Jak spakować się na wyprawę motocyklową. Praktyczne wskazówki od przewodnika

wrz 25, 2023

Czy zdarza Ci się w euforii szykować na wymarzoną podróż, ale jednocześnie czuć się przytłoczonym myślą o tym co i jak zapakować? Taki niepotrzebny stres potrafi zepsuć radosny nastrój. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym, czy początkującym motocyklistą – podróżnikiem, znalezienie równowagi między zabraniem niezbędnych rzeczy a nie przeładowaniem motocykla jest kluczowe, i wcale niełatwe. Jako przewodnicy  MotoBirds prowadziliśmy wiele motocyklowych wypraw na całym świecie i organizowaliśmy spedycję motocykli dla podróżujących. Mamy więc praktyczną wiedzę na temat pakowania. Uczyliśmy się na błędach swoich i innych. Dziś dzielimy się z Tobą naszym know – how w temacie efektywnego pakowania na wyprawy. Mamy nadzieję, że ta wiedza pozwoli Ci uniknąć przeładowania, a jednocześnie pozwoli przygotować na wyprawę wszystko to, co będzie na niej niezbędne.

Pakowanie na zorganizowaną wyprawę motocyklową

 

Jeśli wybierasz się na zorganizowaną wyprawę motocyklową,  będziesz potrzebował znacznie mniej bagażu niż w przypadku podróży samodzielnej. Na większości organizowanych wypraw zapewniony jest samochód wsparcia, który m.in. transportuje bagaże uczestników. Nawet jeśli samochód wsparcia nie jest zapewniony, i tak zazwyczaj nie musisz martwić się zakwaterowaniem, które jest zapewnione. Z Twojego bagażu odpada zatem cały sprzęt campingowy i kuchenny, który najczęściej zajmuje najwięcej miejsca. Oto, co polecamy zabrać na zorganizowaną wyprawę motocyklową:

jak się spakować by MotoBirds

1

Niezbędne dokumenty

Upewnij się, że masz przy sobie paszport, prawo jazdy (sprawdź czy nie musisz mieć międzynarodowego prawa jazdy), dowód rejestracyjny motocykla jeśli jedziesz na własnym motocyklu (poproś o dowód rejestracyjny jeśli będziesz podróżował na motocyklu wynajętym), ubezpieczenie podróżne (pamiętaj, że zgodnie z prawem UE organizatorzy wyjazdów są zobowiązani zapewnić Ci podstawowe ubezpieczenie podróżne i masz prawo tego wymagać), bilety lotnicze oraz inne niezbędne dokumenty, jeśli w danym rejonie są wymagane. Zalecamy zawsze trzymać dokumenty w wodoszczelnej torbie lub woreczku strunowym.

2

Niezbędne ubrania

Ostateczny zestaw będzie oczywiście zależał od strefy klimatycznej, w której będziesz podróżował. Nie przesadzaj jednak z ilością! Spakuj podstawowe ubrania (max 2 komplety): bieliznę termiczną, bieliznę, buty typu adidasy, klapki, kurtkę i kosmetyki. Pomyśl o kostiumie kąpielowym, jeśli będziesz w zasięgu akwenów wodnych lub w hotelach przewidziane są baseny. Wybieraj lekką, kompaktową i szybko schnącą odzież. Zabierz ze sobą dodatkową bieliznę, bieliznę termiczną i grubsze skarpety, jeśli wybierasz się w chłodne rejony, gdzie usługi prania nie będą łatwo dostępne. Pamiętaj, że priorytetem powinny być rzeczy, których naprawdę potrzebujesz, a nie te, które ładnie wyglądają: to wyprawa motocyklowa, a nie wycieczka typu all – inclusive w hotelu.  Kosmetyki również powinny być małe i lekkie – najprawdopodobniej wyjeżdżasz na ograniczoną ilość czasu, a podstawowe kosmetyki takie jak pasta do zębów, szampon, krem przeciwsłoneczny i dezodorant zawsze można w razie potrzeby dokupić na miejscu.

jak się spakować by MotoBirds

3

Apteczka pierwszej pomocy

Chociaż na zorganizowanych wycieczkach zwykle apteczki pierwszej pomocy są zapewnione, niezależnie od tego, najlepiej zabierz ze sobą podstawową apteczkę. Nie zapomnij też o plastrach, środkach przeciwbólowych, lekach na żołądek oraz wszelkich niezbędnych lekach na alergie lub inne dolegliwości indywidualne. Powiadom przewodników o ewentualnych schorzeniach przed wycieczką, aby byli świadomi i mogli w razie potrzeby udzielić pomocy.

4

Elektronika

Zrozumiałe jest, że chcesz uwiecznić wspomnienia  z wyprawy na zdjęciach i filmach, ale nie przesadzaj z ilością urządzeń elektronicznych. Jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem, smartfon lub mały aparat kompaktowy zwykle są wystarczające. Unikaj wożenia wielu dronów, obiektywów i aparatów. Aby zabezpieczyć zrobione zdjęcia i filmy, weź ze sobą karty SD lub rozważ korzystanie z pamięci w chmurze (choć nie zawsze będziesz miał wystarczający Internet do załadowania ich). I zawsze, zawsze spakuj przynajmniej dwa kable do ładowania telefonu!

Jakie ciuchy motocyklowe zabrać

 

Jeśli chodzi o ciuchy motocyklowe, na pewno musisz zabrać kask, rękawice, buty i wygodny strój motocyklowy. Wszystko musi być sprawdzone i wygodne. Nie testuj niczego na wyprawie, bo możesz być niemile zaskoczony, jak coś się nie sprawdzi albo nie będzie pasować. Wybierz czterosezonowy strój motocyklowy zapewniający dobrą ochronę, wentylację i sprawdzający się w różnych warunkach pogodowych. Zanim coś zapakujesz, zastanów się, czy na pewno będzie Ci w tym wygodnie! W końcu w ciuchach motocyklowych spędzisz wiele godzin.

Rodzaj bagażu

 

Najlepiej sprawdzają się miękkie torby z nieprzemakalnego materiału. Są zdecydowanie bardziej poręczne niż plastikowe, sztywne walizki. Miękkie torby łatwo zapakować do samochodu wsparcia, są odporne na kurz i wodoodporne, i nie zabierają niepotrzebnie miejsca. Postaraj się, aby waga Twojego bagażu nie przekraczała 20 kg (liczone bez ciuchów motocyklowych).

Jak pomagamy się zapakować na organizowane przez MotoBirds wyprawy

 

Przed wyprawą otrzymasz od nas proponowaną listę rzeczy do zapakowania. Ta lista jest dostosowywana do każdej wyprawy, w zależności gdzie się odbywa i jaką ma specyfikę.

Podsumowując: na zorganizowaną wyprawę motocyklową spakuj się “na lekko” i skup się na niezbędnych rzeczach. Będziesz mieć pojazd wsparcia, którym będzie podróżował Twój bagaż i doświadczonych przewodników którzy będą się opiekować Tobą i Twoim motocyklem. Nie będziesz zatem potrzebował wielu przedmiotów, które musiałbyś ze sobą zapakować do serwisowania motocykla, czy na camping.

Pakowanie na samodzielną wyprawę motocyklową

 

Samodzielna przygoda na dwóch kółkach wymaga większego przygotowania i obszerniejszej listy pakowania. W zależności od planowanej trasy i rodzaju noclegów, będziesz potrzebować dodatkowych przedmiotów, takich jak narzędzia do serwisu i naprawy motocykla, części zapasowe, sprzęt kempingowy i wyposażenie kuchenne. Oprócz wspomnianych w poprzedniej części podstawowych rzeczy do zabrania ze sobą, oto rozszerzona lista, którą powinieneś wziąć pod uwagę:

1

Zestaw narzędzi

Na samodzielnych wyprawach musisz mieć ze sobą co najmniej podstawowy zestaw narzędzi do serwisowania i naprawy motocykla. Nie zapomnij także o narzędziach specyficznych dla modelu, którym się poruszasz. Upewnij się, że zawsze masz ze sobą pasujące do motocykla łyżki do opon, klucz do świecy zapłonowej, zestaw do naprawy opon, zapasowe dętki  oraz pompkę lub kompresor. Jeśli Twój motocykl nie posiada centralki, rozważ zabranie przenośnej podpórki bocznej, aby ułatwić naprawę i / lub wymianę opon. O zaletach przenośnej podpórki bocznej zaprojektowanej przez MotoBirds i wykonanej na nasze zlecenie możesz przeczytać w artykule na blogu o stopce. Jeśli podoba Ci się to rozwiązanie, możesz je zamówić w naszym internetowym sklepie podróżnika.

jak się spakować by MotoBirds

Dodatkowe przedmioty, takie jak tzw. szara taśma, Loctite, klej plastyczny, zapasowe bezpieczniki, zapasowa żarówka do światła przedniego (chyba że jest to żarówka LED), talk (do dętek), manometr do pomiaru ciśnienia w oponach, mocny power bank do uruchamiania motocykla oraz scyzoryk lub szwajcarski nóż, również są przydatne. Jeśli podróżujesz do odległych od cywilizacji miejsc, gdzie może być problem z tankowaniem motocykla, koniecznie weź ze sobą coś na dodatkowe paliwo. Nam najlepiej sprawdza się ośmiolitrowy miękki “worek” na paliwo, wykonany z dedykowanego tworzywa. Niektóre motocykle mogą wymagać też zabrania dodatkowego oleju silnikowego.

2

Wyposażenie kempingowe

Skup się na najważniejszych rzeczach, takich jak namiot, karimata / materac do spania, odpowiedniej grubości śpiwór i ewentualnie poduszka. Na rynku dostępne są różnorodne produkty kempingowe, ale te przedmioty niezbędne minimum. Jeśli chcesz, możesz również wziąć małe, składane krzesło kempingowe, my zawsze je zabieramy ze sobą. Jeśli chodzi o sprzęt kuchenny, zadbaj o jego kompaktowość i lekkość. Składana kuchenka turystyczna, gaz do gotowania lub butelka na paliwo, jeśli korzystasz z takiego rozwiązania, mały (najlepiej składany) silikonowy garnek, składany talerz, kubek oraz nóż i łyżka powinny być wystarczające. Zabierz również kawę, sól, pieprz oraz kilku litrową torbę na wodę, szczególnie jeśli jedziesz w suche miejsca. Aby zaoszczędzić miejsce, użyj tytanowej widelco-łyżki zamiast kilku sztućców. Jeśli używasz kuchenki wielopaliwowej, pamiętaj, że muszą być regularnie konserwowane. Wykonaj konserwację przed każdą podróżą lub co najmniej raz w roku! I zawsze zabierz zestaw uszczelek na wszelki wypadek.

3

Bagaż

Trwa odwieczny spór czy na wyprawę lepiej spakować się w twarde kufry (aluminiowe lub plastikowe), czy w miękkie sakwy. Naszym zdaniem na wyprawach o charakterystyce offroadowej lepiej sprawdzą się miękkie sakwy. My lubimy Mosko Moto i Kriega lub 21Brothers ze względu na ich wytrzymałość, niezawodność i wodoodporność, ale jest wielu innych producentów. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie zalety i wady mają kultowe sakwy Mosko Moto w porównaniu do np. Givi, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Jeśli planujesz jeździć po trasach asfaltowych, równie dobrze możesz rozważyć kufry aluminiowe.

4

Apteczka

To trudne zadanie… Weź leki niezbędne do ratowania życia i pierwszej pomocy, a przede wszystkim naucz się z nich korzystać. Przed wyjazdem upewnij się, że znasz zawartość swojej apteczki i wiesz co do czego służy. Na rynku są dostępne dedykowane apteczki przygotowane na potrzeby podróży motocyklowych. Możesz też zamówić apteczkę dostosowaną do Twoich potrzeb. My najchętniej korzystamy z apteczek AED MAX. Dlaczego? O tym możesz przeczytać w innym naszym artykule.

Co jeszcze…

 

Dodatkowo, rozważ spakowanie innych przedmiotów, przydatnych w podróży po odległych od cywilizacji zakątkach: mokre chusteczki, papier toaletowy, paski Rok-Straps, krem przeciwsłoneczny, balsam do ust, linka do wieszania ubrań (długi sznur), czapka z daszkiem, woreczki strunowe, gumki recepturki, zaciski strunowe, zatyczki do uszu, mała świeca do smarowania zamków błyskawicznych, małe kombinerki i zapasowa wtyczkę USB 12V. Nigdy nie wyjeżdżaj bez małej puszki WD40!

A jaki system mocowania toreb na motocyklu zastosować? Według nas, jedyny system przytraczania toreb do motocykla, który naprawdę działa, są paski typu Rok-Straps. Przy wykorzystaniu tego systemu torba nigdy nam nie spadła, a jednocześnie wszystko jest łatwe w użyciu i poręczne. Inne opcje zawsze miały jakieś wady. Upewnij się jednak, że masz ze sobą także kilka zwykłych pasków jako zapas.

Przed wyruszeniem w drogę, krytycznie oceń wagę swojego bagażu. Celuj w limit 20 kg, aby zapewnić sobie łatwe i przyjemne prowadzenie motocykla. Jeśli uważasz, że spakowałeś zbyt dużo, ponownie przejrzyj swoje rzeczy i zamień cięższe przedmioty na lżejsze alternatywy. Nie ma nic gorszego niż przeładowany motocykl w trudniejszym terenie i samotny jeździec na nim! Pamiętaj, że w razie wywrotki będziesz mógł liczyć tylko na siebie!

Subskrybenci newslettera dostają więcej!

Dołącz do Uskrzydlającego Newslettera MotoBirds, aby nie umknęły Ci żadne ważne treści, testy sprzętu, podróżnicze inspiracje i najnowsze oferty w przyszłości! i najnowsze oferty! Damy Ci też znać o świeżych publikacjach na naszym blogu.

KOSZYK0
Brak produktów w koszyku!
...
Kontynuuj zakupy
0