Murmańsk & nordkapp 2019

Motobirds

Do wyjazdu pozostało

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Murmańsk 

Murmańsk 2019

Szczegóły wyprawy motocyklowej

Podstawowe informacje:

 • Dostępne miejsca: 10

 • Minimalna liczba uczestników: 6

 • Start: 15 czerwca 2019 Warszawa, Polska

 • Meta: 30 czerwca 2019 Warszawa, Polska

 • Czas trwania: 16 dni

 • Najbliższe lotnisko: Warszawa, Polska

Cena: 2600 EUR

 

Cena zawiera:

 • Opiekę przewodnika.

 • Pakiet informacyjny w języku angielskim i niemieckim, zawierający wskazówki odnośnie historii, zabytków i atrakcji na trasie oraz istotne informacje odnośnie bezpieczeństwa i lokalnych zasad ruchu.

 • Tracki.

 • Noclegi w trzy gwiazdkowych hotelach w pokojach dwuosobowych (możliwość noclegu w pokoju jednoosobowym – dopłata 30 EUR za noc)

 • Bilet i nocleg na promie w kabinie dwuosobowej na trasie Nynashamn – Gdańsk.

 • Śniadania.

Cena nie zawiera:

 • Biletów lotniczych do i z Warszawy (biletów nie należy kupować, do czasu potwierdzenia przez organizatora skompletowania minimalnej wielkości grupy).

 • Kosztów paliwa dla motocykla (około 600 EUR na całą trasę).

 • Ubezpieczenia podróżnego i ubezpieczenia OC motocykla.

 • Posiłków innych niż śniadania.

 • Biletów wstępu do atrakcji na trasie.

 • Ewentualnych kosztów transportu i odpraw celnych motocykla do / z miejsca startu (możemy zorganizować transport motocykla do/z miejsca startu z dowolnego miejsca w Europie).

O wyprawie:

Charakter wyprawy: 90% asfalt, 10% szuter

Stopień trudności: 4/10

Zakwaterowanie: 3 gwiazdkowe hotele lub b&b o analogicznym standardzie

Atrakcje na trasie: Warszawa, Góra Krzyży nieopodal Szawli, Carskie Sioło, Sankt Petersburg w tym Pomnik Piotra I, Sobór świętego Izaaka Dalmatyńskiego , Plac Pałacowy , Muzeum Ermitaż, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Cerkiew na Krwi , Sobór Kazański, Krążownik Aurora, Peterhof, Kronsztad, Jezioro Ładoga, Karelia, Jezioro Onega, Cerkiew w Kondopodze, Wodospad Kiwacz, skansen na Wyspie Kiży, petroglify w Biełomorsku, Wyspy Sołowieckie, Murmańsk, Teriberka, Nordkapp, Sztokholm.

Plan wyprawy motocyklowiej

Dzień 1 (15/06)

Warszawa do Szawla (550km)

Przejazd malowniczymi drogami z Warszawy do Szawli. Po drodze zatrzymamy się przy tzw. Górze Krzyży, miejsca pielgrzymek. Jest to wzgórze, na którym od XIX wieku zaczęto masowo przynosić i stawiać krzyże, upamiętniające przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Od tego czasu przybywa ich stale. Stawiane są, bądź podwieszane na już stojących, różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po całkiem miniaturowe, w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne. W okresie władzy sowieckiej wielokrotnie próbowano zmusić mieszkańców do zaprzestania pielgrzymowania w to miejsce, a nawet podjęto próbę całkowitej jego likwidacji przy pomocy pił, siekier i buldożerów. Mimo to krzyże wciąż stawiano. Liczba krzyży nie jest dokładnie oszacowana. Ocenia się, że samych krzyży stojących jest ok. 50 tysięcy, natomiast licząc z położonymi i podwieszonymi ich liczba może wynosić ponad 150 tys

Dzień 2 (16/06)

Szawle do Narva (EST) (555 km)

Dziś przejedziemy przez aż trzy nadbałtyckie kraje: Litwę, Łotwę i Etonię, byłe republiki radzieckie. Wieczorem dotrzemy do estońskiej Narvy. Jest to miasto położone nad rzeką Narwą, niedaleko ujścia tej rzeki do Zatoki Fińskiej , na granicy z Rosją. Po drugiej stronie rzeki leży rosyjskie miasto Iwangorod, które w latach 1920–1944 należało do Estonii. Do II wojny światowej Narwa była etnicznie estońska, podobnie jak sąsiedni Iwangorod. W Narwie urodził się szachista Paul Keres, a także polski architekt Adolf Szyszko-Bohusz.

Dzień 3 (17/06)

Narwa przez Carskie Sioło do Sankt Petersburg (170 km)

Dziś do przejechania mamy niewiele kilometrów, ale za to mnóstwo atrakcji do odwiedzenia! Czeka nas słynne Carskie Sioło i magiczny Sankt Petersburg, często określany mianem Wenecji Północy – w Petersburgu jest przeszło setka kanałów,

Carskie Sioło to, znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynny kompleks pałacowo-parkowy, znajdujący się około 25 km od Petersburga na obszarze miasta Puszkin. Uważany jest on za jedną z najznakomitszych barokowych carskich rezydencji na terenie całej Rosji. Jego historia sięga XVIII wieku kiedy, to Katarzyna I otrzymała ziemie te w prezencie od swojego męża Cara Piotra I. Obecnie główną budowlą całego kompleksu jest barokowy Pałac Katarzyny, który swój wygląd uzyskał on w XVII wieku za rządów Carycy Elżbiety. Największą atrakcją pałacu jest słynna Bursztynowa Komnata (zrekonstruowana po zniszczeniach II wojny światowej). W ciągu całej swojej historii Carskie Sioło stanowiło centralny punkt i główne miejsce wielu wydarzeń wielkiego cesarstwa rosyjskiego. Rozstrzygane były tu losy polityczne Rosji jak i całej Europy. Carskie Sioło.

Sankt Petersburg to dawna carska stolica, położone przy ujściu rzeki Newy do Zatoki Fińskiej (Może Bałtyckie). Miasto Założone zostało w 1703 roku przez cara Piotra I Wielkiego, którego pragnieniem było stworzenie nowego ośrodka nad Morzem Bałtyckim i rozszerzenie kontaktów (zarówno handlowych jak i kulturalnych) z zachodnią Europą. Przed przystąpieniem do budowy nowego miasto trzeba było osuszyć większość nadmorskiej bagnistej delty rzeki Newy. Przy budowie Sankt Petersburga (dawna nazwa miasta) pracowali najwybitniejsi barokowi architekci ówczesnej Europy. Miasto zostało wzniesione w bardzo szybkim tempie i już w 1712 roku stało się stolicą ówczesnej Rosji. Po wybuchu I wojny światowej Sankt Petersburg stał się Piotrogrodem (na pamiątkę cara-założyciela), a po rewolucji październikowej miasto zostało przemianowane na Leningrad, oddając hołd zmarłemu przywódcy Rosji Radzieckiej. Ciężki okres Petersburg przeżywał w czasie II wojny światowej, kiedy to wojska niemieckie na blisko 2,5 roku dokonały tzw. Blokady Leningradu. W tym czasie w wyniku całkowitego odcięcia miasta od prądu i dostaw żywności w wyniku głodu, mrozu, licznych bombardowań oraz ostrzału artyleryjskiego życie straciło prawdopodobnie około miliona osób. Obecnie w pełni odbudowane i odrestaurowane ze zniszczeń wojennych miasto, stanowi jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych Rosji. Pod względem liczby odwiedzin turystów przewyższa nawet Moskwę. W Sankt Petersburgu zobaczymy wszystkie najważniejsze jego atrakcje: Pomnik Piotra I, Sobór świętego Izaaka Dalmatyńskiego , Plac Pałacowy , Muzeum Ermitaż, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Cerkiew na Krwi , Sobór Kazański i… Krążownik Aurora

Dzień 4 (18/06)

Sankt Petersburg przez Peterhof i Kronsztad do Koyrinoya (417 km)

Naszym pierwszym przystankiem na trasie jest założony w pierwszej połowie XVIII wieku przez cara Piotra I zaspół pałacowo – ogrodowy Peterhof. Pierwotnie była to letnia rezydencja carów. W skład kompleksu wchodzi 20 różnych budowli, 7 ogrodów oraz słynna Wielka Kaskada, na którą składa się 200 różnorakich fontann i strumieni oraz blisko 40 pięknych złotych posągów. Całość swoją urodą i przepychem dorównuje takim słynnym rezydencjom jak Wersal czy Hofburg.

Po lunchu zatrzymamy się w Kronsztad . Kronsztad to ufortyfikowany rosyjski port morski, położony w Zatoce Fińskiej na wyspie Kotlin. Założony na początku XVIII w z rozkazu cara Rosji, Piotra I szybko stał się główną bazą utworzonej w czasie III wojny północnej Floty Bałtyckiej Rosji. Szkolono tu także przyszłych specjalistów morskich. W czasie swojej burzliwej historii fort wielokrotnie odpierał ataki wrogich flot wojennych. Ważną rolę odegrał także w czasie rewolucji październikowej, kiedy to stał się jednym z głównych ognisk rewolucji. W czasie II wojny światowej bazujące w Kronsztadzie siły Floty Bałtyckiej brały udział w obronie Tallinna, a także skutecznie niosły pomoc w rozbiciu wojsk hitlerowskich pod Leningradem. Obecnie fort połączony jest ze stałym lądem drogą biegnącą po grobli przeciwpowodziowej chroniącej Petersburg.

Dziś zobaczymy też słynne Jezioro Ładoga, największe jezioro Europy i czternastym co do powierzchni słodkowodne jezioro na świecie.

Dzień 5 (19/06)

Koyrinoya przez Wodospad Kiwacz do Velikaya Guba/Kizhi Island (439 km)

Wjeżdżamy do Karelii! Karelia leży między Morzem Białym a Finlandią, zajmuje powierzchnię ok. 173 tys km kw. jednak całą republikę zamieszkuje zaledwie 716 tys. osób, z czego około 40% żyje w stolicy regionu-Pietrozawodsku. Na terenie Karelii mieszka 100 tys. rdzennej ludności-Karelów. W związku z tym w republice obowiązują dwa języki: rosyjski i karelski.

W Kondopodze  odwiedzimy Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej wzniesioną w XVIII w na jednym z półwyspów drugiego co do wielkości jeziora w Europie –  Jeziora Onega. Architektura cerkwi w Kondopodzie jest unikatem na skalę ogólnorosyjską: w kraju tym nie istnieje druga świątynia o podobnym wyglądzie.

Zatrzymamy się też przy Wodospad Kiwacz drugiego co wielkości, równinnego wodospadu Europy, zaraz po wodospadzie Rheinfall na Renie w Szwajcarii. Woda spada tu z wielkim hukiem z wysokości przeszło 10 metrów. Wodospad stanowi część rzeki Suny, będącej jedną z najpotężniejszych w całej Karelii.

Dzień 6 (20/06)

Velikaya Guba/Kizhi Island przez Belomorskiye Petroglify do Kem punktu tranzytowego do Obozu Sołowieckiego (456 km)

Dzień zaczniemy od wycieczki łodzią na Wyspę Kiży. Znajduje się tu wiele cennych zabytków XVIII i XIX wiecznej architektury drewnianej w stylu staroruskim.  Najcenniejszym zabytkiem wyspy jest wybudowana (bez użycia gwoździ) w 1714 roku drewniana Cerkiew Przeobrażenia Pańskiego. Pozostałe zabytkowe budowle jakie można obejrzeć na wyspie to m.in. wybudowana w drugiej połowie XVII wieku cerkiew Opieki Matki Bożej, potężna ośmiokątna dzwonnica, pochodząca z miasta Murom cerkiew Wskrzeszenia Łazarza oraz przywieziona ze wsi Lelikoziero kaplica Michała Archanioła. Całość wpisana jest na na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W pobliżu Biełomorska zobaczymy petroglify pochodzące z III – I tys. p.n.e. Odkryto tu około 470 takich obrazów,

Dzień 7 (21/06)

Monastyr Sołowiecki (0 km)

Dzień wolny od motocykli. Dziś całodzienna wycieczka promem na Sołowki. Monastyr Sołowiecki to rosyjski klasztor prawosławny, położony na największej z wysp wchodzących w skład archipelagu Wysp Sołowieckich. Założony został w połowie XV wieku przez przybyłych tu mnichów i szybko stał się jednym z ważniejszych ośrodków politycznych i gospodarczych całego akwenu Morza Białego. Otoczony przeszło 2 kilometrowymi potężnymi grubymi murami uchodził też za jedną z największych twierdz warownych północnej części Imperium Rosyjskiego. W 1992 roku monastyr wraz z rezerwatem przyrodniczym Wysp Sołowieckich został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzień 8 (22/06)

Kem do Murmańsk (577 km)

Dojeżdżamy nad Morze Barenta, do Murmańska, największego miasta leżącego na tej szerokości geograficznej! Murmańsk założony został w 1916 roku jako Romanow na Murmaniu. Nazwa nadana została na cześć rządzącej wówczas Rosją dynastii Romanowów. „Murmań” zaś stanowi rosyjską nazwę ziem położonych nad Morzem Barentsa .

Dzień 9 (23/06)

Murnańsk przez Teriberka do Murmańsk

Dziś udamy się nad Morze Barentsa. Droga wiodąca przez tundrowo-jeziorną okolicę doprowadzi nas daleko na północ, gdzie w jednej z przepięknych skalistych zatoczek znajduje się rybacka wieś Teriberka – zwiedzimy wyludniającą się miejscowość i zajrzymy do miejsc, które były scenerią nominowanego do Oscara filmu „Lewiatan”. Zjemy rozgrzewający obiad z widokiem na zatokę.

Dzień 10 (24/06)

Murmańsk do Lakselv (563 km)

Po odpoczynku od motocykli, dziś mamy długi dzień przelotowy.

Dzień 11 (25/06)

Lakselv przez Nordkapp do Masi (500 km)

Dalej na północ się nie da, ale czy na pewno? Dziś docieramy na Nordkap. Nordkapp często błędnie uznawany jest za najdalej na północ wysunięty przylądek Europy. W rzeczywistości inny przylądek, znajdujący się na tej samej wyspie około 4 kilometry dalej na północny zachód, Knivskjellodden, jest wysunięty o 1457 m bardziej na północ niż Nordkapp. Knivskjellodden jednak wynurza się niżej nad poziom morza i co najistotniejsze, nie prowadzi do niego żadna droga jezdna i dlatego to Nordkapp jest punktem końcowym trasy międzynarodowej E69. Nazwę nadał Przylądkowi Północnemu w roku 1553 angielski odkrywca Richard Chancellor, który przepłynął obok niego podczas poszukiwań tzw. Przejścia Północno-Wschodniego – morskiej drogi do Azji. Pierwszy „turysta” na Przylądku Północnym pojawił się ponad 100 lat później w 1664 roku, był to włoski ksiądz Francesco Negri, któremu dotarcie do celu zajęło aż dwa lata.

Dzień 12 (26/06)

Masi do Kåbdalis (562 km)

Dziś dzień przepięknych dróg i krajobrazów. Dużo jeżdżenia, ale za to jakiego!

Dzień 13 (27/06)

Kåbdalis do Östersund (539 km)

Kolejny dzień jazdy w otoczeniu fantastycznej, dzikiej przyrody. Napawamy się widokami przed powrotem do życia miejskiego.

Dzień 14 (28/06)

Östersund – Sztokholm

Dziś dojedziemy do stolicy Szwecji – Sztokholmu. To jedno z najciekawiej położonych dużych miast w Europie; leży na 14 wyspach oraz otoczony jest archipelagiem sztokholmskim składającym się z ponad 20 tysięcy wysp i wysepek. Początki Sztokholmu sięgają 1252 roku. Miasto powstało na terenie dzisiejszego Starego miasta (Gamla stan), a jego założycielem był jarl Birger Magnusson. Sztokholm jest miastem idealnie łączącym historię, bliskość natury oraz nowoczesność. Z jednej strony znajdziemy tu świetnie zachowane stare miasto, z drugiej zielone oazy oraz nowoczesne muzea i rozwiązania architektoniczne. Zobaczymy wszystkie najważniejsze zabytki Sztokholmu.

Dzień 15 (29/06)

Sztokholm przez Nynashamn do Gdańsk (prom) (60 km)

Rano kończymy zwiedzać Sztokholm, a nastęnie przejeżdżamy do Nynashamn na prom. Nocleg na primie.

Dzień 20 (30/06)

Gdańsk do Warszawa (356 km)

Gdańsk jest przepieknie odrestaurowanym, hanzeatyckim miastem. To nasz ostatni punkt programu przed powrotem do Warszawy.

Jestem zainteresowany!

Masz pytania w sprawie wyjazdu?