od nawigacji robimy też backupy i mamy aplikację do nawigowania w telefonach. 

Motocyklem przez Chile

Buty motocyklowe:

Będziesz miał do przejechania wiele kilometrów w terenie. Różnorodnym terenie. Zdecydowanie sugerujemy twarde, wysokie buty typu enduro. 

 

Pogoda:

Pogoda, jak to w górach, będzie zmienna. Momentami może być upalnie, a niedługo potem może spaść śnieg. Musisz być przygotowany na każde warunki pogodowe i nagłe zmiany pogody, w tym na deszcz, grad, śnieg i piekące słońce.

 

Telefony:  

Sieć komórkowa działa dobrze wzdłuż większości wybrzeża i przy większych miastach. W Andach, z dala od cywilizacji najczęściej nie ma zasięgu. 

 

Wysokości:

Znaczna część trasy będzie położona na wysokościach 3500 m n.p.m. lub większych. Zaplanuj czas na aklimatyzację. Najczęściej potrzebujesz mniej więcej jednego dnia aklimatyzacji na 1000 m.  

 

Jak mogę wysłać motocykl do Chile?

MotoBirds organizuje regularne wysyłki motocykli do Chile. To nasza główna baza na kontynencie południowoamerykańskim. W momencie kiedy piszemy ten artykuł granice Chile są nadal zamknięte, ale liczymy że restrykcje zostaną poluzowane i jeszcze w tym roku (pod koniec 2021) zrealizujemy nasze pierwsze transporty motocykli. Kalendarz planowanych transportów znajdziesz na naszej stronie www. Będzie on dostosowywany do aktualnie istniejących możliwości transportowych. O tym jak pakujemy i jak dbamy o Twój motocykl podczas transportu możesz przeczytać w zakładce dotyczącej naszych regularnych transportów. Nagraliśmy także LIVE z rozpakowywania jednego z kontenerów, gdzie opowiadamy i pokazujemy cały proces pakowania motocykli.

 

Czas potrzebny na transport i wycieczkę:

Wysyłka motocykla z Europy do Chile trwa około 6 tygodni.
Potrzebujesz minimum trzech tygodni na pokonanie całej trasy, którą dzielimy się z Tobą w tym artykule.

 

Co po zakończeniu podróży w Arice?

 1. Możesz wrócić do naszej głównej bazy w San Antonio (główny port obsługujący Santiago de Chile) na motocyklu, trasą np. wzdłuż wybrzeża Pacyfiku.
 2. Możemy przetransportować Twój motocykl z powrotem z Arica do San Antonio.

 

Czy można wypożyczyć motocykl w Chile?

Tak, jest to możliwe, ale ceny wynajmu w Chile są wysokie. A wzięcie wypożyczonego motocykla na tę trasę wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzenia go. Naszym zdaniem lepiej wyruszyć w tę podróż na własnym motocyklu.

 

Masz pytania?

Napisz lub zadzwoń do nas, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Wyprawa motocyklowa Polnocne Chile

 

 

Przygoda przygoda, każdej chwili szkoda!

 

Twoja przygoda motocyklowa rozpoczyna się w San Antonio. W tym porcie znajduje się nasz główny magazyn, do którego transportujemy motocykle z Europy i innych części świata. Z San Antonio pojedziesz się na północ, w stronę  San Pedro de Atacama, oddalonego o około 2300 km.

Możesz się tam dostać kilkoma trasami, mniej lub bardziej cywilizowanymi. Wybierz tę, która Ci najbardziej odpowiada, aby się zaaklimatyzować i przyzwyczaić do jazdy po Chile. 

Wyprawa motocyklowa polnocne Chile

Pierwszą opcją jest podróż wzdłuż tzw. Panamericany (Droga nr  5). Jest to dobrze znana trasa wśród motocyklistów. W całości asfaltowa. Ze stosunkowo dużym ruchem i blisko cywilizacji. Na niektórych odcinkach widoki są przepiękne. NIe jest to jednak nasza ulubiona trasa. To opcja dla tych, którzy chcą na spokojnie się “rozgrzać” przed jazdą po bezdrożach i przejechać “południowo-amerykańskim klasykiem”.

 

Podróż Panamericaną można w każdej chwili przerwać lub urozmaicić wjeżdżając wjeżdżając w Andy. Zmieni to charakter podróży na znacznie bardziej terenowy.

 

Rozsądną mieszanką cywilizacji i offroadu na pierwsze dni jest trasa przez Casablance i Illapel, a następnie Ovalle. W zależności od tego, o której godzinie opuścisz San Antonio, możesz dotrzeć do Illapel, Combarbala lub Ovalle już pierwszego dnia. Ta opcja trasy jest naprawdę malownicza i momentami stanowi terenowe wyzwanie. 

serwis motocyklowy w Chile

 

Jadąc dalej na północ, za Vicuna możemy przejechać przez odludne drogi górskie, używane tylko przez kopalnie albo wrócić na Panamericanę. I tak dojedziemy do Copiapo, gdzie zacznie się główna część naszej przygody.

 

 

Jedziemy wysoko w Andy!

 

W Copiapo warto się dobrze zaopatrzyć na kolejny etap naszej podróży. Stąd wyruszymy do Parque National Nevado Tres Cruces, a potem wrócimy z powrotem do  Copiapo. Tę pętlę wytrawni jeźdźcy mogą zrobić w ciągu kilkunastu godzin. Ale jeśli cokolwiek wydarzy się na trasie, trzeba się liczyć z koniecznością pozostania na noc w górach. Bądź więc na to przygotowany.  

Pętla ta daje wspaniałą okazję do przetestowania sprawności motocykla i całego sprzętu campingowego na wysokości. Jeśli coś będzie nie tak, masz szansę dokonać poprawek po powrocie do Copiapo. Później na trasie nie będzie już takich dużych miast.

 

Wskazówka: sprawdź ciśnienie w oponach rano, gdy opony są zimne, na wysokości. Zobaczysz, że wzrost wysokości 2,200 m powoduje wzrost ciśnienia w oponach o około 0,2 bara.  

 

Gdy dotrzesz do górniczego rejonu w okolicach Markungi, będziesz musiał się oficjalnie zarejestrować u strażników, a kopalnię możesz minąć tylko w asyście eskorty. Czasem cała procedura wymaga trochę czasu i cierpliwości. Podczas jazdy trzeba uważać na piach – ze względu na pracujące tu non stop ciężarówki zdarza się, że droga jest “rozjechana”.

Przeprawa promowa Hornopiren

W ciągu dnia może być w tych okolicach wietrznie, ale w nocy jest zwykle ciszej. Temperatury w nocy spadają do zera stopni, nawet latem. To jednak dość wyjątkowe uczucie kiedy jednego dnia wjeżdżasz na ponad 3000 a zaraz potem wracasz na poziom morza.

 

Ta pętla pozwoli Ci przetestować sprzęt i Twój organizm na wysokościach. Wszelkie “usterki” możesz naprawić w Copiapo.

 

 

Wyruszamy do San Pedro de Atacama!

 

Teraz jesteś już gotowy na przygodę przez duże “P”. Ruszamy do San Pedro de Atacama!

Dla osób, które nie czują się na siłach aby pojechać trasą offroadową, proponujemy powrót do Panamericany, a następnie przejazd tzw. Ruta 1 wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Droga ta jest łatwa, w większości asfaltowa i całkiem przyjemna widokowo. Nad oceanem będzie Cię chłodzić przyjemna bryza. Jednak przejazd przez Pustynię Atacama będzie “gorący”.

Jeśli nie chcesz do końca podążać głównym szlakiem, mamy dla Ciebie propozycję przejazdu po mniej znanych i oczywistych drogach.

 

W Baquedano, skręć na drogę B-385 i pojedź w kierunku Socaire. Przed skrzyżowaniem z główną drogą nr 23 skręć w lewo na B-355, w kierunku San Pedro de Atacama.  Cały ten fragment jest nieutwardzony i będziesz jechał po Salarze. Po drodze możesz też odwiedzić rezerwat flamingów i gorące źródła.

serwis motocyklowy w Chile

 

San Pedro de Atacama jest w sezonie dość obleganym miejscem. To serce Pustyni Atacama, w którym spotykają się wszyscy, którzy chcą zobaczyć pustynię, lokalne laguny, gorące źródła i wulkany. Miasteczko jest małe i bywa zatłoczone. Ma jednak swój niepowtarzalny klimat. Zadbaj o rezerwację noclegu z wyprzedzeniem. Znajdziesz tu zakwaterowanie na każdym poziomie cenowym, choć generalnie jest to raczej drogie miejsce.

 

Okolice San Pedro de Atacama

 

Koniecznie odwiedź słynną Dolinę Księżycową (Valle de La Luna) oraz piaszczystą Dolinę Śmierci (Valle de La Muerte). Obie należą do lokalnych atrakcji “must see”, ale zdecydowanie warto. Najlepiej pojedź tam na wschód lub zachód słońca  – widoki i światło są przepiękne.

Wyprawa motocyklowa po polnocnym Chile

 

W samym San Pedro de Atacama jest wiele lokalnych restauracji i barów, w których zawsze można posłuchać opowieści podróżników wracających z altiplano. Spróbuj koniecznie Pisco Sour i rozkoszuj się wieczornym gwarem i życiem miasteczka.

W ciągu dnia warto odwiedzić  lokalny, tradycyjny kościół. Pomyśl też o pamiątkach i prezentach z podróży – bazar w San Pedro de Atacama to dobre miejsce na tego typu zakupy.

 

 

Gejzery Tatio

 

W San Pedro de Atacama istnieje wiele lokalnych biur podróży, które organizują wycieczki do Gejzerów Tatio na wschód słońca. My wolimy tam być później, sami i bez tłumu turystów. Co prawda tracimy widok gejzerów i pary wodnej w promieniach wschodzącego słońca, ale zyskujemy perspektywę bez tłumów. Coś za coś. Decyzję pozostawiamy Tobie.

 

Wskazówka od nas: wyjedź do gejzerów wczesnym popołudniem. Pod koniec trasy miej oczy szeroko otwarte i wypatruj pary wodnej po prawej stronie drogi. To będą małe gejzery, którymi turyście się nie interesują. Będą tylko dla Ciebie! Możesz się w nich wykąpać, a następnie kontynuować wycieczkę do Tatio. Gejzery Tatio są na pewno warte odwiedzenia. Możesz w okolicy rozbić namiot. Będzie zimno, bo jest wysoko, no ale masz “prywatne gorące źródła”. I na pewno będziesz wieczorem sam! Tłumy dotrą tu dopiero na wschód słońca.

 

Gejzery Tatio Chile

 

 

Podwyższamy stopień trudności…

Przeprawa promowa Hornopiren

Z Gejzerów Tatio podążaj drogą B-145. To będzie dość wymagająca trasa… Niby jest to normalna droga oznaczona na mapie, ale w rzeczywistości jest bardzo mało uczęszczana i bardzo piaszczysta, a do tego w całości położona na dużej wysokości. Na niektórych fragmentach jest tyle piachu, że nie widać nawet którędy dokładnie prowadzi droga.

Kiedy dotrzesz do opuszczonego dworca kolejowego Yuma (widok jak ze starego westernu), najtrudniejszy kawałek trasy będziesz miał za sobą.  Przeznacz około 4 do 6 godzin na przejechanie tej trasy od Gejzerów Tatio do głównej drogi nr 21. A to zaledwie 100 km… 

 

Wskazówkaraczej nie jedź tą trasą jeśli podróżujesz sam na dużym, załadowanym motocyklu. Chyba, że jeździsz jak Chris Birch. Na niektórych fragmentach trasy (w zależności od pogody) czasem trzeba pchać motocykl. Samemu może być trudno wypchać “ciężkiego kloca” z wyschniętego potoku. 

 

Paliwo i pożywienie: 

To są odległe miejsca, w których nikogo nie ma. Nie ma też osad ludzkich. Musisz koniecznie zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody i jedzenia, nawet na kilka dni (na wypadek jakby zepsuł Ci się motocykl albo zepsuła się pogoda).   

 

 

Okolice Ollague

 

Drogą 21 dojedziesz do Ollague. To będzie łatwa, asfaltowa trasa. Pamiętaj, że w Ollague nie ma stacji paliw. Ale będziesz musiał kupić paliwo. Jak więc to zrobić? Wystarczy zapytać tubylców, a ktoś na pewno będzie sprzedać trochę paliwa. Będzie na pewno droższe niż na stacjach, ale nie ma innych opcji.

 

 

Trudno lub trudniej

 

Z Ollague możesz wybrać dwie trasy: trudną i trudniejszą…

Ta trudniejsza zabierze Cię na 5000 m wysokości, na szczyt wulkanu. Kiedyś była tu stara kopalnia. Początek podjazdu jest dość trudny i techniczny ze względu na erozję, skały i piach.  Potem szlak jest teoretycznie łatwiejszy, ale ze względu na wysokość wcale łatwo nie jest. Gdy dotrzesz na szczyt, widoki wynagrodzą trud i zmęczenie! Jeśli podróżujesz sam, na dużym motocyklu, raczej nie zapuszczaj się na tę trasę. Jeśli utkniesz, nie ma nikogo wokół, aby ci pomóc.

 

Druga opcja trasy nie ma aż takich przewyższeń i mimo, że w dużej części jest szutrowa nie stanowi wielkiego wyzwania.  

Jest jak najbardziej przejezdna nawet na dużym motocyklu typu adventure. 

Carretera Austral
Carretera Austral

 

 

Wycieczka do Pica: piaskowe piaskowe i gorące źródła

 

Warto z głównego szlaku zjechać do Pica. Po drodze będziesz miał okazję zobaczyć wspaniałe wydmy. Trasa jest wyjątkowo malownicza, a w samym miasteczku Pica zaskoczy Was oaza. Możesz też zażyć kąpieli w lokalnych gorących źródłach. To spokojne, ciche miejsce na końcu świata. Dla lubiących tego typu “odludzia”, to dobre miejsce na odpoczynek i naładowanie baterii.

W miasteczku jest kilka restauracji i sklepów. Tutaj znajdziesz też podstawowe części do motocykla.

 

 

 

Dojazd do Colchane

 

Trasa do Colchane jest w całości szutrowa. Spodziewaj się też fragmentów z głębszym piachem. Nie będzie łatwo, ale będzie pięknie. Nigdy nie zapomnisz tych widoków!

W Colchane musisz kupić paliwo. Wymaga to pewnego sprytu, ale jest to jednocześnie ciekawe doświadczenie. W miasteczku nie ma stacji. Pojedź w kierunku granicy z Boliwią. Skręć w prawo, w ostatnią ulicę miasteczka, a następnie w lewo w lewo i jedź dalej w kierunku Boliwii. Omiń ogrodzenie z drutu kolczastego i poszukaj tradycyjnie ubranych Boliwijek z… taczkami.

 

To właśnie Boliwijki zajmują się sprzedażą paliwa w ten “niestandardowy” sposób. Ceny są nieprzewidywalne. Ale nie ma alternatywnego miejsca na zakupy.

Puerto Montt do Hornopiren

 

 

Jedziemy dalej na północ!

 

W  Colchane, najlepsze miejsce na nocleg, to hotel Camino del Inka. Zresztą dużego wyboru nie ma. 

Jadąc na północ z Colchane, masz dwie opcje, obydwie piękne:

 • wróć do Umina i pojedź drogą A465, a następnie A487.
 • trzymaj się A385 (czasem na mapach zaznaczaną także A95). 

 

Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, dalej trasa będzie prowadziła po drodze A93, aż do północnej części Chile. Na tym odcinku napatrzysz się na księżycowe krajobrazy. A może nawet poczujesz się jak na księżycu. Szlak będzie się napewno rozwidlał. I zobaczysz w wielu miejscach kilka lub nawet kilkanaście wyjeżdżonych śladów zmierzających w tym samym kierunku. Wybierz ten, który wygląda na najświeższy. Ważne abyś podążał we właściwym kierunku. Te szlaki prawdopodobnie i tak się zbiegną w jeden.

Po drodze zobaczysz opuszczone wioski z brudnymi domami i kościołami. To obrazki rodem z “końca świata”.

 

Sendero los Alceres i Sendero Cascadas Escondidas

 

 

Gorące Źródła

 

Po drodze nie przegap Termas de ChuriguayaTo magiczne miejsce, w którym najprawdopodobniej nie będzie nikogo poza Tobą. To niesamowite uczucie kąpać się samotnie w gorących źródłach na altiplano, pod gwiaździstym niebem. 

 

W Parku Surire, warto również zatrzymać się w gorących źródłach Termas de Polloquere.  My tam często zostajemy na noc: namiot można rozbić za “ścianami z kamienia”, co skutecznie ochroni Cię przed często występującym tu porywistym wiatrem. Jeśli dojedziesz w to miejsce przy złej pogodzie, warto schronić się w pobliskiej wiosce. 

 

 

Visviri

 

Ostatnią wioską na naszej trasie jest Visviri. Aby się tam dojechać, należy jechać drogą A-93 wzdłuż granicy boliwijskiej. W pewnym momencie, na koło 5 km, przekroczysz nawet tę granicę – tak prowadzi droga. Ciężko się na tym odludziu zorientować jak dokładnie przebiega linia graniczna między krajami, a żadnych posterunków nie ma. Jeśli mocno pada, ta trasa może stanowić wyzwanie, szczególnie na załadowanym motocyklu: będzie sporo błota.   

 

 

Powrót do cywilizacji – Arica

 

Z Visviri, trzymaj się drogi A-23 / A-109, którą dotrzesz z powrotem na wybrzeże. Droga gruntowa zmieni się w szutrową, a potem w popękany stary asfalt. Uważaj na głębokie dziury. Ruchu praktycznie tu nie ma. Dopiero po zjechaniu z gór zaczną się wioski, a na drodze przybędzie samochodów.

W Arica znajdziesz wiele opcji hotelowych, w tym tych luksusowych. Wszystko zależy od twojego budżetu. Są tu wspaniałe plaże i restaurację. Są też warsztaty i mechanicy. Po prostu wróciłeś do cywilizacji! 

Z Arica możemy zorganizować transport Twojego motocykla do magazynu w San Antonio, skąd zostanie wysłany do Europy. Możesz też tam wrócić sam, “na kołach”, np. Panamericaną wzdłuż Pacyfiku. Taki powrót zajmie Ci około 3 dni.

 

 

Księżycowa przygoda motocyklowa w Chile

 

Niebawem ogłosimy czy nasze tegoroczne, planowane na koniec roku 2021 i początek roku 2022, transporty do Chile będą mogły się odbyć. Wszystko zależy od ograniczeń w Chile. Widać, że kraj powoli “luzuje” restrykcje związane z pandemią. Jedna na chwilę obecną obcokrajowcy cały czas nie mogą do Chile wjechać, ani wlecieć. Wierzymy jednak, że to się zmieni i po 2 letniej przerwie będziemy mogli wrócić na nasze ulubione szlaki. Trzmaj rękę na pulsie!

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z możliwościami skorzystania z transportu lub wycieczek po Ameryce Południowej, w tym w Chile w szczególności, daj nam znać. Na pewno Cię poinformujemy o naszych planach!

 

Najlepsze trasy motocyklowe Chile, część 1 – Carretera Austral

Najlepsze trasy motocyklowe Chile, część 1 – Carretera Austral

Najlepsze trasy motocyklowe Chile, część 1 – Carretera Austral

Chile to jeden z naszych ulubionych krajów na podróże motocyklowe. Niektóre szlaki w tym kraju są szerzej znane w motocyklowej społeczności. Inne, to ukryte perełki. Dziś opowiemy Wam o zapomnianych fragmentach słynnej Ruta 7, czyli Carretera Austral, które choć niewiarygodnie piękne, najczęściej są omijane przez motocyklistów podczas podróży do Patagonii.

 

Podróż motocyklowa do Ushuaia, czyli tzw. Fin del Mundo to jedna z wymarzonych wycieczek każdego motocyklisty i słusznie!

COVID19 – Wymuszona przerwa w podróżach po Ameryce Południowej …

Przez ostatnie 2 lata niestety podróżowanie po Ameryce Południowej nie było (i nadal nie jest) możliwe. Od wybuchu pandemii granice między krajami zostały zamknięte. Turystyka praktycznie “zamarła”. Długodystansowe podróże musiały zostać wstrzymane. Wszyscy cierpieliśmy.

 

JEST NADZIEJA

Ostatnie wiadomości (z 24 lipca 2021) pokazują, że można mieć nadzieję na ponowne otwarcie granic przez Chile.

Najlepsze trasy motocyklowe Chile

Kraj ten osiągnął wskaźnik szczepień na poziomie 80% (pierwsza dawka) i chce ponownie otworzyć się na turystykę. Mamy nadzieję, że nastąpi to przed czasem “europejskiej zimy”, czyli “południowoamerykańskiego lata”. Jest to bowiem najlepszy czas na podróż do Patagonii i na południe Chile!

 

Wszyscy, którzy odbyli podróż motocyklową do Patagonii są zgodni, że to niesamowite przeżycie i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie cudów natury, jakie oferuje Patagonia. Takiej flory i fauny, w otoczeniu majestatycznych lodowców i strzelistych szczytów nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie. Nawet kolory są tutaj bardziej wyraziste. A kapryśna pogoda jest doświadczeniem samym w sobie.

 

Nadal nie wiemy, czy podróż do Ushuaia, wymagająca przekroczenia granicy z Argentyną, będzie możliwa w sezonie 2021/2022. Czekamy na rozwój wydarzeń. Ale podróż po chilijskiej Carretera Austral wydaje się całkiem prawdopodobna!

 

 

Zapomniane fragmenty Carretera Austral

Podróż po “bocznych odnogach” chilijskiej Carretera Austral wydaje się ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem dla klasycznego, głównego szlaku do Ziemi Ognistej. Może to być niesamowita przygoda sama w sobie. Nie dojedziesz co prawda do Ushuaia, najbardziej wysuniętego miasta kontynentu południowoamerykańskiego, ale Villa O’Higgins też jest jednym z “miejsc ekstremalnych”. Jest to rzeczywisty koniec (lub początek) szlaku zwanego Carretera Austral.

 

Duża część południowego odcinka Ruta 7 (Carretera Austral) ma wiele atrakcyjnych bocznych dróg i pętli, które są bardzo rzadko odwiedzane. W końcu wszyscy “gnają” do Ushuaia nie poświęcając zbyt wiele czasu na atrakcje po drodze w Chile. A szkoda: krajobrazy są tu wspaniałe, paliwo i zakwaterowanie bardziej dostępne niż po stronie argentyńskiej.

 

Jedynym minusem tej trasy, jest konieczność jazdy z powrotem tą samą drogą… Ale w sumie to samo dotyczy Ushuaia. Co się robi po dotarciu na koniec świata? Odwrót i powrót w drugą stronę…

Zapomniane fragmenty Carretera Austral

Jeśli jednak ktoś bardzo nie chce spędzać w siodle kolejnych dni, istnieje możliwość wzięcia promu między Chaiten i Puerto Montt, co znacznie skraca jazdę powrotną.  Naszym zdaniem lepiej jest wrócić na kołach: droga jest niby ta sama, ale widziana od drugiej strony, robi jednak zupełnie inne, nowe wrażenie.

Ruta 7 - Carretera Austral

 

Czego się spodziewać?

Ruta 7 (Carretera Austral) to wspaniała 2000 km trasa. Jeśli dodamy do tego boczne pętle i odnogi, dojdzie kolejne kilkaset kilometrów. Kilometrów, na których nie spotkamy praktycznie nikogo. Za to widoki, będą zapierały dech w piersiach.

W tę niesamowitą podróż można wyruszyć nawet solo: trasa nie jest trudna technicznie. Pokonanie jej wymaga pewnej wytrzymałości, głównie ze względu na kapryśną pogodę i słynny, silny wiatr. Ale z punktu widzenia techniki nie jest to zbyt skomplikowana trasa. Każdy kto ma choć minimalne doświadczenie w jeździe po drogach nieutwardzonych będzie w stanie ją pokonać. Tak – spodziewajcie się wielu szutrów! A na bocznych pętlach również dróg nieutwardzonych. Jednak to właśnie nutka “dzikości” i braku cywilizacji sprawia, że cała podróż ma tak wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Także „hardcore enduro” nie będzie, ale piękne szutrowe, niesamowicie widokowe drogi w dużych ilościach.

 

CARRETERA AUSTRAL Z PERSPEKTYWY LOTU PTAKA

 

Byliśmy w Patagonii już kilka razy. Jeśli jedziesz tam pierwszy raz będziesz potrzebować co najmniej 3 tygodni na przeżycie motocyklowej przygody, która zabierze Cię do najpiękniejszych zakątków południowego Chile.

Carretera Austral z perspektywy lotu ptaka

 

Podstawowy szlak Ruta 7 prowadzi w sposób pokazany na mapie. Jeśli chcesz przejechać tę trasę, możemy zaoferować Ci transport motocykla do/z Chile wraz z dokonaniem wszelkich formalności celnych, tak abyś mógł przeżyć swoją motocyklową przygodę życia. Harmonogram transportu motocykli znajdziesz na naszej stronie.

 

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy i podzielimy się naszą wiedzą.

 

 

Zacznijmy od kilku praktycznych szczegółów

 

Zakwaterowanie:

Zakwaterowanie wzdłuż Ruta 7 można znaleźć głównie w tzw. cabañas. Domki można znaleźć w różnych opcjach budżetowych: od całkiem przystępnych do bardzo drogich i ekskluzywnych. Ze względu na specyfikę tego typu zakwaterowania, na pewno bardziej ekonomicznie będzie podróżować w grupie: koszt domku rozłoży się na kilka osób. Domki lepiej rezerwować z wyprzedzeniem (tak było przynajmniej przed pandemią), ale kto wie jak będzie teraz… Wiele z tych domków można rezerwować przez popularne platformy typu booking.com

 

Teoretycznie możesz również spać w namiocie podczas podróży. Ale po pierwsze pogoda w tej części Chile jest bezlitosna. Po drugie w całej Patagonii jest wiele prywatnych rancz (fincas), które są po prostu ogrodzone – więc nie ma szans na rozstawienie namioty. Na trasie są oczywiście wyznaczone campingi. Część z nich całkiem ładnie położona. Decyzję o takiej, czy innej formie zakwaterowania zostawiamy Wam – podróżnym.

 

Ceny:

Chile nie jest tanim krajem. A jego południowa część (po której prowadzi Carretera Austral) jest droższa niż pozostałe części kraju. W dużym stopniu lokalna gospodarka jest uzależniona od turystyki, a sezon jest bardzo krótki – zaledwie kilka miesięcy w roku. Spodziewaj się cen wyższych niż w większości krajów w Europie.

Żywność:

W każdej osadzie i wiosce na trasie znajdują się sklepy i restauracje. Nie ma potrzeby pakowania dużej ilości zapasowego jedzenia.

Paliwo:

Wzdłuż całej Carretera Austral można bez większego problemu znaleźć paliwo. Jeśli Twój motocykl ma zasięg co najmniej 300 km nie ma potrzeby brania zapasowego paliwa. Najbardziej rozpowszechnioną siecią stacji benzynowych w Chile jest Copec.

Droga:

Północny fragment Carretera Austral jest częściowo wyasfaltowany. Południowe odcinki są prawie wszystkie szutrowe. Większość z nich jest w dobrym stanie.

 

Warto zwrócić uwagę na liczne, małe mosty nad strumieniami. Wiele z nich jest drewnianych, a więc po deszczu bardzo śliskich. Pamiętajcie o tym, bo o wywrotkę nietrudno.

Pogoda:

Pogoda w Patagonii to słynny i szeroko omawiany temat. Przede wszystkim pogoda zmienia się tam jak w kalejdoskopie. Tak, często pada deszcz. Ale zazwyczaj niezbyt długo i przeplata się ze słońcem. Pamiętaj jednak aby na pewno wziąć ze sobą do Patagonii ciuchy przecideszczowe i bieliznę termiczną, która zapewni Ci ciepło.  Przygotuj się na wszystkie pory roku (nawet śnieg w środku lata) przez kilka godzin.

 

Wiatr w tej części kontynentu nie jest zazwyczaj dotkliwy. Wichury zczynają się bardziej na południu po stronie argentyńskiej.

 

Części i dostępny serwis:

Jeśli potrzebujesz części, masz pecha… Od Puerto Montt na południe nie ma praktycznie żadnych sklepów motocyklowych ani serwisów. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma mechaników. Małe garaże i lokalnych mechaników znajdziesz w każdym średniej wielkości mieście.

 

Możesz zamówić części z Santiago de Chile albo jakiegokolwiek dealera z centralnej części kraju i czekać na ich dosłanie. Pamiętaj jednak, że większość dealerów w Chile akceptuje płatności online tylko z chilijskiego konta bankowego! Czyni to zamówienia online naprawdę trudnymi do realizacji. Jeśli masz problem z zamówieniem części, napisz do nas – zawsze spróbujemy Ci pomóc.

 

Jeśli będziesz potrzebował pomocy drogowej, zawsze możesz liczyć na pomoc, od któregokolwiek z przejeżdżających samochodów. Nikt tu Cię nie zostawi samopas w potrzebie. Na większości trasy ruch lokalny odbywa się regularnie i ktoś na pewno pomoże.

 

Wybór opon:

Każdy ma swój ulubiony model.  Nie chcemy wchodzić w dyskusje na temat opon w tym artykule.  Naszym faworytem na wyprawę dobPatagonii jest Michelin Anakee  Wild. Na tych oponach możemy pokonać nawet do 8000 km, ma  akceptowalna przyczepność na większości powierzchni i jest dobrym kompromisem na trasy asfaltowo – szutrowe.   Niezależnie od tego, co wybrałeś, opona terenowa mieszana jest najlepszym rozwiązaniem do Patagonii.

Cała trasa, do iz Puerto Montt ma około 4000 km. Nie będziesz musiał zmieniać opon, pod warunkiem że zaczniesz wyprawę na nowym komplecie.

 

Pieniądze:

Bankomaty można znaleźć tylko w większych miastach. Upewnij się, że masz ze sobą wystarczająco chilijskich pesos przed opuszczeniem Puerto Montt. W wielu miejscach można w Chile płacić przy pomocy karty kredytowej, również na stacjach benzynowych.

serwis motocyklowy w Chile

 

.

 

Kiedy już jesteś dobrze przygotowany do podróży po południu Chile, pokażemy Ci kilka opcji trasy, spośród których możesz wybrać najbardziej Ci odpowiadającą. Nasz artykuł nie jest jednak propozycją trasy „dzień po dniu”.

 

Jeśli chcesz, abyśmy przygotowali całą trasę dla Ciebie, z lub bez zakwaterowania, chętnie to zrobimy: po prostu wyślij do nas wiadomość e-mail z zapytaniem!

 

 

 

Punktem startowyn słynnej Ruta 7 jest Puerto Montt

Puerto Montt nie jest szczególnie urokliwym miejscem. Ale nie da się go ominąć; to po prostu początek podróży po Ruta 7. Wybór hoteli i cabanas jest tu bardzo duży i w zależności od budżetu każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chcesz zatrzymać się w hotelu sieciowym o znanym standardzie, możesz skorzystać z Diego de Almagro. Jeśli wolisz zakwaterowanie w cabañas, rozsądną opcją są Cabañas del Puerto. Jeśli zamierzasz odpocząć kilka dni w okolicy i podróżujesz w grupie, przyjemnym rozwiązaniem są cabañas nad samym morzem. Wszystkie można znaleźć w booking.com.

Carretera Austral

 

Na centralnym placu w Puerto Montt znajduje się kilka restauracji i barów, które warto odwiedzić.

Puerto Montt do Hornopiren

Można wybrać następujące opcje: trasa 138 km lub trasa 106 km.

 

1. Pierwsze prowadzi wzdłuż linii brzegowej, drogą V-875, a następnie łączy się z Ruta 7 później i dociera do Hornopiren. My najczęściej wybieramy właśnie tę opcję, która jest znacznie rzadziej uczęszczana. Trasa ta gwarantuje wspaniałe widoki na ocean. Po drodze można zobaczyć tradycyjne, rybackie wioski.

2. Opcja druga od początku prowadzi po Ruta 7. Widoki są o wiele mniej zróżnicowane, choć nadal interesujące.

Puerto Montt do Hornopiren

 

Kolejny dzień zaczyna się malowniczą, długą przeprawą promową. Na tym odcinku po prostu nie ma drogi. I jedyną możliwością jest skorzystanie właśnie z promu. W Hornopiren działa kilka firm promowych. Ale kursów nie ma dużo. Warto więc zrobić rezerwację z wyprzedzeniem. Prom możesz zarezerwować online.

Przeprawa promowa Hornopiren

Wskazówka: na przystani należysię stawić około godziny przed odpłynięciem promu. Znane są przypadki osób, które się spóźniły i nie było już dla nich miejsca na promie.

 

Po zjechaniu z promu czeka nas przejazd przez prawdziwy jurajski las! Wszystko tu wygląda jak z filmu o dinozaurach. Brakuje tylko samych dinozaurów. Trasa jest tu nieutwardzona, a drewniane mosty są zazwyczaj bardzo śliskie i wilgotne!  To niezwykle dziki i niespodziewany fragment Carretera Austral. My go bardzo lubimy.

Po drodze warto się zatrzymać przy Sendero los Alceres i Sendero Cascadas Escondidas (-42.659570, -72. 580821). Te dwa krótkie, piesze szlaki turystyczne dają fantastyczną okazję do spaceru wśród lasu deszczowego i doświadczenia go z bliska. Gorąco polecamy poświęcenie trochę czasu na choćby jeden z tych spacerów.

W Chaiten, cabañas Volcanes Patagonicos są jednymi z najlepszych w okolicy. Dla osób preferujących nieco więcej wygód, polecamy hotel Yelcho en La Patagonia, położony nieco poza miastem.

Sendero los Alceres i Sendero Cascadas Escondidas
Przeprawa promowa Hornopiren

 

W kolejnym dniu, na odcinku Chaiten – Futaleufu, znowu można wybrać dwie trasy: 152 km / 340 km.

Naszym zdaniem warto poświęcić więcej czasu w samym Futaleufu i okolicach, które są wyjątkowo malownicze. Sam dojazd do Futaleufu nie jest długi. W Futaleufu znajduje się stacja paliw.

W okolicy warto odwiedzić Lagunę Espejo, miejsce na pewno zapadnie Ci w pamięci. A jazda tam daje możliwość podejrzenia lokalnych realiów życia.

 

Jeśli chodzi o nocleg możesz zostać w Futaleufu lub wrócić z powrotem w kierunku Ruta 7 i zatrzymać się np. w  Puyuhuapi. Cała taka pętla ma około 340 km. W  Puyuhapi również znajduje się stacja benzynowa.

Szkoda jednak byłoby nie spędzić trochę czasu w Futaleufu. Jest to słynne miejsce raftingu, a Laguna Espejo jest zdecydowanie warta dodatkowych kilometrów. W Futaleufu nie ma zbyt wielu możliwości noclegowych: pamiętaj, aby zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem.

Z Futaleufu lub z Puyahuapi, w zależności od tego, co wybrałeś możesz przejechać przez kilka pobocznych „pętli”: drogi X-11 i X-13. Trasa ta będzie prowadzić wokół Lago Claro Solar, Lago Negro i Lago Rosselot. Widoki tutaj są absolutnie magiczne i na pewno nie będziesz żałować tych dodatkowych kilometrów.

Następną okazją na wycieczkę poza główną drogę Ruta 7 jest Puerto Cisne. Samo miasteczko nie jest specjalnie atrakcyjne, ale jest dobrym miejscem do obserwacji wielorybów i delfinów. Przy porcie znajduje się wiele łodzi, które organizują tego typu atrakcje. Odcinek drogi w pobliżu Puerto Cisne jest wykonany z zagęszczanej soli: uważaj jest bardzo ślisko, gdy jest mokro… W Puerto Cisne znajdziesz paliwo i podstawowe zakwaterowanie.

 

Sendero los Alceres i Sendero Cascadas Escondidas
Puerto Aysen i Puerto Chacabuco

Wioski Puerto Aysen i Puerto Chacabuco nastawione są przede wszystkim na turystów trekkingowych. Jednak sama jazda tam jest wspaniała. Będziesz jechać wzdłuż malowniczej rzeki Rio Manihuales.

Na dalszą podróż możesz wybrać jeden z trzech wariantów:

 

1. Kontynuować jazdę po głównej Ruta 7.

2. Podążać trasą wzdłuż Rio Manihuales.

3. Objechać dwie boczne pętle w okolicy. Wybierz to, co Ci odpowiada, ale pamiętaj o paliwie i zasięgu jaki masz na motocyklu! Żadna z tych opcji Cię nie zawiedzie, a wspaniałe widoki są warte jazdy!

 

 

Carretera Austral Ruta 7

 

Kolejny przystanek w podróży na południe to Puerto Chacabuco, skąd drogą nr 240 dotrzesz do Coyhaique.

Jest to większe, stosunkowo turystyczne miasto, które jest równocześnie bazą wypadową do wielu atrakcji w okolicy. Jest to dobre miejsce na odpoczynek i regenerację.  Jeśli dotrzesz do Coyhaique wcześnie lub po dniu odpoczynku, możesz dodatkowo zrobić 157 km wycieczkę, całą po drogach szutrowych. To będzie piękna jazda wśród jezior i lasów.

 

Naszym następnym przystankiem jest Puerto Rio Tranquilo (216 km od Coyhaique). W pobliżu Puerto Rio Tranquilo znajdują się słynne marmurowe jaskinie (Catedrales de Marmol). Zdecydowanie warto je odwiedzić – wiele agencji turystycznych w mieście organizuje przejażdżki łodziami do Catedrales de Marmol. Biura większości operatorów znajdują się przy głównej drodze. Zazwyczaj nie ma potrzeby rezerwacji z wyprzedzeniem.

 

Kolejna przerwa na dłuższy odpoczynek, to miasteczko Cochrane (115 km od Puerto Rio Tranquilo). Możesz tu nabrać sił przed ostatnim odcinkiem podróży do Villa  O’Higgings – „prawie” końca Ruta 7 🙂

Carretera Austral Chile

Sugerujemy jedbak, aby z Villa O’Higgings pojechać do prawdziwego końca (początku) Carretera Austral. Jest to zaledwie 57 km od misateczka. Dojazd tam zajmuje około 3 godzin, ale będziesz na rzeczywistym końcu/początku słynnej Carretera Austral! Stamtąd musisz wrócić do Villa O’Higgins tą samą drogą  – nie ma innej opcji. Ale sceneria jest wyjątkowa, a uczucie bycia na końcu Ruta 7 jest bezcenne!

 

Sugerujemy zarezerwować z wyprzedzeniem nocleg w Villa O’Higgins. W miasteczku jest stacja benzynowa, ale niewiele opcji zakwaterowania.

Carretera Austral Villa O'Higgins

 

I to jest Villa O’Higgins! Ushuaia, czyli koniec (początek) Ruta 40 i jednocześnie Panamericana jest może bardziej znana, ale dotarcie do końca Ruta 7 jest nie większym osiągnięciem. I zaryzykujemy stwierdzenie, że zrealizowanym przez mniej ludzi…

 

Co dalej?

Bądź gotowy na wyprawę po Carretera Austral z MotoBirds (w 2022 roku) lub samodzielnie. Jak tylko granice Chile zostaną oficjalnie otwarte, poinformujemy Cię o terminach transportów do Chile i planowanych przez nas wycieczek po Ameryce Południowej, w tym po Carretera Austral. Marzymy, żeby wrócić tam jak najszybciej!

 

 

Zapisz się do naszego Newslettera, aby nie przegapić informacji!

 

Początek Ruta 7 Carretera Austral

Co musisz wiedzieć o wyborze apteczki motocyklowej

Co musisz wiedzieć o wyborze apteczki motocyklowej

Co musisz wiedzieć o wyborze apteczki motocyklowej

Może się zdarzyć, że wybór apteczki motocyklowej to czasem kwestia kompromisu. Zapewne nie chcesz stracić zbyt wiele z przestrzeni bagażowej, ale nadal chcesz być przygotowany na ewentualne wypadki. Tak więc wielkość, waga i zawartość są czynnikami, które musisz wziąć pod uwagę. Wybór może okazać się jednak nie tak łatwy, bo przecież nasze zdrowie, nie powinno podlegać kompromisom… Jak więc z tego wybrnąć?!

 

Mamy za sobą wiele wypraw i tysiące kilometrów, a dopiero niedawno udało nam się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie. Jeśli ta kwestia także jest dla Ciebie ważna i akurat szukasz sprawdzonej apteczki motocyklowej, to zapraszamy do lektury tego artykuł, w którym dzielimy się naszym odkryciem oraz opinią na jego temat.

 

Ogromna większość zestawów jest tania i bardzo ogólna. Przykładowo, jeśli posiadasz samochód to i tam powinieneś mieć zestaw ratunkowy. W rzeczywistości, te zestawy są naprawdę niewystarczające, a czasami wręcz bezużyteczne. Są zaprojektowane, aby spełnić wymóg prawny. Nie są jednak naprawdę zaprojektowane, aby pomóc Ci w razie wypadku. Możesz dowolny z tych ogólnych zestawów medycznych łatwo kupić jednak w sieci w lokalnym sklepie lub nawet na stacji benzynowej za nieduże pieniądze.

 

Upadek na motocyklu nie jest przyjemnym doświadczeniem. Jako motocyklista jesteś całkowicie odsłonięty, a upadki mogą mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje: złamane kości, rozcięta skóra, zwichnięcia, zadrapania itp.

Właściwe przygotowywanie na konsekwencje upadku, małego lub dużego, powinno być priorytetem wszystkich motocyklistów, a w szczególności tych podróżujących dalej od “cywilizacji”. Od dobrego przygotowania może wręcz zależeć czyjeś życie!

 

My długo poszukiwaliśmy porządnego, gotowego rozwiązania. Często zdarzało nam się kompletować apteczkę motocyklową z kilku różnych, dokupując dodatkowe elementy lepszej jakości. Niby tak można, ale mocno wydłużało to proces przygotowań do wyjazdów i podwyższało ryzyko, że o czymś mogliśmy zapomnieć. Na szczęście w końcu znaleźliśmy satysfakcjonujące nas rozwiązanie. Apteczkę motocyklową, którą przetestowaliśmy na naszych wycieczkach i którą chcemy Wam zaprezentować w tym artykule. Jest to zestaw modułowy i zazywa się TRAUMAKIT. Został zaprojektowany przez zespół AEDMAX. Przedstawiamy Wam tutaj produkt, z którego sami korzystamy –  EASY BAG 2.

 

Ten motocyklowy zestaw medyczny został opracowany w Polsce przez motocyklistów dla motocyklistów. Lubimy go i myślimy, że Tobie też się spodoba. Oto dlaczego…

Modułowa apteczka
Motocyklowa apteczka

 

 

ROZMIAR & WAGA APTECZKI MOTOCYKLOWEJ

Przyznajemy, EASY BAG 2 nie jest najmniejszym zestawem, jaki znajdziesz. Jednak kompleksowa zawartość jest naprawdę warta kary wagowej. Jest on zbudowany z nylonowej torby i ma pasek do łatwego noszenia. Jego prostokątny kształt ułatwia spakowanie na dnie kufra, czy torby. Na przykład idealnie pasuje do metalowego kufra BMW GS. Zawiera dwa moduły: jeden na potrzeby nagłych wypadków, drugi dla złamań.

Apteczka motocyklowa

 

 

Waga: 1,800 g

 

Rozmiar: 200mm x 120mm x 160mm

 

 

 

CODZIENNE UŻYTKOWANIE

W środku zestaw medyczny TRAUMAKIT jest wszystkim, czego naprawdę potrzebujesz, aby leczyć mniejsze obrażenia lub problemy, których możesz doświadczyć na drodze. Jest zaprojektowany w dwóch schludnych modułach, zapakowanych w oddzielnych torebkach. Są one trzymane razem dzięki rzepom i pokrowcowi. To był dobry pomysł, bo kiedy otworzysz zestaw medyczny, torebki nie wypadają.

 

 • Pomarańczowa torebka: wszystko czego potrzebujesz do leczenia ran i infekcji
 • Szara torebka: to, czym musisz ustabilizować złamane kości
Apteczka motocyklowa TRAUMAKIT
Motocyklowy zestaw medyczny

 

 

NAGŁE WYPADKI

Większość motocyklistów nie jest wyszkolonymi pielęgniarzami ani lekarzami. Wielu nie miało nawet możliwości ukończenia kursu pierwszej pomocy. Jednocześnie, wiedza co robić w obliczu sytuacji awaryjnych, takich jak krwawienie lub inne sytuacje medyczne, jest kluczowa! Zespół AEDMAX pomyślał więc o wsparciu.

 

Zestaw wyposażono w 6 kartonowych kart. Te karty wyjaśniają prostymi zdjęciami, co powinieneś zrobić, jeśli masz do czynienia z:

 • Małymi ranami
 • Większymi ranami i krwotokiem
 • Resuscytacją usta-usta, masażem serca i pozycjonowaniem elektrod defibrylatora
 • Infekcjami
 • Oparzeniami
 • Udarami i pozycją bezpieczeństwa
instrukcja pierwszej pomocy

 

Czujemy, że to świetny pomysł! Karty są proste, ilustracyjne i w przystępny sposób szybko podają Ci informacje niezbędne do poradzenia sobie z powyższymi problemami bez konieczności czytania długich stron tekstu.

 

Szara torebka z motocyklowego zestawu medycznego zawiera wszelkiego rodzaju plastry, nożyczki, bandaże, środek dezynfekujący, mokre chusteczki itp. Zasadniczo, wszystko czego potrzebujesz, aby zatrzymać krwawienie lub leczyć mniejsze rany, bądź zakażenie. Nożyczki są prawdziwymi nożyczkami medycznymi, a nie jednymi z tych tanich, które znaleźć można w ogólnych samochodowych apteczkach, a które są bezużyteczne …

Ponadto w środku znajdziesz również potężną latarkę LED i mały elektroniczny miernik umożliwiający sprawdzenie ciśnienia krwi i tętna.

Ta część zestawu medycznego zaprojektowana dla TRAUMAKIT zawiera bardziej przydatne przedmioty niż apteczka w przeciętnym gospodarstwie domowym.

 

Pełna lista zawartości tego modułu:

 • Jednorazowe rękawice nitrylowe „L” – 2 pary
 • Tabletki dla diabetyków Glukoza DEXTRO Energy Classic – 1 op.
 • Podgrzewacz dłoni Hot Pack – 2 szt.
 • Zimny okład – 1 szt.
 • Krople do oczu 200 ml – 1 szt.
 • Opatrunek do oczu Fixopore – 2 szt
 • Plastikową pensetę – 1 szt.
 • Torba z zamknięciem (amputacja) – 2 szt.
 • Chemiczną latarkę – 1 szt.
 • Spray chłodzący do obrażeń Altacet Ice 130 ml – 1 szt.
 • Nożyczki
Apteczka motocyklowa TRAUMAKIT

 

 

OPATRYWANIE RAN

Pomarańczowa torebka zawiera wszelkiego rodzaju bandaże. Wszystko, czego należy użyć, aby ustabilizować złamanie jest tutaj. Zawartość pozwala na radzenie sobie ze złamaniem, aby umożliwić przeniesienie rannej osoby do obiektu medycznego do docelowego leczenia.

Podobnie jak w poprzednim etui, wszystko jest starannie zapakowane w plastikowe kieszenie. Jest to naprawdę dobre, ponieważ kiedy otwierasz torebki, treść nie rozlewa się na ziemię i nie wypada.

sakwy motocyklowe zużycie

 

Pełna lista zawartości tego modułu:

 • Jednorazowe rękawice nitrylowe „L” – 2 pary
 • Temblak 50 cm x 11 cm – 1 szt.
 • Elastyczny bandaż MATOPAT Universal 12 cm x 5 cm – 4 szt.
 • Bandaż materiałowy nieelastyczny Matovis 10 cm x 4 cm – 4 szt.
 • Matocomp 17-gwint gazy gazy 1/2m² – 2 szt.
 • Trójkątna chusta podtrzymująca Matopat – 1 szt.
 • Folia NRC (koc termiczny) – 1 szt.

 

 

GDZIE KUPIĆ TRAUMAKIT?

Tę apteczkę motocyklową, a raczej zestaw medyczny, możesz kupić za pośrednictwem sklepu internetowego AEDMAX. Masz również możliwość zamówienia różnych wersji tego zestawu.

Ten, który przetestowaliśmy kosztuje 334,56 PLN lub 73 EUR.

Porównując go do zestawu ogólnego kosztującego mniej niż 10 EUR, jest to dużo pieniędzy. Jednak zawartość i projekt tego zestawu sprawiają, że jest wart każdego centa.

 

Motocyklowa apteczka

Ten motocyklowy zestaw medyczny ma wszystko, czego potrzebujesz, by poradzić sobie z większymi lub mniejszymi problemami na drodze. Czy w grupie, czy tym bardziej podczas podróży solo. W MotoBirds dokonaliśmy naszego wyboru: na pewno weźmy TRAUMAKIT na nasze wyprawy!

Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych doświadczeń i przyda Ci się wiedza zdobyta dzięki temu artykułowi. Bezpieczeństwo jest zawsze naszym priorytetem, polecamy więc tylko sprawdzone rozwiązania! 

Życzymy Ci wielu bezpiecznie przejechanych kilometrów! 🙂

 

Testujemy Miękkie Sakwy Motocyklowe: Givi Canyon GRT709 35L vs. Mosko Moto Backcountry 35L

Testujemy Miękkie Sakwy Motocyklowe: Givi Canyon GRT709 35L vs. Mosko Moto Backcountry 35L

Testujemy Miękkie Sakwy Motocyklowe: Givi Canyon GRT709 35L vs. Mosko Moto Backcountry 35L

Jeśli szukasz możliwości wyboru systemu bagażowego do swojego motocykla to trafiłeś we właściwe miejsce! Sakwy motocyklowe to znacząca inwestycja i chcieliśmy podzielić się naszym doświadczeniem i spostrzeżeniami po użytkowaniu miękkich sakw motocyklowych dwóch różnych firm. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenie pomoże Ci podjąć świadomą decyzję, z której będziesz zadowolony.

Mieliśmy okazję jeździć z obydwoma systemami, na dystansie 30 000 km, w różnorodnym terenie i warunkach. W Europie, Azji i Ameryce Południowej. Używaliśmy sakw do tego, do czego są przeznaczone i we właściwy sposób – nie ładujemy więcej niż ok. 7 kg na sakwę. Zapraszamy do lektury wyników naszego testu.

 

 

CO O SAKWACH MÓWIĄ PRODUCENCI

 

 • Givi Canyon pokazuje czerwoną ramkę z napisem „PRZYGODA” na ich stronie internetowej. Zakładamy, że intencją jest szerokie opisanie przeznaczenia systemu sakw. Mówią tylko, że ich bagaż jest „przeznaczony do motocykli enduro i terenowych” -> WIĘCEJ TUTAJ
 • Mosko Moto jest bardziej dokładne: „Sakwa Backcountry to nasz flagowy produkt, przeznaczony do długodystansowych wypraw turystycznych, ostrej jazdy w stylu enduro i biwakowania z motocyklem. To system dla osób podróżujących na duże odległości i ludzi żyjących z motocykli. Przewodnicy, instruktorzy i podróżnicy RTW.” -> WIĘCEJ TUTAJ

 

Przekażemy Ci tutaj naszą opinię, po podróżowaniu z obydwoma systemami miękkiego bagażu. Te systemy nie zostały nam przekazane w celu promocji lub sponsoringu: nie lukrujemy naszej opinii, piszemy to co myślimy. Najpierw kupiliśmy sakwy motocyklowe Givi Canyon, bo nie było nas stać na sakwy Mosko Moto 😉 Potem zainwestowaliśmy pełną kwotę w Mosko Moto, ałć!

sakwy motocyklowe givi grt709
sakwy motocyklowe mosko moto backcountry

 

 

SYSTEMY MOCOWANIA

Jak mocowane są sakwy do motocykla?

 

Obaj producenci stosują podobny system mocowania sakw do bagażnika motocyklowego. Nylonowa lub plastikowa płyta jest przymocowana do stalowego stelaża za pomocą uchwytów i śrub. Oba systemy są równie łatwe w montażu.

 

mocowanie sakwy motocyklowej
mocowanie sakwy motocyklowej

 

Givi 3/10: Wykorzystuje plastikowe elementy mocującej i mniejsze śruby niż Mosko Moto. Givi używa płyty z twardego plastiku, na której sakwa wsuwa się i blokuje w płycie mocującej za pomocą 4 haczyków. Chociaż elementy złączne są plastikowe, w naszym przypadku nie pękły.

Niestety z czasem plastikowa płytka z tyłu sakwy, haczyki i płytka przymocowana do bagażnika zużywa się. Zużycie jest spowodowane m.in. brudem i wibracjami. Oznacza to, że między płytą mocującą a sakwą nie ma już idealnego dopasowania. W rezultacie sakwy grzechoczą. Nie ma jednak szans na wypadnięcie sakwy, gdyż dodatkowo istnieje możliwość jej zakotwiczenia od góry dzięki metalowemu mechanizmowi blokującemu.

 

Mosko Moto 10/10: nylonowa płyta jest gruba i ma większą wytrzymałość niż w przypadku sakw Givi Canyon. Płytka mocująca jest przymocowana do bagażnika motocyklowego za pomocą metalowych łączników (nie plastikowych). Te elementy mocujące idealnie pasują do stelaży KTM 790 lub KTM 690. Sakwa wsuwa się na płytę mocującą i jest idealnie dopasowana. Po przejechaniu 30 000 km w każdym terenie nie ma absolutnie żadnych śladów zużycia. Sakwy motocyklowe nadal pasują jak pierwszego dnia i są bardzo dobrze dopasowane. Nic nie grzechocze.

 

 

 

BLOKOWANIE SAKW NA MOTOCYKLU

Jeśli obawiasz się, że Twoje sakwy motocyklowe mogą zostać skradzione.

 

Givi & Mosko Moto 10/10: Oba systemy sakw wykorzystują nieco inne koncepcje, ale oba działają zgodnie z ich przeznaczeniem.

 

Givi ma zamek i klucz, który obraca metalową płytkę pod kątem 90 stopni, aby zablokować sakwę na płycie mocującej. Nie zapomnij założyć osłony przeciwpyłowej na zamek, jeśli nie chcesz, aby mechanizm blokujący się zaciął.

Mosko Moto używa małej metalowej płytki z własnym mechanizmem do zakotwiczenia sakwy na miejscu. Jest elegancki i prosty. Jeśli potrzebujesz zablokować sakwy na motocyklu, musisz jednak założyć małą kłódkę. My zamiast kłódek stosujemy opaski zaciskowe 🙂

 

 

CZY SAKWY SĄ WODOSZCZELNE?

Każdy chce wiedzieć, czy miękki, tekstylny bagaż naprawdę jest wodoodporny. Nie chcesz mieć przemoczonych ubrań albo śpiwora na koniec dnia jazdy.

 

Givi 9/10: Z sakwami Canyon można jeździć w ulewnym deszczu, śniegu lub w błocie. Są całkowicie wodoodporne: nasze rzeczy nigdy nie były nawet wilgotne.

Jednak sakwy zostały zamontowane w KTM 690 Enduro R, który ma tylny zbiornik paliwa. Po upuszczeniu motocykla na sakwę rozlała się niewielka ilość paliwa. Wszystko wewnątrz sakwy przesiąkło zapachem benzyny… Aby pozbyć się większości zapachu, musieliśmy kilkakrotnie wyprać wewnętrzną wyściółkę sakwy (i wszystko co było w środku) silnymi detergentami. Wniosek: wewnętrzna wyściółka sakwy łatwo przesiąkła zapachem paliwa. Jeśli jednak Twój motocykl nie ma tylnego zbiornika paliwa lub jeśli nigdy nie wrzucasz paliwa do bagażu, nie będzie to stanowiło problemu.

 

Mosko Moto 10/10: wodoodporny, odporny na błoto, paliwo, bomby i prawdopodobnie wszystko. W 100% zatwierdzamy jakość!

 

 

MODUŁOWOŚĆ GIVI VS. MOSKO MOTO

Jak łatwo dopasować sakwę do naszych specyficznych potrzeb poprzez doczepianie lub zdejmowanie kieszeni lub innych elementów mocujących.

 

Givi 7/10: Givi pisze, że mają system MOLLE, który pozwala kierowcy na dodanie do sakwy następujących elementów: „M.O.L.L.E. zapięcia (4 paski z kółeczkami Double-D, 4 paski elastyczne, 2 haczyki uniwersalne)”. To, czego Givi nie mówi o swoich sakwach motocyklowych typu adventure, to fakt, że przedmioty, które ci dają, są w rzeczywistości wykonane z cienkiego plastiku. W rzeczywistości wygląda to na mało trwałe elementy. Elementy MOLLE dostarczane z systemem sakw Givi Canyon są w związku z tym mało użyteczne w motocyklowych podróżach terenowych. Sakwy Givi Canyon nie mają dodatkowej modułowości. Na torbach są paski MOLLE, więc prawdopodobnie możesz użyć elementów MOLLE do przymocowania do nich. Choć naszym zdaniem sakwy Canyon naprawdę tego nie potrzebują dzięki zintegrowanym kieszeniom z przodu i z tyłu.

Kieszenie przednie i tylne sakw Canyon są wygodne, łatwe w użyciu i mają odpowiedni rozmiar. Są rozwiązaniem, które wybrało Givi zamiast kieszeni MOLLE sprzedawanych osobno przez Mosko Moto. Zarówno przednie, jak i tylne kieszenie są wyposażone w wyjmowane wodoodporne torby. Torby te są wykonane z tego samego materiału co wewnętrzna wyściółka sakwy i są wodoodporne. Sakwa i kieszenie dobrze się pakują i dają się łatwo skompresować. Materiał łatwo się zwija, aby zapiąć sakwę. Nie musisz też wydawać dodatkowej gotówki, aby mieć te kieszenie.

 

Mosko Moto 10/10: Mają system MOLLE i działa on idealnie. Potrzebujesz go do rozszerzenia zakresu użytkowania sakwy (za dodatkowe pieniądze). Nie ma tu tanich rzeczy, ale dostajesz to, za co płacisz. Podoba nam się możliwość wykorzystania kieszeni na bukłak – kieszeń ma mały otwór na dole, który to umożliwia. Te szczegóły pokazują, ile przemyśleń włożono w zaprojektowanie systemu.

System sakw Backcountry jest naprawdę modułowy, a ludzie, którzy go zaprojektowali, wiedzieli, co robią.

 

 

CO SIĘ STANIE, JEŚLI UPADNIESZ?

Na pewno chcesz wiedzieć, czy Twój system bagażowy potencjalnie przetrwa rozlanie paliwa i uszkodzenia przy upadku.

 

Każdy upadek jest inny. Istnieje wiele rodzajów nawierzchni i czynników, które wpływają na potencjalne uszkodzenia, gdy motocykl upadnie.

Zaliczyliśmy upadku na drogach szutrowych z obydwoma systemami sakw. Tak, zdarzało się to przy różnych okazjach, w różnych krajach, przy różnych prędkościach itp. Nie jest to oczywiście wynik eksperymentów naukowych! Nie mierzyliśmy prędkości, charakterystyk skał, kątów, nie powtarzaliśmy eksperymentów itp. Upadaliśmy na szutrze, na zakrętach, sprawdzaliśmy uszkodzenia i oto co myślimy.

 

Givi 9/10: Za przykład weźmy jeden z upadków na drodze szutrowej. Motocykl poruszał się z maksymalną prędkością 30-35 km/h.

Uszkodzenia: małe nacięcia w tkaninie sakwy. Całość sakwy była nienaruszona. Pamiętamy, że byliśmy zaskoczeni, że nie było więcej uszkodzeń. Chociaż sakwy odpadły od płyty mocującej, po upadku pozostały na sakwach jedynie małe nacięcia. 

 

Mosko Moto 10/10: Za przykład posłuży nam jeden z upadków podczas wychodzenia z zakrętu na głębokim, sypkim, świeżym szutrze. Jechaliśmy z prędkością prawdopodobnie 30 km/h.

Uszkodzenia: po dreszczyku emocji i ślizgu umyliśmy sakwę Backcountry, aby ją sprawdzić. Ku naszemu zaskoczeniu była jak nowa! Nie mamy pojęcia, z jakich materiałów wykonane są sakwy motocyklowe Mosko Moto, ale są naprawdę dobre.

 

 

TRWAŁOŚĆ GIVI I MOSKO MOTO

Jak długo system bagażowy będzie działał, zanim pokaże oznaki zużycia.

 

Givi 3/10: Jeden największych problemów jaki znaleźliśmy w tych sakwach: sakwy Canyon mają metalową rurkę w górnej części każdego mocowania. Ta metalowa rurka ma zapobiegać rozciągnięciu się zewnętrznej tkaniny w miejscu, w którym są przymocowane do rogów plastikowej płytki z tyłu sakwy. Ale jednocześnie ta metalowa rurka wrzyna się w tkaninę. Po trzech tygodniach naszej pierwszej podróży z tymi sakwami musieliśmy użyć taśmy klejącej, aby zapobiec wysunięciu się rurki… !

 

Tak, sakwy nie są złe, ale ten punkt zdecydowanie na minus. Widać tu efekty użycia tańszych materiałów. Przy przetarciu materiału przez rurkę, możesz nadal używać sakw, ale upewnij się, że masz pod ręką taśmę klejącą. Będziesz tego potrzebować. Musisz też uważać aby rurki nie wysunęły się całkowicie.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, problemem jest również zużycie między płytą mocującą przymocowaną do bagażnika a sakwą.

 

Mosko Moto 10/10: System wygląda i działa jak pierwszego dnia.

sakwy motocyklowe zużycie
Givi Canyon sakwy motocyklowe

 

 

ŁADOWNOŚĆ

Czy będziesz w stanie zabrać to, czego potrzebujesz podczas podróży?

 

Givi 6/10: Givi nie wspomina o maksymalnym obciążeniu na swojej stronie internetowej. Sprzedawca Louis.eu twierdzi jednak, że maksymalna waga każdej sakwy to 5 kg na sakwę WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ.

 

Używaliśmy tych sakw na wyprawach, także kempingowych, które zakładamy, że pasują do szerokiego „przygodowego” opisu systemu sakw. Zawsze ważymy torby przed wyruszeniem w dłuższą podróż i zwykle pakujemy nie więcej niż 7 kg na sakwę. Załadowaliśmy jednakowo sakwy Givi Canyon i Mosko Moto Backcountry. Canyon wykazuje wyraźne ślady zużycia z 3-4 mm luzem między płytą mocującą a workiem.

 

Mosko Moto 10/10: System Backcountry jest nadal jak nowy. Prawdopodobnie nie muszą wskazywać maksymalnej wagi, a przynajmniej nie mogliśmy jej znaleźć. Sakwy są niezwykle mocne, a nasze doświadczenie sugeruje, że Mosko Moto przewiezie to, co zapakujesz.

Mosko Moto sakwy motocyklowe
sakwy motocyklowe mocowanie

 

 

REGULACJE WYSOKOŚCI 

 

Zarówno Givi, jak i Mosko Moto stosują to samo rozwiązanie: regulację położenia płytki mocującej w pionie. Naszym zdaniem oba systemy działają dobrze. W każdym razie, po dostosowaniu, nigdy więcej na to nie spojrzeliśmy. To mówi samo za siebie 😉

 

 

CZAS DECYZJI: GIVI VS. MOSKO MOTO

 

Jeśli zostałeś z nami do tej pory, wiesz, w którą stronę bije nasze serce i dlaczego… Sakwy motocyklowe Backcountry działają dokładnie tak, jak reklamuje je Mosko Moto. To świetny produkt, który będzie działał bez zarzutu przez lata. Jednak cena może niektórych przestraszyć 😉 Ale jeśli dużo jeździsz i możesz sobie na nie finansowo pozwolić, są  warte każdego grosza. Prawdopodobnie nigdy później nie kupisz żadnej innej marki.

Jeśli masz mniejszy budżet. Jeśli jeździsz sporadycznie. Jeśli chcesz mieć sakwy, które wykonają swoją pracę i mogą żyć z niedociągnięciami, to Givi Canyon nie jest złym systemem i z pewnością jest bardziej przystępny cenowo.

Słyszeliśmy, jak niektórzy opisywali Givi Canyon jako tani odpowiednik sakw Mosko Moto Backcountry. Po przetestowaniu obu musimy zgodzić się z tą opinią. Jesteśmy pewni, że Givi, będąc marką globalną, tworzy świetne produkty. Jednak system miękkiego bagażu Canyon mógłby być naprawdę lepszy. Ogólny projekt jest całkiem niezły (prawdopodobnie przyjrzeli się temu, co robi Mosko Moto), ale szkoda, że ​​poszli na skróty z materiałami.

 

 

GDZIE KUPIĆ MOTOCYKL MIĘKKI BAGAŻ

 

 • Sakwy Givi można znaleźć w większości internetowych sklepów z wyposażeniem motocyklowym
 • Mosko Moto nie prowadzi sprzedaży za pośrednictwem sprzedawców detalicznych. Zamawiasz bezpośrednio z ich strony internetowej, również w Europie: https://moskomoto.eu